OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (16.)

Nahradí Laštůvku Budínský, Heča, nebo Macej? Vrátí se již v zimě Azackyj? Ulovíme záložníka Olomouce? A místo Baroše budou v budoucnu střílet góly Chorvat nebo Slovinec? Nejvyšší čas na přestupové spekulace. A také něco o derby a panu Proskem.

Fanoušci každého klubu (u Baníku tomu není jinak) milují přestupové spekulace. A tak se do nich také pustím. Uvedený seznam hráčů je mixem jmen, o kterých se ve fotbalovém prostředí reálně ve spojení s Baníkem diskutuje či diskutovalo a dostala se různými způsoby k mému uchu či monitoru, zachycených novinářských spekulací a také jmen, která nikde nepadla, ale jako možnost či přání bych je viděl já. Nejedná se ale pouze o seznam možných přestupů, ale i hráčů z kádru, kteří by mohli během krátké doby do základní sestavy dorůst z lavičky, juniorky, nebo mládeže. Zároveň se nejedná o seznam pouze na nejbližší jedno či dvě přestupní období, ale s výhledem na potřeby kádru v příštích dvou, dvou a půl letech a rozhodně jej nepovažujte za kompletní a zřejmě jej budu v průběhu času aktualizovat. Proto uvítám, když jej ze svých zdrojů doplníte :-), nebo přidáte hráče, který by se vám v Baníku líbil.

Brankář:

Viktor Budínský (25 let) - Výborný na čáře, slabší při centrech a výbíhání. Při zápase v Plzni ukázal, že roli jedničky by zvládnul. Skvěle si vedl v druhé lize ve Vlašimi (odkud ho chtěl do Baníku již Vlastimi Petržela) i během hostování ze Sparty v Bohemce. Šanci v Baníku určitě dostane.

Milan Heča (27) - Nita ho ve Spartě do brány nepustí a na přestupovém seznamu Baníku už před rokem byl. Dříve nebo později mu chytání začne chybět. Smlouvu ve Spartě má do roku 2021, jeho získání v nejbližší době by tak nebylo jednoduché, obnovení zájmu baníku se ale nedá vyloučit.

Patrik Macej (24) - V loňské sezoně v dresu DACu patřil k nejlepším gólmanům ligy na Slovensku. Odchovanec Baníku, pro začátek by se možná smířil s pozicí dvojky za Budínským. Hráči, který z Baníku odešel v době temna a na Slovensku se vypracoval z nižších soutěží až do pozice jedničky v týmu hrajícím o poháry, a kterého zastupuje agentura Sport Invest, by návrat do Baníku slušel.

Levý obránce:

Oleksandr Azackyj (24) - Po rozpačitém úvodu předvedl několik dobrých výkonů i v dresu Baníku, kde by ale letos byl až čtvrtým stoperem. Odešel hostovat do Gruzie, kde nastupuje někdy uprostřed, někdy vlevo a podává velmi solidní výkony. Silný dozadu, dobrý hlavičkář, slabší při hře dopředu. V Baníku má smlouvu do půlky roku 2020. Pokud by Baník v zimě přehodnotil ambice a vyhlásil boj o poháry, mohl by se levonohý fotbalista vrátit z hostování v Torpedu Kutaisi už v zimní přestávce. Stejně tak je ale možné, že se jeho hostování změní v přestup a v tom nejhezčím dresu ho již neuvidíme.

Denis Granečný (20) - Denis no… Záblesky geniality střídá s lajdáctvím v bránění. Skvěle rychlostně vybavený hráč, jehož talent jako by se přestal poslední rok, rok a půl rozvíjet. On sám musí vědět, zda fotbalu dává vše… Ve dvaceti je pořád ve věku, kdy může vyletět jako kometa, nebo stejně rychle zhasnout. Je to jen na něm.

Matěj Helešic (21) - V Českých Budějovicích se stal hráčem základu, reference na něj chodí různé, od pochvalných, po tvrzení, že je ze základu Budějovci nejslabší. Jeho návrat navíc není zcela v rukách Baníku. Nevím, co je na tom pravdy, k Matějovi mi to úplně nesedí, ale na jih Čech údajně odcházel i proto, aby se přetrhaly některé jeho nezdravé osobní vazby v Ostravě. Ale to berte s velkou rezervou, může to být naprostý kec a nerad bych hráči šířením pomluvy ublížil.Když ho Petržela vytáhl za zraněného Granečného do ligy, viděl jsem v něm obrovský potenciál, přišel mi fotbalovější, než Granečný. Jak na tom aktuálně je nemohu soudit, neviděl jsem jeho zápasy. Podobně jako u Granečného se jeho kariéra v následujících měsících vlastně láme…

Lukáš Bartošák (28) - Bartošák měl kdysi do Baníku namířeno již z Viktorie Žižkov, jeho příchod tehdy padl na směšné částce, kterou tehdejší majitel Baníku Petr Šafarčík pražskému klubu za jeho krajní hráče (Bartl, Bartošák) nabídl, a tak se oba později sešli v Liberci s koučem Trpišovským, který s oběma svěřenci nabídku Baníku také zvažoval. Z Liberce se Bartošák dostal až do reprezentace, druhou mízu chytil ve svém současném působišti ve Zlíně. Rychlý hráč, schopný kombinace a dobrého centru oběma nohama je schopný zahrát na více postech, než jen na levém obránci. A tak by se možná mohl objevit i o odstavec níže…

Pravý obránce:

Michal Frydrych (28) - Ve Slávii výrazně přispěl k titulu právě z postu pravého obránce. Datová analýza ukázala, že navzdory dojmům fanoušků, dokáže být z tohoto postu i velmi nebezpečný v ofenzivě. Na velký přestup do zahraničí jako u jeho kamaráda Pavlenky už to nevypadá, přijde tedy návrat domů? Mentalitou bojovníka by do týmu skvěle zapadl. Problémem tak je hlavně jeho vysoká smlouva ve Slavii a její nedávné prodloužení.

Petr Reinberk (29) - Nedostatek kvalitních krajních obránců v lize může do Baníku přivést i ,,průměrňáka.” Což v tomto případě nemyslím jako urážku. Vždyť kolik skvělých zápasů sehrál Baník například s Petrem Čoupkem v sestavě :-) ? Výhodou Reinberka je schopnost zahrát na obou krajích obrany a univerzály mají ve sportovním úseku Baníku rádi. Jeho příchod by však připadal v úvahu pouze v případě nutnosti urychleně reagovat na zranění některého z krajních obránců Baníku. 

Bronislav Stáňa (24) - Do Baníku přišel znojemský spalovač šancí jako posila do ofenzivy, Bob Páník v něm vidí krajního obránce. Nebál se mu dát důvěru na kraji obrany v posledním kole minulého ročníku s Brnem. Po zranění postupně nabírá síly a jistotu. Prosadí se v zimní přípravě do áčka, nebo Baník opustí? Spekulovalo se např. o zájmu Karviné a mohl by tak být součástí vyrovnání u jiného transferu.

Střední záložník:

Daniel Trubač (21) - Jeden z nákupů Slavie ve stylu ,,ať se hlavně prachy točí a provize vyplácejí.” V sešívaném dresu se neprosadí, pro top 3 to výkony prostě není. Věčně hostovat chtít nebude. Schopný zahrát zleva i ze středu, v Teplicích střídá lepší zápasy s horšími. Potřeboval by k sobě mentora, jakým by mohl být sportovní ředitel Marek Jankulovski. Rýsuje se tak výhodná situace pro klub i hráče? V zimě ještě ne. Později? Možná…

Lukáš Kalvach (23) - Podle mnohých nejlepší z loňské hvězdné trojice středních záložníků Sigmy (Houska, Plšek, Kalvach). Rozhodně hráč s potenciálem budoucího výhodného prodeje a mimo aktuální zájem Sparty, Slavie či Plzně. A ne zcela spokojený s podmínkami, které v Sigmě má. Takže zahraničí, Jablonec, nebo Baník? :-) Obávám se, že v případě přesunu Trávníka z Jablonce do nového angažmá, bude jeho příští stanicí právě klub bosse Pelty. Olomouci by se jeho náklonnost na jaře možná hodila…

Marek Havlík (23) - O hráče již Baník zájem měl a hráč, ikdyž se mediálně vyjádřil trochu jinak, by se přestupu nebránil. Podobně jako další odchovance Slovácka ho zdobí slušná technika a dobrý pohyb po hřišti. Ve středu zálohy umí dobře plnit úkoly dopředu i dozadu. Slovácku by se výhodný prodej některého z hráčů ekonomicky hodil, sportovní úsek Baníku i majitel v něm mohou vidět i ekonomický potenciál budoucího možného prodeje. Totéž co o něm, platí i o dalším hráči Slovácka - Vlastimilu Daníčkovi (27), v jehož prospěch by mluvila schopnost zahrát v nouzi na pozici levého obránce.

Roman Květ (20) - Další z produktů dobře fungující příbramské mládeže v posledních kolech uvadl, jako celá Příbram. Přestože o zájmu Baníku spekuloval Deník Sport, a před vzájemným zápasem skutečně jakési rozhovory s příbramskou protistranou proběhly (a netýkali se jen Květa), z mnoha důvodů nevypadá jeho příchod jako aktuální záležitost. A Jan Matoušek (s Jaroslavem Starkou) dali přednost Slavii a rychlým penězům.

Krajní záložník:

Tomáš Přikryl (26) - Hráč by přesně zapadl do filosofie posilování Baníku a byl by schopný nastoupit hned na třech místech sestavy, kde potřebujeme zvýšit konkurenci. Útok, pravá strana i střed zálohy jsou místem, kde umí využít dovednosti, které ho zdobí - rychlost myšlení, schopnost přesné kombinace a dobrého pohybu po hřišti. V Boleslavi tento zkušený hráč již přesluhuje a asi není tajemství, že do Baníku má velmi blízko.

Lukáš Budínský (26) - V Karviné dlouhodobě klíčový hráč se skvělými čísly asistencí a vstřelených branek. Spíše než na kraji se ale cítí ve středu hřiště, na kraj, kde Baník více tlačí bota, hledá Baník lépe rychlostně vybaveného hráče. V případě odchodu Hrubého by se ale ocitl na žebříčku vyhlédnutých náhrad velmi vysoko.

Filip Panák (23) - Filip Panák je jedním z nejcenějších hráčů ligy a potvrzuje to i mimořádná nabídka Baníku (tedy spíše přímo pana Brabce), kterou Karviná dostala, i maximální snaha všech v Baníku, aby zamířil právě k nám. Do ligy vlétl jako útočník, pak hrál středního záložníka, letos obrovsky pozvedl hru Karviné jako konstruktivní střední obránce. Tomáš Rosický ho chce do středu zálohy Sparty, Baník s ním má trochu jiné plány. Mohl by z Panáka v Baníku vyrůst nový Látal schopný měnit pozice během zápasu? Jeho manažerem se nedávno stal Václav Svěrkoš. Filip Panák má kromě fotbalových dovedností i osobnostní rysy, které ho předurčují k velké kariéře. Je skromný, naprostý profesionál, schopný velké sebedisciplíny. Nakolik ale o svých budoucích krocích rozhodne on sám a nakolik jehod další kroky ovlivní zájmy MFK Karviná?

Patrik Žitný (19) - Zatímco celá liga obdivovala Matouška, v Teplicích možná brousí větší poklad. Teplice udělali s Baníkem dobrý obchod s Fillem. Žitného ale budou chtít zpeněžit nad cenovou hladinou obvyklou pro přestupy v rámci Fortuna:ligy.

Lukáš Masopust (25) - Jeden z nejlepších hráčů ligy. Hru Baníku by dokázal zvednou o level výš. Po kriminálním faulu (čau Darino :-)) v minulém kole ho čeká delší pauza. Pokud by mu nevyšel v létě přestup do zahraničí, Sparty nebo Plzně, možná by příšla chvíle Baníku. Pokud již nebude mít pravou stranu obsazenou jinak…

Tomáš Zahradníček (25) - Případ podobný s Kalvachem. Nevyšel mu přestup do Dánska, nevyšel mu přestup v létě, z Olomouce už by chtěl pryč. Pokud by mu nevyšel zimní odchod do zahraničí a jeho touha změnit působiště rostla, Baník by po něm mohl být připravený skočit. Prioritou ale zatím není.

Dyjan Carlos de Azevedo (27) - Sladká Francie sice oblíbenci fanynek Baníku zatím nezhořkla, ale otázkou je, zda nebude jeho klub Paris FC koukat po jiném hráči. Smlouvu v Baníku stále má. Otázkou je, jak by ho po jeho letním trucu přijala kabina. V některých zápasech nám na podzim chyběl…

Jakub Bolf (20) - V přípravě dostal párkrát možnost, za áčko ale naskočil k soutěžnímu zápasu jen v MOL Cupu. Na áčko to zatím není, potřeboval by začít pravidelně hrát dospělý fotbal. Pomoci by mu mohla účast béčka v příštím ročníku MSFL. S juniorkou ji pravděpodobně vykope.

útočník:

Tomáš Zajíc (22) - Pohybově, technicky i rychlostně disponovaného útočníka s dobrým zakončením přibrzdily problémy se zády a neochota prodloužit smlouvu ve Slovácku, a tak byl na podzim k vidění více v lize juniorské, než první. Když ale Slovácku začalo téct do bot a vzalo ho na milost, okamžitě prokázal, že na ligu bez problémů má a patří k těm hráčům, kteří budou schopní 7-8 gólů za sezonu dávat pravidelně. V zimní přestávce v rámci ligy asi žhavé zboží vzhledem k očekávanému výhodnému poměru cena/kvalita/potenciál. A v úvahách Baníku jistě figuruje také.

Vojtěch Wojatschke (16) - Od dob Baroše či Svěrkoše Baník v mládeži takový talent do útoku asi neměl. O tom, že v zimě dostane čuchnout k áčku se mluví od léta. A také je bohužel slušná šance, že mu kariéru zkazí ,,chytří” rádci s vidinou prospěchu hlavně vlastního. 

Dominik Mašek (23) - Hráč, kterému když vyjde den, je schopný udělat zápas. V Hamburku se neprosadil, zvolil cestu návratu do České ligy, kde udivuje technikou, vedením míče oběma nohama, rychlostí fotbalové myšlenky. Do hry na dva útočníky ideální typ. Ze současného klubu však nemá k vysněnému angažmá v zahraničí dál, než by měl z Baníku…

Andraž Šponar (24) - Slovinský střelec bratislavského Slovanu nasázel letos v osmnácti zápasech šestnáct branek. Průměr více než půl gólu na zápas si drží delší dobu. Existuje argument, který by přesvědčil takového hráče jít do Baníku? Myslím, že ne. Ale úplnou náhodou zde to jméno není…

Antonio Mance (23) - Vytáhlý chorvatský útočník kroutí v AS Trenčín již třetí sezonu a já pořád nemůžu pochopit, proč už dávno není u nás :-). S odhadovanou cenou kolem osmi milionů korun prostě široko daleko nevidím jiného útočníka, který je silný ve vzduchu, rychlostně stíhá, míč mu nepřekáží, kombinaci nebrzdí a přitom je pořád ve věku, kdy může dál fotbalově růst. Co se mi na něm líbí nejvíc je klid a účelnost v zakončení. Na Československé prostředí je adaptovaný, za Trenčín nastřílel ve čtyřiašedesáti zápasech devětadvacet gólů, včetně hattricku do sítě Feynoordu. No asi je z popisu patrné, že se na tenhle seznam dostal jako mé přání :-). Každopádně pokud tak ještě neučinili, byl bych moc rád, kdyby se Bob s Jankulem na tohoto hráče zajeli podívat…

V nedělním odpoledni nás čeká derby s Opavou, která se v posledních kolech obrovsky herně zvedla. Zlepšila defenzivu, kde je znát jiná organizace bránění nastolená koučem Kopeckým, vepředu umí hrát velmi variabilně s dobrým pohybem hráčů a v rychlosti. A to je hra, kterou na nás například Slovácko opakovaně s úspěchem praktikuje. Zároveň se jedná o zápas, kdy ani jeden z týmů nemůže prohrát. V dresu soupeře není hráč, kterého bych rád viděl v Baníku, pardon, ale prostě mi to nejde :-). Naopak, jsou tam hráči, na které mám pifku ještě z druhé ligy. Napříkald pan Smola. Jak může takový urostlý chlap tak lehce padat? Bude to zápas, ve kterém uspěje ten, kdo jej zvládne v hlavě. A že provokací ze strany domácíh nebude málo. V zákulisí, na hřišti, i mimo něj… Letos píše Baník nádherný příběh, a tak věřím, že se mezi střelce zapíše Milan Baroš. A že neprohrajem. Prohra je totiž s tímto soupeřem nepřípustná.

A jak tento rekordně dlouhý článek zakončit jinak, než milou vzpomínkou na pana Proskeho. Hezky mu nandal Michal Kvasnica v Deníku sport. Potvrdil, že videorozhodčí doporučil Proskemu jít se na zákrok Hubníka na Šašinku podívat. Kdyby poslechl, nemohl by jinak, než další pokutový kop nařídit. Zda videorozhodčí řešil (ne)gól Martina Filla jsem se sice z článku nedověděl, ale hodnocení výkonu rozhodčího dvojkou (mizerný) na desetibodové stupnici je dost vypovídající. Kolik bodů udělají na konci sezony takové omyly rozhodčích? U každého týmu 6-9 do plusu či mínusu? Rozhodují takové chyby o titulu, pohárech, sestupu, odvolaných trenérech? Neříkám, že chybovat není lidské. Chybujeme každý. Ale odmítat se k chybám vyjádřit, to je zbabělé. A tak se mi do mysli vkrádá jeden z nápisů Baníkovských ultras: ,,Ať si každý fandí komu chce, ale je připravený nést za to následky.” Bude následkem trest od komise rozhodčích? To se dozvíme možná už dnes.