OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (13.)

O angažmá v Baníku usiluje osmnáctilý Nigerijec Tijany Muhamed. Odehrál dva neúplné zápasy za naši juniorku a testován bude ještě v jednom. Získat o hráči a o tom, a jak se do Baníku dostal nějaké informace je těžké, přesto se ke mně cosi dostalo. A co nás čeká v sobotu v zápase s Karvinou?

Tijany Muhamed, je docela záhadou. Baníku jej měl doporučit člověk, který pracoval s mládeží ve Slovácku (pozn. bez záruky, nemám jak ověřit). A jeho původní klub se vyjádřil, že hráč do Baníku zamířil a popřál mu hodně štěstí. A to je asi tak vše, co lze kromě výšky, váhy a věku o hráči zjistit.

Jisté je, že pokud se hráč opravdu stane profesionálním fotbalistou Baníku, jeho přestup se bude naprosto vymykat nastolené přestupové politice z posledních přestupových období. Chápu, že pro mnohé fanoušky jsou mladíci z Afriky vítaným zpestřením a nadějí na přivedení mimořádné fotbalové kvality, která by v rámci Evropy nebyla v ekonomických možnostech tuzemské ligy. Osobně však nepovažuji tuto cestu za perspektivní, a podělím se s vámi o argumenty proč.

Afrika je obrovsky proscoutovaná nejen z top lig, ale i ze zemí, které k ní mají historicky blízko, jako jsou Belgie či Holandsko apod. Pokud hráče ve věku 16-20 let nebo i mladšího nevezmou alespoň na stáž kluby z těchto zemích, většinou se již nejedná o hráče, který by fotbalově výrazně převýšil průměr naší ligy.

Charakter a mentalita hráčů z Afriky jsou prostě jiné. Do zančné části dané absolutně odlišným prostředím, ve kterém se lidé na černém kontinentu formují. Výkony hráčů pak nejsou jen o fotbalových dovednostech, ale také o jejich vůli dále růst, učit se v novém prostředí, schopnosti začlenit se do týmu. Hodně hráčů původem z Afriky tohle nemá, myslí si, že stačí dobře kopat do balónu, jsou líní se učit jazyk a sobečtí na hřišti, protože se chtějí ,,ukázat” a jít rychle zase někam za lepším. Podívejte třeba na Ekpaie, který je výborným hráčem, ale jeden z důvodů, proč se v Plzni neprosadil je, že za tři roky v Čechách prakticky neudělal s pokrok ve znalosti jazyka.

Problémy u těchto hráčů často způsobí i manažeři - protože skoro každý takovýto hráč má za sebou nějakého strejdu manažera. Kdysi jsem na to téma četl článek, že pro celé široké příbuzenstvo takových hráčů je to často jediná naděje na lepší život, a tak takový hráč ekonomicky táhne širokou rodinu. Že je to pro ně naprosto přirozené chování, které středoevropským pohledem vůbec nedokážeme pochopit. Oni nic jiného než fotbal neumí, takže šponují svou cenu a své příjmy na maximum, a zároveň jsou schopní vytrucovat si odchod, nebo přestat trénovat, když jim někde nabídnou o pár korun víc. Oni to prostě vnímají jinak, než typičtí Evropané. Příkladů z nedávné doby je víc, Wesley da Silva a jeho neuskutečněný přestup z Liberce do Hradce byl i poměrně detailně popsán v médiích.

Motivace pro mládež - pořád se mluví o tom, jak si kluby mají vychovávat hráče a těm pak dávat v lize šanci. Jak mají být motivování dorůstající mladíci, když jim pak místo zabere příchozí posila, které jsou navíc vytvořeny lepší podmínky?

Argumentů by se našlo víc, určitě by jich šla napsat i celá řada pro. Ale schválně si zkuste sami vybavit jací hráči, kteří podobně jako Tijany Muhamed, do České republiky přišli, a kolik z nich bylo skutečně pro kluby ternem po fotbalové i finanční stránce. Úspěšnost bude někde tak u poměru 1:30… Budu moc rád, když se Baníku podaří nějakým podobným přestupem trefit do černého, velký optimista ale opravdu nejsem.

V sobotu nás čeká ve vyhnanství Karviná. Ta začala sezonu strašidelným způsobem, když úvodních pět kol prohrála. Pak se herně i výsledkově zvedla a nyní s deseti body okupuje jedenáctou příčku tabulky. Když se však podíváme na formu v posledních pěti kolech, dokázali jsme získat o jediný bod více, než karvinští. V jejich dresu podávají dobré výkony Filip Panák a velmi produktivní dvojice Lukáš Budínský a Tomáš Wágner. Své si odvede také slovenský matador Marek Janečka. Zajímavé herní situace umí pro spoluhráče připravit Bojan Letič. Slabiny? Soupeře často pouštějí do chyb po nedorozumnění mezi hráči, jako by spolu hráči málo na hřišti mluvili. Když je soupeř dostane pod souvislejší tlak, začnou se chyby kupit. Občas jsou i nedůslední v krytí soupeřů při standardkách. Nažhavenost karvinských do zápasu s Baníkem však bude od hráčů i funkcionářů velká, a tak nás lehká šichta nečeká. Nic jiného než vítězsví se od našich hochů nečeká. Na naší straně si možná po delší době zahraje v základu Jirásek (místo Jánoše, pokud nebude zcela zdráv), spoléhat budeme na přihrávky Hrubého a Holzera, nebo na standardky, z nichž jsme dokázali dvakrát udeřit v Mladé Boleslavi. Přes svou obvyklou opatrnost budu optimista, věřím, že zápas zvládneme a zvítězíme. Přeci jen by se měla projevit větší individuální kvalita našich borců plus to co je celý podzim zdobí - příkladná týmovost a nasazení. A kromě fotbalu to podle prodaných vstupenek vypadá, že se můžeme těšit i na další zápas s parádní atmosférou. Prostě spousty důvodů, proč je fajn, že repre pauza je pryč :-).