OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Analýza fanouška: Proč se Baníku nedaří?

Původně tento text neměl ambici být příspěvkem do blogu, ale přináší pohled a názory jednoho z aktivních fanoušků klubu, které si myslím stojí za to s jeho svolením publikovat. Nehleďte tedy příliš na stylistiku, formu, ale na vyjádřený názor.

,,Kádr Baníku je z první půle tabulky jeden z nejméně širokých, na což doplácí celý klub neúspěšnými výsledky právě v tomto období, kdy se po podzimu bez zranění začaly pravidelně nějaké objevovat a když k tomu občas připočteme karetní tresty, problém je na světě. Tým hraje po celou dobu od nástupu trenéra Paníka v rozestavení 4-4-2, pouze v pár epizodách jsme byli svědky formátu 4-5-1, jenž však v našem podání vypadal ještě hůře, než současný stav. Týmu chybí plán B a to jak v rozestavení, herním stylu, tak bohužel taky šířce kádru, kdy hráči bez formy nemají být plnohodnotně kým nahrazeni. V současné době si zaslouží slova chvály snad jen strážce naší branky, u ostatních lze nalézt velmi málo pozitiv. Otázkou je, v jaké míře to je osobní hráčskou kvalitou a  v jaké míře chybějícím právě jiným herním variantám, kdy se většinou po inkasování branky sesype celá naše hra jak dům z karet. Se zápasy si potom vesměs nevíme rady a vesměs býváme rádi, pokud se nám podaří dotáhnout výsledek do remízového stavu, což už se pravda ale nestává ani v poslední době.

Po jarním příchodu za beznadějného stavu, prohře s Duklou a dalšími okolnostmi už ani největší optimisté příliš nevěřili v naší záchranu. Avšak manšaft se po jabloneckém céresu ze strany fanoušků uzamkl do sebe, trenér naordinoval vhodnou taktiku, kdy cílem byla hlavně precizní obranná práce a maximální zjednodušení hry, svůj díl zásluh si jistě zasloužilo i vedení klubu a lidé, kteří dovedli v zimě posily, jenž se projevily během jara jako klíčové. To vše má však vadu na kráse, ty posily již mají hráčsky pokročilý věk, nedá se čekat žádný významný (respektive spíš žádný) progres herních dovedností, ti hráči jsou na fotbalovém trhu již téměř bezcenní, což musí dělat zejména vrásky na čelech našeho vedení. Jen pro ukázku, věk naší jedenáctky v posledních zápasech (36-32,35,24,34-33,25,26,23-37,26). Problém je, že právě 6 hráčů tvořících manšaft je bez budoucí perspektivy v klubu a v nejbližších přestupových oknech budou muset být vyměněni. Trenér Páník měl na začátku přípravy k dispozici taky pár mladých hráčů, se kterými byl dle svých slov spokojen, byl spokojen s jejich přístupem k tréninku i jejich kvalitám, avšak vždy se jednalo pouze o přípravu, když došlo na ligové boje, trenér tyto mladé hráče začal najednou přehlížet a do další přípravné fáze jsme o nich neslyšeli. Teď se mu dle mého názoru trochu mstí, že jim nedal šanci a trochu si je nevyhrál, mohl zvýšit konkurenci, kluci by tlačili na nejvíce problematické posty (Pazdera, Fillo nebo Holzer se nabízí v první řadě) a v případě karetních problémů či zranění by zde byla náhradní varianta. To se však nestalo, trenér Páník se několikrát vyjádřil, že jede na výsledky a tudíž na mladé hráče není čas, nyní ovšem nemáme výsledky ani mladé hráče a je potřeba zastavit tento trend a dát příležitost právě těm mladším hráčům. Samozřejmě, trenér měl v zimě nějaký seznam, který mu však nebyl sportovním manažerem až na jednu položku splněn. Tím se klub dostal do spirály, v jejímž středu se aktuální nachází a cesta ven z ní bude opět bolestivá, nicméně pro budoucí fungování klubu zcela zásadní. V dorosteneckých kategoriích máme chlapce, o nichž si vypráví skauti napříč Evropou, jsou ve věku hráčů, jenž se už v lize úspěšně prosazují. Potřebují však k úspěšnému zapojení do ligového týmu někoho, kdo je provede, začlení, dá jim šanci, v případě prvotních neúspěchů je podpoří a bude se podílet na jejich hráčském růstu. Ke vší úctě k trenéru Panikovi, úspěchům, jenž s týmem dosáhl spanilou záchranařskou jízdou, setrvačností tohoto stroje jedoucího na podzim až ke třetímu místu v něm nevidím trenéra, který by výše zmíněné problémy pomohl klubu vyřešit a tak se již nejspíš dřív, než jsme původně očekávali, bude měnit obsazení této pozice."

autor:        @SlezskyKluk