OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (11.)

Hysterie kolem jedné červené nebere konce. Statistiky ukazují, že fotbal není jen o běhání. V sobotu se představíme na půdě mužstva, které předvádí výkony jako noc a den. A možná v jeho dresu vyběhnou hráči, o které Baník projevuje či projevoval zájem.

Dění kolem jedné červené karty (celkem jich v letošním ročníku padlo již 11) dosáhlo naprosto absurdních rozměrů. A to přesto, že rozhodčí Berka i faulovaný Souček se vyjádřili naprosto v klidu a Bary dělá asi to nejrozumnější, co může, totiž k věci mlčí. Válku s médii totiž nikdy nemůžete vyhrát. Vždy je to novinář, kdo rozhoduje o obsahu, který se dostane na veřejnost. A jedině když mlčíte, nekrmíte ho dalším materiálem pro další a další články. V tomto případě ne že vše co řeknete může být použito proti vám, ale vše co řeknete proti vám použito bude. Z našeho kapitána je děláno prase ligy, ikdyž letos obdržel pouze tu jednu jedinou kartu a v počtu faulů je až 46. v lize a po trávnících se bez pozornosti médií pohybují hráči, kteří dokázali za deset kol nasbírat karet pět. A víte které týmy faulují nejčastěji? Jablonec, Sparta a Plzeň. Každopádně tímto odstavcem a konstatováním, že jestli se mi narodí další dítě, Darina nebo Luděk se jmenovat nebudou :-) toto téma uzavírám, komentovat hodlám už jen výši trestu. A mám trochu obavu, že si svaz pod vedením ,,Admirála” Milana kvůli dřívějším vyjádřením vychutná.

K zápasu se Slávií přidám pár statistických údajů, podklad si vypůjčím z přenosu O2TV. Ukazuje se, že sledovat naběhané metry je věc zajímavá, ale pro výsledek zápasu nemusí znamenat vůbec nic. Jednotlivci v Baníkovském dresu neběhali v deseti víc, než by každý z nich běhal v jedenácti. Statistice se výrazně vymyká jen Fillo,který naběhal skoro o kilometr víc. A tak přestože celý tým naběhal o nějakých devět kilometrů méně, než v zápase se Spartou, připsal si tři body. V jedné diskuzi jsem zaznamenal zajímavý postřeh - že v dnešním fotbale rozhoduje ne kolik naběháte, jak držíte míč, kolik máte přihrávek, ale to, jaká je vaše dynamika směrem dopředu po získání míče. A je fakt, že právě v tom je letošní síla Baníku.

V sobotu naše chlapce prověří Mladá Boleslav. Ta zatím předvádí velmi nevyrovnané výkony. Domácí prohra 0:4 s Olomoucí, v minulém kole trojka v Příbrami, ale také výhra v Jablonci (3:0), nebo skolení Opavy 6:1. Se skóre 22:23 (v průměru padne v zápasech FKMB 4,5 branky!) patří hráčům z města škodovek devátá příčka. Pod trenérem Weberem změnila Boleslav filosofii (s ohledem na snížený rozpočet částečně vynuceně) a začala dávat mnohem větší prostor hráčům ze své mládeže doplněné o zkušenou osu týmu Kamenár/Šeda - Keresteš, Pauschek - Matějovský, Konaté, Přikryl - Komličenko. A právě posledně jmenovaný se dostal do velké střelecké formy, když s deseti góly aktuálně vede tabulku střelců Fortuna ligy. Byl to právě on, kdo dal Fillovi (pamatuji si to dobře? - aktualizace - pamatuji si to blbě, jak dohledal Slezský kluk, byl to Golgol) loktem do obočí, uviděl červenou a kvůli tomu nedohrál vzájemný pohárový zápas před půl rokem. Jenže od té doby jako by se začal soustředit na fotbal, prý výrazně zlepšil přístup k tréninku i životosprávě, a na hřišti je to obrovsky vidět. Kromě deseti branek si připsal ještě dvě asistence a také je hráčem, který nejčastěji z celé ligy trefil branku soupeřů (17 x). Konaté má zase největší počet úspěšných samostatných akcí v lize (40). Gólové šance nejčastěji v dresu soupeře připravuje Přikryl (12). Dopředu velmi nebezpečná je pravá strana boleslavských. Největším problémem Boleslavi je defenziva. A není to jen tím, že Adam Jánoš již tvrdí fotbalovou muziku v naší záloze. Problémy boleslavských jsou tradičně na postu brankáře a méně tradičně na místech středních obránců, kde se Hůlkovi (o kterého se dříve stejně jako o Takácse, Přikryla a Hubínka) měl zajímat (a možná stále zajímá :-) ) Baník. Defenziva našeho nejbližšího soupeře mi hodně připomíná naše mužstvo před rokem. Kromě zmíněných hráčů se mi mezi boleslavskými zamlouvá Kateřiňák. Proč letos spíš sedí na lavičce než běhá po hřišti, to netuším. V karetním ohrožení jsou Konaté a Mareš (oba 3 ŽK) a protože po Baníku čeká boleslavské Sparta, dá se tušit, že bez karty nedohrajou…

Tak, jako jsou rozporuplné výkony Boleslavy, tak rozporuplné jsou i mé pocity před zápasem. Těším se, co nového Bob Páník vymyslí, těším se na odvážný výkon a zaplněný sektor hostí. Mám ale i obavy. Proti Boleslavi jako by štěstí vždy stálo proti nám. Neproměněné penalty (naposledy Poznar v poháru a Baroš v lize), vždy jako bychom měli ,,těžké nohy.” Možná jsem příliš skromný, ale za bod se prostě zlobit nebudu.