OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (18.)

Jak pomoci fotbalistům po kariéře? Jan Koller se rozpovídal o Milanu Barošovi. Kolik stojí v Karviné Panák a kolik hráčů v zimě Baník přivede? 

Smutná zpráva zastihla fanoušky Baníku, když se dověděli o úmrtí Přemysla Krpce, fotbalisty, který okrajově patřil do kádru mistrovského Baníku. Po Františku Rajtoralovi a Davidu Bystroňovi další ze zmařených mladých životů. Člověka to vede k úvahám proč. A zda by se s hráči neměla více řešit jejich budoucnost. Jen zlomek z nich může po konci kariéry najít další uplatnění u fotbalu. Osudy těch, kterým se to nepodaří, nebo se jim nepodařilo za fotbalového života dostatečně se zajistit, jsou často neveselé… Vždyť i při zápasech Baníku člověk občas vyslechne smutné příběhy o hráčích, kterým ještě před pár roky tleskával na Bazalech…

Na druhou stranu, každý člověk je zodpovědný v prvé řadě sám za sebe a nejde všechny tahat z bryndy. Možná by prostě jen stálo za to těm lidem nějakou formou čas od času připomenout, že opuštěním fotbalových trávníků neopustili naše vzpomínky a místo v našich srdcích. Třeba někoho napadne, jak.

Pamatujete na Brucknerovu éru fotbalové reprezetnace, kdy celou Evropu strašil útok Baroš - Koller? Tak právě Milanův parťák nedávné slezské derby i našeho útočníka s číslem 27 okomentoval: ,,Byl to takový průměrný zápas, ale atmosférou na stadionu nadprůměrný. Jedině dobře, že Opava postoupila do první ligy, tam patří zázemím i fanoušky. A dobře, když jsou takové zápasy, kde je vyprodaný stadion.” O Milanu Barošovi pak řekl: ,,Má ještě motivaci hrát a být příkladem mladým klukům, to je dobře. Teď neberu, za co dostal stopku, ale když se na hřišti vyvaruje excesů, je pořád platný a kluci se od něj můžou učit. V Opavě bylo vidět, že měl velkou chuť, měl tam dvě velké příležitosti po sobě a škoda, že jeho nůžky neskončily gólem.Mimochodem, na vrcholové úrovni z týmu, který za Brucknera vybojoval bronz na místrovství Evropy v roce 2004 hrají již jen Čech (Arsenal), Baroš (Baník), Plašil (Bordeaux) a Hubschman (Jablonec). I to ukazuje, jak je příběh našeho kapitána mimořádný a jak si máme vážit každé minuty, kterou v našem dresu ještě odehraje. A že by mnohým pisálkům slušelo více úcty k takovému člověku.

Deník Sport se v článku ,,Tahanice o Panáka” pustil do přestupových spekulací ohledně skvěle hrajícího fotbalisty Karviné, o kterém se již delší dobu ví, že je mezi přestupovými cíly Baníku. Hráčům manažer potvrdil zájem Sparty, Baníku a ze zahraničí. Autoři článku pak zmínili i to, že Karviná požaduje za fotbalistu přestupovou částku zhruba 25 milionů korun. Docela odvážný požadavek za fotbalistu, který je rok před vypršením smlouvy. Reálná cena, kterou jsou kluby ochotné za Filipa Panáka dát leží bez bonusů a podílů z dalších případných přestupů podle všeho o nějakých deset milionů korun níže. A to se vedení Karviné modlí, aby hráči sloužilo zdraví a pustilo ho do zimní přípravy. Pokud ne, může se jeho zimní přestup ještě zkomplikovat.

O přestupech se zmínil i sportovní manažer Baníku Marek Jankulovski v rozhovoru pro klubový web: ,,Platí, že kádr, se kterým jsme do sezony vstoupili, kvalitní je. Ale cítíme, že by v něm mělo být víc konkurence. Kromě toho nás na jaře poprvé čeká nadstavbová část. A je nutné být na ni dobře připraven. A zatřetí, posilovat bude i konkurence. To musíme reflektovat a nezůstat pokud možno pozadu. Takže určitě budeme chtít posílit. Na konkrétnější odpověď je ale ještě čas.

Bude Baník znovu upřednostňovat kvalitu před kvantitou?

Je to našim cílem. Pokud se to podaří, to zdůrazňuju, chtěli bychom do týmu přivést maximálně dva tři hráče, jejichž kvalita by měla být taková, aby byli schopni poprat se o základní sestavu.” Potvrdil tak to, co jsem v seznamu možných posil uváděl. 2-3 příchody v každém přestupovém období. A kromě dvojice fotbalistů z Fortuna:ligy (např. Panák, Přikryl) bych to viděl na nějakého velmi slibného útočníka ze Slovenska. Nebo ze Slovácka ;-). Boženíčku, dej ať přivedeme nějakého střelce, nebo alespoň někoho, kdo už ví, kudy v lize běží Zajíc. Nejhorší na tom je, že ti hráči, o které bude Baník zřejmě usilovat v prvé řadě, jako na potvoru hrají v posledních kolech moc dobře a to úspěšným jednáním nenahrává. Snižuje to ochotu jejich klubů je pustit a šroubuje jejich cenu vysoko.

V sobotu změříme síly se Slováckem. Protivníkem, proti kterému se nám nedaří a ve vzájemných zápasech po návratu do ligy jsme třikrát prohráli. A pozor, nepovažuji to za náhodu. Slovácko se již několik let prezentuje docela hezkým fotbalem, snahou držet míč, kombinovat, hrát na málo doteků. Vlastně už několik let předvádí to, kvůli čemu mnozí letos učurávali u fotbalistů Příbrami. Slovácku se velmi dobře daří výchova mladých hráčů - namátkou Heča, Trávník, Kůdela. I v současném kádru, který před zápasem v Ostravě převzal Martin Svědík, naleznete zajímavé fotbalisty, jako Daníčka, Havlíka, Zajíce, Janoška (který již patří Plzni), Navrátila, Sadílka nebo Kubalu. Letošní sezona tým ze Starého Města nezastihla v dobrém rozpoložení, když majitel je zaměstnán nefotbalovými starostmi (vyšetřování kvůli údajným podvodům se solární elektrárnou). Obrovský problémem Slovácka je absence schopného útočníka (proto byl nedávno na milost z juniorky vzat s podpisem nového kontraktu otálející Zajíc) a tak je z toho po patnácti odehraných zápasech až čtrnácté místo. Jenže co si budeme povídat, forma Baníku v posledních kolech také není oslňující, a to zejména v zápasech, do kterých jde z pozice favorita. Po dvou prohrách je načase zase začít bodovat. A vstříc bodům bychom mohli jít se hrou na dva útočníky - Milana Baroše a Jakuba Šašinku. A důležitá bude také trpělivost. Na hřišti i v hledišti. Ikdyž nás v tabulce dělí devět míst a patnáct bodů, nejsme ještě mužstvem, které doma automaticky všechny soupeře přejede.