OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (12.)

Trest pro Milana Baroše a slepá fotbalová spravedlnost. Novináři mě naštvali, proč pro ně mám jindy pochopení? Tomáš Mičola kope divizi, ale chce zpět do první nebu druhé ligy. Parta vyrazila v dresech Milana Baroše do Anglie. A Ziokong se probil až do reprezentace.

Pět natvrdo. Tolik zápasů má stát náš kapitán Milan Baroš za červený faul v zápase se Slávií. V anketě na Twitteru jste způlky považovali trest za přiměřený, druhá půlka z vás za vysoký. Kromě stopky musí Bary zaplatit pokutu 150.000,- korun. Nejsem příznivcem teorií o tom, jak je to na objednávku silné ligové trojky. Co ale platí absolutně - neexistuje spravedlnost. Nepřinese ji ani video, protože nikdy nebude posuzovat vše (např. předcházející zákroky před penaltou), ikdyby bylo na všech zápasech. A proč novináři Milana týden škvařili na titulkách a jiného hráče za minimálně stejný zákrok nechávají v klidu? Myslet si o tom můžeme své, důvody mohou být od emotivní reakce Milana až třeba po vlastnickou strukturu největšího sportovního deníku u nás. To musí vědět sami všichni ti, co se honu zúčastnili a nyní jsou zticha jak hroby. V osobní konverzaci s některými z nich mě šokovala opakující se fráze: ,,dělal jsem jen svou práci.” Tak k takové práci vám, pánové, gratuluji…

Obecně se mnozí sportovní novináři netěší mezi fanoušky velké popularitě, abych ale napsal i něco v jejich prospěch, tak jejich práce nemá jen tu příjemnou stránku v podobě navštěvování fotbalových utkání v pracovní době. Při jejich práci se střetává několik protichůdných zájmů a oni musí balancovat tak, aby pokud možno drželi v rovnováze vztahy s kluby (pište o nás kladně, dělejte nám reklamu, dávejte naše fotky s logy sponzorů a my vám pustíme nějaké info), s fanoušky (proč nepíšete o tomhle, pište něco zajímavého), trenéry (viz legendární - nedáte ani tři žongly :-), či vztahy Pavla Vrby), hráči (dal jste mi blbou známku, nedám vám rozhovor), majiteli médií (pište to, co prodává, pište tak, abyste vyvolali další reakce, protože to dál prodává). A když vztah ke kterékoliv ze skupin selže, může to novinář zabalit. A taky si nemyslete, že je to nějak dobře placená práce. To fakt není. Takže přestože s Barošem mě naštvali skoro všichni bez výjimky, tak jindy mám pro to co píšou, proč a jak to píšou, docela pochopení.

Jedním z hráčů, kteří to z Baníkovského dresu mohli dotáhnout opravdu daleko, je podle mého mínění Tomáš Mičola. Jenže jak to někdy bývá, osud tomu chtěl jinak. U ,,Čoly” se mi vždycky líbila přímá hra a jeho zápal. Nezapomenu mu, že jako kapitán dotáhl Baník zpět do ligy, nebo výkony, které podával pod trenéry Večeřou či Koubkem. Bohužel mu nezapomenu ani jeho oslavu gólu do naší sítě, nebo někdy trochu ublížené řeči (no dobře, na některé měl asi nárok). Těžko soudit, proč tomu tak bylo. Někdy si lidsky nesedl s majitelem, někdy se sportovním ředitelem, jindy s trenérem, a tak se stávalo, že prostoru na hřišti dostával méně, jindy zas žil v dlouhé nejistotě ohledně prodloužení smlouvy… S fanoušky mu nikdy nebylo zatěžko komunikovat, a to i ve chvílích, kdy jej zrovna nechválili. Za to si ho také vážím. Z Baníku před letošní sezonou po vypršení smlouvy odešel, měl se potkat s dalším exbaníkovcem Magerou v dresu Brna, jenže to mu zhatilo zdraví. Nevyšla ani cizina, ani Jihlava, a tak kope divizi za Dětmarovice a vyhlíží zimu, kdy by se rád posunul minimálně o dvě soutěže výš. Pro Benešovský deník k odchodu z Baníku řekl, že: ,,…konec úplně nečekal, byl z něj smutný, ale takový je prostě fotbalový život.” Tak ať se Tome daří na hřišti i mimo něj.

Parádní propagace Slezské se podařila partě, která v dresech Milana Baroše vyrazila do Anglie. Dalo by se říct, že si nemohli vybrat lepší dobu. Reportáž o jejich cestě si můžete pustit na seznamu.

Po roce má Baník svého zástupce v reprezentaci. V říjnu 2017 byl povolán Robert Hrubý, nyní se jako povolaný náhradník na sraz národního týmu vypravil Patrizio Stronati. Nejde mu to nepřát, i v těžkých zápasech předvádí výborné výkony a návrat do Baníku mu obrovsky prospěl. Šance, že se podívá v dresu se lvem na prsou na hřiště je asi malá. A tak doufám, že jeho odloučení od týmu nebude mít nakonec na jeho sportovní formu špatný vliv. Že by mu to stouplo do hlavy se nebojím. Pokud by to hrozilo, on si to pan trenér ohlídá.