Baníkovský týden

Baníkovský týden (102.)

Jebatnadstavba pokročila o dvě odehraná kola a po prohře na Spartě si Baník přivezl prohru i z Liberce. Před rokem nám dva nadstavbové body stačili k udržení pátého místa a o Evropu jsme přišli až dodatečným zápasem, nyní spějeme k tomu, že o ni přijdeme rovnou svým šestým místem. Přestože by se dal každý zápas hodnotit zvlášť, zkusím spíš sepsat pár postřehů obecně.

Reiter na pravém beku – Ruda se svou rolí v týmu pod trenérem Kozlem bojuje. Svou rychlostí a tahovostí by mu přitom systém měl sedět. Jenže na křídle je po něm vyžadována hra, na kterou není zvyklý – nemá totiž brousit lajnu, ale natahovat s sebou krajní obránce soupeře do středu a vytvářet prostor pro útočícího krajního obránce. Pod trenérem Páníkem byly zápasy, kdy na pravé straně spolupráce Fillo – Reiter fungovala velmi dobře, pod trenérem Kozlem má Reiter dvě možnosti, jak do sestavy nastálo proniknout. Buď se výrazně zpevní ve fyzicky náročných soubojích, ze kterých příliš lehce odpadává, a může lajnu brousit jako pravý bek, nebo se naučí chodit od lajny do středu a může hrát na křídle. Jiná cesta do sestavy pro něj není.

Kombinace odzadu – Mužstvo se pod trenérem Kozlem opravdu snaží vyhnout práskání míče bezmyšlenkovitě dopředu. Nakonec, branky vstřelené v Olomouci a na Spartě ukázaly, že na tom v tréninku opravdu makáme. V obou případech došlo na rozehrávku do stran hluboko v obranném postavení, soupeřovi hráči začali presovat a obránci vystoupili ve snaze zkrátit hřiště. Od Baníku v tu chvíli přišel dlouhý míč za obranu na nabíhajícího Šašinku. Při dobrém provedení v podstatě nebránitelné. V Olomouci Šašinka sám skóroval, na Spartě přihrál na gól Potočnému. Jenže kromě zlepšených standardek a schopnosti obehrávat hřiště do šířky, když není prostor pro rychlou cestu k soupeřově brance, v repertoáru nic moc dalšího nemáme. A to zejména díky tragické formě zálohy, kde nestíháme ani dopředu, ani dozadu a Jánoš na vše sám nestačí…

Obrana – Honza Laštůvka se může ukřičet, umávat, uchytat, ale sám na vše nestačí. Přestože býváme ve vlastním vápně v přečíslení, soupeř si vytvoří prostor k zakončení. Po zranění Filla a Holzera kraje obrany nefungují. Fleišman má obdivuhodnou kondici, ale rychlý sled zápasů je na něm znát. Napravo to buď zalepíme Jánošem a zcela rezignujeme na hru zálohy, nebo Reiterem, který podobně jako Fillo některé návyky obránce prostě nemá. Zároveň nás sráží množství zbytečných faulů, které děláme. Jeden z málo zmiňovaných progresů Slavie pod Trpišovským je fakt, že sešívaní málo faulují. V posledních pěti zápasech se Slavie dopustila 56 faulů (z toho 31 při zápasech v Ostravě), Baník 84.

Trenér Kozel – Kouč Kozel si těžko mohl představit horší průběh svého angažmá. Po zimě Baník začal slušně, výhry na Slovácku, remíza s Jabloncem, kdy byl Baník lepší, výhra v  Budějovicích. Sedm bodů ze tří zápasů s tehdy přímými konkurenty o finálovou skupinu. Pak přišla smolná prohra s Boleslaví a koronapauza. A ta se na Baníku krutě podepsala. Tým, který měl měnit herní styl nemohl společně trénovat. Pak začal rychlý sled zápasů a neustálé absence pro karty, zranění nebo únavu. Záhadné absence Hrubého, který se měl opět stát motorem týmu. Vlastně se nedivím, že na hřišti vypadáme tak, jak vypadáme a od neplánované pauzy jsme vyhráli jen v Olomouci. Týdenní program nyní skýtá prostor pouze pro jeden až dva tréninky, na kterých může docházet k nácviku vlastních herních způsobů. Jinak je to nácvik na soupeře, rehabilitace, přesuny týmu, den volna…

Přestupy – U fanoušků poslední výsledky (a ještě víc výkony) vedou k úvahám o výměně půlky kádru, a sami nabízejí seznamy hráčů, které by v Baníku rádi viděli. S většinou jmen se nedá nesouhlasit. Jenže reálný fotbal je prostě něco jiného, než Football manager. Mnoho klubů (Slovácko, Karviná, Liberec, Ml. Boleslav, Olomouc,…) dnes prodají jen toho hráče, kterého z nějakého důvodu prodat chtějí. Buď proto, že za něj dostanou opravdu dost peněz (Ba Loua 13 milionů, Plšek více než 15 mil., Helebrant 20 mil., Zima podobná částka) a takové přestupy jsou mimo možnosti Baníku, nebo hráče, kterého nepotřebují (do top3 nebo ciziny už ho neprodají, má vysokou mzdu,…) Jak se nedávno zmínil Miroslav Pelta – kolem 20 mil. za hráče si může dovolit dát Slavia, Sparta a Plzeň, nad 10 mil. si občas troufne dát Jablonec, teprve pak je Baník. Neboli když se v lize objeví hráč, který by byl okamžitou posilou, tak bude-li ho chtít top3 nebo Jablonec, má nejspíš Baník smůlu. A to se obávám bude přesně případ často zmiňovaného Ondřeje Lingra. A proto Baníku vlastně nezbývá nic jiného, než brát hráče na konci smlouvy nebo blížící se třicítce a čekat na růst odchovanců. Není možné vydat se nedávnou cestou Sparty a nakupovat doma i venku další a další hráče. Při budování kádru Baníku dosud řešíme následky nutného posílení pro záchranu ligy (příchody Laštůvky, Procházky, Fleišmana, Filla, Jiráska /Diop a Psyché už jsou pryč/), protože za normální situace by takové množství hráčů vyššího fotbalového věku nepřišlo a dnes bychom neřešili, že Baník je starý. V letní pauze se může dost reálně stát, že přijdeme o dvě opory – Stronatiho a Jánoše. O oba zájem je, u obou by bylo logické, kdyby nabídek využili, z pohledu klubu by se pak díky tomu mohlo podařit získat zdroje pro příchod 2-3 hráčů, kteří jsou reálně kromě Zajíce a Jurošky potřeba. Potřebujeme hráče s celoplošnou dynamikou pohybu a schopností zapojit se do kombinaci i podržet míč. To jsou parametry, kde za Jabloncem, Libercem krutě zaostáváme.

Závěr? Trenér Kozel si zaslouží minimálně do konce roku podržet. Zaslouží si možnost přivést si do kádru hráče do svého systému. Doposud totiž Baník kupoval spíš hráče na pozici, než do systému, kterým chce hrát. A staré psy novým kouskům nenaučíš. Je více objektivních důvodů, proč po koronapauze Baník vypadá, jak vypadá. A že to chvílemi hezký pohled na konec duhy není…

BP!

Další články z:Baníkovský týden

Komentáře nejsou povoleny.