OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (10.)

Vlastimil Petržela promluvil v ruštině o Baníku i svých problémech. Baník postupově zvládl bitvu o Sokolov(o) a čeká ho další z vrcholů - utkání se Slávií.

Velký rozhovor poskytl Ruským novinářům ze Sport Express a část rozhovoru se věnovala i Baníku. Se svou uvadající ruštinou jsem se pustil do překladu, který má k dokonalosti daleko, ale snad to i tak stojí za přečtení:

,,Od ledna 2016 jste vedl slavný Baník…

Zavolali mi, když byli poslední. Ze sedmnácti zápasů získali čtyři body. Ale souhlasil jsem. Vyhodil jsem staré hráče, vzal chlapce ve věku 18-19 let.

Něco nám to připomíná…

Ano, ano. Jako v Zenitu. Řekl jsem, že se nemůžeme zachránit, jdeme do druhé ligy, ale začneme hrát fotbal a mladé to naučíme. A začali jsme hrát nejlepší fotbal v zemi. Fanoušci zase začali chodit.

Po roce jste se do první ligy vrátili?

Ano. Zpočátku mi řekli, že nesmíme skončit hůře než pátí. V půlce sezony, že nejhůře druzí, jinak od města nedostaneme peníze.

A vy?

Neboj, budeme první, usmál jsme se na prezidenta před zápasem proti vedoucí Sigmě. A prezident, jak se prý můžu usmívat, celou noc nespal a měl obavy. Tak jsem mu řekl, že kdybych přišel do šatny a řekl hráčům něco jiného, než že jsou nejlepší hráči a zvládnout to, že by prohráli. A oni to zvládli. Sigmu jsme porazili. Nechali jsme je jít na naší polovinu, moji kluci hráli skvěle a rychle, na jeden, dva doteky. Vždy chci hrát dopředu. Nemám rád, když se jen brání.

Proč jste nezůstal v Baníku?

Prezident mi po sezoně nabídl pozici poradce. Tým angažoval mladého kouče z druhé ligy. Změnil všechno! Ptal jsem se proč? Ten tým mohl pokračovat. V klubu se báli, že s mladými nic nevyhrají. Uběhlo půl roku a Baník byl zas na sestup.

Co jste udělal?

Nic. Měl jsem velký plat, žil jsem v Ostravě. Pak přišla nabídka Zlína, který také bojoval o přežití. Odmítal jsem, nechci hrát na těchto pozicích, sním o boji o titul. Ale ten muž, se kterým se znám čtyřicet let, mi pořád volal a umluvil mě. Chtěl jsem tým převzít až po sezoně, ale šel jsem nakonec hned. Byla to…

Katastrofa?

Katastrofa! Znovu mi začaly zdravotní problémy, bral jsem třikrát po sobě antibiotika. Je pravda, že jsme se stali jediným týmem, který vyhrál na Slavii, skončili jsme devátí. Ale nebyl jsem připravený na takový stres. Navíc jsem byl zažalován!

Kým?

Klub Opava, který zůstal za Baníkem a nepostoupil. Někdo majiteli Opavy z neznámého čísla poslal nějaké SMS. Proč se rozhodl, že jsem to měl být já, nechápu.

Důvod?

Jen jeden - že to bylo odesláno z území, kde jsem žil. Je to legrační. Provokace. Strašná doba. Ve Zlíně byl v šatně hrozný nepořádek, vše jsem musel předělat. Představte si pět nebo šest černých, stejný počet jugoslávců, dobří jen dva Češi.

Lobanovsky říkal: Tři jugoslávci jsou už gang.”

Přesně tak! Z jugoslávců zůstal jeden, stejně tak jsem se rozhodl, že nechci více než dva černé. Poprvé jsem se černochy potkal v Michalovcích. Bože to bylo…

Co?

Oni se chytali každého slova ,,černý.” Nikdo jim nechtěl ublížit, nikdo neříkal negr, ale hned se urazili. Tak jsem si řekl, že nikdy nebudu pracovat s černými. V Baníku jsem se ale zamiloval do brazilce Azeveda. To je úplně jiný člověk. Černej, ale úplně jiná osobnost. Skvělý fotbalista. Brazilci chtějí hrát fotbal po celý den. S nimi můžete trénovat cokoliv. A pak Zlín, kde byli ti Afričani… Katastrofa.

Nenašli jste společnou řeč?

Nakonec ano, nebudu ale specifikovat jak. Existují způsoby…”

Kromě toho trenér Petržela vysvětloval dopravní nehody, problémy ve vztahu vedoucí až apatii k životu, které (a to je můj přídavek) také napomohly jeho trenérskému konci v Baníku. S manželkou se rozešli, žije s bývalou modelkou, se kteoru se poznal v Azerbajdžánu a která má nyní problémy získat trvalý pobyt. Ten chlap prostě neumí žít na půl plynu a klid by ho asi zabil :-). Pořád je to pohádkář, poloblázen, ale pořád se v něm dá najít i Pan trenér.

V úterý Baník po dobrém vstupu do zápase v Sokolově místo třetího gólu v síti domácích před koncem půle inkasoval a pak se až do závěru strachoval o udržení jednogólového náskoku. Bohužel jsem nemohl na utkání dorazit (rozhodla o tom ranní návštěva sádrovny, a nešlo o sádrovnu na trpaslíky). Šanci dostali někteří hráči z lavičky (Budínský, Procházka, Granečný, Jirásek, Meschaninov, Šašinka), možná se po dvou náročných zápasech a před Slávií čekal odpočinkový režim i pro velmi vytížené Pazderu, Hrubého, Filla a Holzera. Podle fanoušků přítomných na zápase (děkuji za odpovědi) si nikdo z náhradníků hlasitě o zařazení do základní sestavy neřekl. Tak, jako je důležitý výsledek (fakticky v Sokolově o nic jiného nešlo), je cenné i toto zjištění. On by se asi ten zimní příchod dua P+P fakt hodil.

Prodloužený víkend se blíží a proti nám se v jeho závěru postaví tým, který je v podzimní části dle mého mínění nejsilnější. Předvádí fotbal v pohybu, rychlosti, je kombinačně schopný a v sestavě nemá slabé místo…. pokud jsou hráči zdraví. A to nyní úplně neplatí. Zdravotní trable sužují Slávii na místech útočníků, krajních záložníků a středních obránců. Zatímco obranu a kraje Slávisté vyřeší, pokud se do zápasu s Baníkem nestihne připravit Škoda či Mešanovič, tak při absenci Tecla, Olayinky a Burena má trenér Trpišovský k dispozici do útoku Matouška a Musu (*1). Anebo možnost zahrát si na Španělsko, které svého času praktikovalo 4-6-0. Na hře Slávie je zajímavé, jak moc se do rozehrávky útočných akcí zapojují oba defenzivní záložníci Hušbauer se Součkem, jak dobře umí číst hru Ngdadeu čímž získá spoustu míčů i bez přímého souboje s protihráčem) nebo perfektní kondiční připravenost sešívaných. Po prohře se Spartou a výhře ve Zlíně bych bod se Slávií bral. A kromě dalšího výkonu, ve kterém hráči bez ohledu na výsledek snad opět ukáží, že si modrobílého dresu váží, se moc těším i na to, co parádního zase vymyslí Baníkovská ultraska.

(1*) Jak jsem byl správně upozorněn novinářem Jakubem Konečným z Deníku Sport, chorvatský útočník hostuje na Žižkově (s bilancí 7 zápasů / 5 branek) a proti Baníku tedy nastoupit nemůže. Děkuji za upozornění. V textu jsem mylně vycházel ze soupisky sešívaných na fortunaliga.cz.