OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (104.)

Nejzvláštnější sezona posledních dekád pro Baník skončila. Konečné šesté místo zřejmě odpovídá síle kádru. Pojďme se na tři sezony po návratu do ligy podívat pomocí vybraných statistik.

V letošní sezoně Baník nastřílel 47 branek, o osm více než v předchozí (39) a o jedenáct více, než v nováčkovské 2017/2018 (36 branek). Jako jediný tým z finálové skupiny střílel více branek v průběhu prvního poločasu, než ve druhém.

Ze standardních situací letos Baník skóroval 15x. To je o branku méně než vloni, o tři více, než předloni.

V letošní sezoně si Baník připsal nejvíce střel na branku od svého návratu do ligy - 157. O 56 více než v nováčkovské, o 11 více než vloni (navzdory tomu, že vloni hrál Baník o utkání víc).

Pokud bychom čísla z nováčkovské sezony 2017/18 navýšili o 1/6 (nehrála se nadstavba), vypadala by čísla takto: počet branek 42, počet branek ze standardních situací 14, počet střel na branku soupeře 117. Vzhledem k tomu, jak byl Baník v nadstavbách produktivní, však nejsou gólové statistiky nadstavbou příliš ovlivněny...

Poslední sezona byla pro Baník výjimečná počtem zahrávaných pokutových kopů - celkem jich bylo 7 (4 proměněné). V minulé sezoně Baník kopal jednu penaltu (neproměněna), v předminulé 4(3 úspěšně zahrané).

Pokud bychom chtěli ze statistik odečítat, zda došlo ke změně herního stylu, patrný je jarní nárůst počtu přihrávek i jejich přesnosti pod koučem Kozlem. Odpovídá to trpělivější výstavbě hry odzadu (vyšší počet přihrávek mezi obránci, vyšší úspěšnost než u nákopů).

Obdržených branek bylo v letošním roce 43, vloni 44, předloni bez nadstavby 43 (pokud navýšíme o šestinu, bylo by jich 50).

Možná nejzajímavější je pohled na pětici nejproduktivnějších hráčů posledních tří sezon:

2017/18:

Baroš 9 (9 branek + 0 asistencí)

Azevedo 9 (3+6)

Hrubý 6 (5+1)

Mičola 5 (2+3)

Poznar 4 (3+1)

2018/2019:

Diop 11 (8+3)

Holzer 9 (2+7)

Hrubý 9 (2+7)

Baroš (6+2)

Fillo (4+7)

2019/20

Kuzmanovič 10 (9+1)

Fleišman 9 (2+7)

Fillo (2+5)

Stronati (4+2)

Diop 6 (6+0) a Smola (4+2)

Zatímco v předchozích dvou letech statistiky táhli útočníci a záložníci, letos nejvíce bodů nastřádala obrana Baníku. V příští sezoně také už dost pravděpodobně neuvidíme v dresu Baníku žádného z hráčů, kteří v té předminulé patřili k tahounům. Azeveda pravděpodobně čeká osud Hrubého, a pokud se Karviná udrží v lize a Baník brazilského záložníka v neprodá, dokáži si velmi dobře představit, že by v její sestavě nahradil do Plzně mířícího BaLou. 

Poměrně tvrdé kritiky od některých fanoušků se dočkali Ondra Šašinka a Roman Potočný. Jenže optikou bodů na zápas patřili k tomu nejlepšímu v kádru. Šašinka statistice vévodil (0,4 bodu na zápas, 1 branka, 4 asistence), Potočný 0,3 (1+3) byl spolu s Diopem, Kuzmanovičem, Fleišmanem a Azevedem hned za ním. U obou samozřejmě počítám pouze jarní zápasy v dresu Baníku.

Do Baníku přichází Tomáš Zajíc, který si v sedmadvaceti startech za Slovácko připsal 11 bodů (7+4) a byl tak dvacátým nejproduktivnějším hráčem ligy. Přestože se jedná o typologicky jiného hráče, než byl Diop, v produktivitě by měl být náhradou za branky Diopa. I odchodem jeho čtrnácti branek za poslední rok a půl v dresu Baníku je třeba nahlížet na jaro trenéra Kozla.

Přestupové období bude zřejmě živější na straně odchodů, než příchodů. Baník má pod smlouvou hráčů až příliš a náklady na mzdy bude třeba spíše koncentrovat do kvality. U některých hráčů hostujících v jiných klubech je třeba připustit, že prvoligové kvality pro klub ambicí Baníku nedorostou a pokud by se nespokojili s hrou za B tým, pak je jejich držení pod smlouvou nadbytečné. Kromě již oznámených Jurošky a Zajíce by Baník zřejmě rád přivedl trojici dalších hráčů. Brankáře, středního a krajního záložníka, v případě odchodu Stronatiho či Jánoše pak i náhradu na jejich pozice. Z probleskujících informací vypadá, že lovit by Baník mohl v polské, anglické či maďarské lize, Praze nebo u sousedů z Hané.

Vedení klubu se rozhodně v létě nudit nebude...

BP!