OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (19.)

Proč není Robert Hrubý tak platným hráčem, jako byl dřív? Jakub Pokorný se v Hradci vrátil do sestavy. Proč by se nad sebou měli hráči podle Boba Páníka zamyslet?

Forma Roberta Hrubého je častým tématem diskuzí fanoušků Baníku. A tak jsem se rozhodl podívat na ni optikou čísel a porovnat jej s kolegy ze zálohy - Jánošem, Holzerem a Fillem.

Co se bodů týká (góly + asistence) nejlépe si zatím vede Holzer (1+5), následován Fillem (3+2), Hrubým (0+4) a porovnání uzavírá logicky defenzivněji zaměřený Jánoš (1+0).

V počtu střel je ze záložníků nejaktivnější Fillo (23), Hrubý je druhý (18), následuje Holzer (14) a Jánoš (9). V počtu střel na branku soupeře je pořadí Fillo (9), Holzer (8), Hrubý (3), Jánoš (2).

Úspěšnost přihrávek má nejvyšší Fillo (78,4%) Hrubý je druhý (78%), Jánoš třetí (73,2%) a nevíce nepřesných má Holzer (úspěšnost 71,1%).

Nejvíce přihrávek do gólové šance má na svědomí Holzer (12), s dalekým odstupem Fillo (6), Hrubý (5), Jánoš (2).

V počtu driblinků (obejití protihráče) je pořadí Holzer (32), Hrubý (25), Fillo (23), Jánoš (7).

Nejfaulovanějším ze záložníků je Fillo (50x), Holzer (14x), Jánoš (12x) a pořadí z obvyklé základní sestavy uzavírá Hrubý (9x).

Pokud bychom ze statistik udělali součet pořadí, pak vyjde toto ofenzivní hodnocení záložníků:

Fillo 11

Holzer 14

Hrubý 19

Jánoš 26.

Pomineme-li očekávaný malý přínos Jánoše pro ofenzivu, pak čísla ukazují to, co divák z naší hry vyčte i na hřišti. Pro naši ofenzivu slouží především kraje zálohy, Hrubý má ve hře na čtyři záložníky mnoho úkolů v jiné části hřiště, než by mu vyhovovalo a na hřišti plní hodně úkolů , které nejsou jeho doménou. Pro uplatnění svých předností (finální či předfinální přihrávka, zakončení) by v útocích do otevřené obrany soupeřů potřeboval být o nějakých pět metrů výše, než v rozestavení Baníku bývá.

Že defenziva není jeho silnou stránkou potvrzují statistiky, kdy obdobným součtem pořadí v kategoriích vyhranné obranné souboje, odebrané míče, získané míče, dojdeme k výsledku:

Jánoš 4

Holzer 7

Fillo a Hrubý 9,5

Čísla tak potvrzují obraz ze hřiště. Letos to v podání Roberta Hrubého není standard, na který jsme u něj byli zvyklí. Je to dílem defenzivnější pozice? Odpovědnosti, když často nosí kapitánskou pásku? Větší pozornosti, kterou mu soupeři věnují? Poklesu sportovní formy? Tím, že nedokáže být tahounem v těžkých zápasech? Můj názor je, že kombinací všech těchto faktorů. Robert je naštěstí inteligentní a pracovitý hráč a ve 24 letech je ještě ve Fortuna lize leckdo označován za talentovaného fotbalistu. Takže očekávám, že bude schopen své výkony zlepšit.

K Hrubému ještě dovětek - v článku k zápasu se Slováckem jsem mylně u první obdržené branky vinil Jánoše, tím, kdo spolu s Granečným nepokryl Havlíka byl právě Hrubý.

Jakub Pokorný strávil první půlrok na hostování v Hradci Králové a ani jemu se nevyhnul poklesu formy. A tak část podzimu strávil na lavičce druholigového klubu. V rozhovoru pro Jičínský deník zavzpomínal, jak se jeho hostování rodilo:

,,Na konci srpna jste přišel do Hradce na hostování. Proč jste neměl místo v Baníku?
Minulý rok se nám nepovedl v lize podzim. Nehráli jsme špatně, ale nedělali body. Měli jsme jich dvanáct a v zimě přišly posily.

Na vaše místo bývalý reprezentant Václav Procházka.
Konkurence se zvýšila, nebylo herní vytížení, proto jsem šel na hostování do Ústí. V létě se vrátil další reprezentant Patrizio Stronati, takže bych byl čtvrtý stoper. Proto Hradec.”

Trenér Frťala si pochvaloval si, že ani na lavičce kolem sebe Jakub nekopal, byť s rolí náhradníka spokojený nebyl. Za svůj pozitivní přístup byl po čtyřech týdnech odměněn návratem do sestavy. Když člověk vzpomene na neprostupnou druholigovou obranu ve složení Sus - Zápotočný - Pokorný - Hučko s  Vaškem za zády, a vezme si, kde jsou tito hráči po necelých třech letech dnes, tak si uvědomí, že ten postup byl fakt malý zázrak. A ať už se na něm podepsal víc trenér Petržela, asistenti Křeček se Šimurkou nebo další členové realizačního kádru, jedno je jisté - kdyby si tehdy jakýkoliv hráč dovolil neuposlechnout pokyny trenéra, tak by dostal bodlo až by mu zůstala v zadku bota a nejméně v dalším kole by v sestavě nebyl. Možná by se někteří borci z kádru mohli nad sebou zamyslet. Bob Páník je skvělý chlap, chová se k hráčům slušně, s důvěrou. A asi ne každý hráč z kádru je takové důvěry hoden… Výsledek jsme viděli v sobotu na hřišti.

A nejde jen o neúctu k realizačnímu týmu. To bych vlastně viděl až jako vedlejší. Pokud hráči budou zneužívat přístup současného trenéra, nemůže to skončit jinak, než že přijde nějaký ras, který se s nimi mazat nebude. Sami si pod sebou řežou větev. Hlavně se ze strany některých hráčů jedná o neúctu k majiteli, který se stará, aby každý měsíc měli ti naši čutálisté peníze na účtě. A ani jemu ty peníze na stromě nerostou. On je musí někde vydělat. On se musí starat o chod svých firem. Neexistuje pro něj neplnit si povinnosti na 100%. Na to by ti z kádru, kterým je zatěžko poslechnout trenéra měli myslet… Že je situace vážná dokládají i slova trenéra pro středeční Deník Sport: ,,Zamyslet by se nad tím měli hlavně hráči. Pokud mají vysoké nároky, my je musíme mít taky.” Vzkaz je to jasný, tak trochu v duchu vtipu: ,,Chcete přidat? Tak přidejte!”

Hráči v neděli v Příbrami nebudou hrát pouze o body, ale také o důvěru. Důvěru fanoušků, důvěru trenérů, důvěru majitele. Nemá tedy příliš cenu zabývat se hrou a kádrem soupeře. Musíme se soustředit na svůj vlastní výkon. Karty a zranění do naší sestavy opět promluví. Jak bych sestavu na utkání v Příbrami poskládal?

Laštůvka

Mešaninov - Šindelář - Stronati - Fleišman

Holzer - Hrubý - Jánoš - Jirásek

Baroš - O. Šašinka

(na lavičku bych zařadil Chvěju, jako alternativu na pravou stranu zálohy)

A můj tip na výsledek? Již jsem ho zmiňoval na Twitteru - vyhrajeme 5:1. Hráči půjdou do sebe.