OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (20.)

Pomíjivost trenérských anket. Unavený Bob Páník. Posily hledáme i na Slovensku. A co musí udělat klokan, aby z Ostravy v sobotu odvezl body?

Exbaníkovec Tomáš Mičola při angažmá v divizních Dětmarovicích stihl devět zápasů a jednu branku. A vysloužil si i skvělé hodnocení od trenéra Jadrného: ,,Jsou fotbalisté a jsou lidé. Mičola je skvělý hráč s vynikajícím přístupem k tréninku i zápasu, ale hlavně je to vynikající člověk. Jsem nesmírně rád, že ho můžu trénovat.Při uklízení stolu jsem narazil na zajímavý materiál - když Baník ještě válčil ve druhé lize a Mičola byl naším kapitánem, dostali všichni druholigový trenéři po podzimní části soutěže možnost vybrat deset nejlepších druholigových fotbalistů. A zatímco tehdejší kouč Baníku Petržela Mičolu mezi deset nejlepších druholigových hráčů nezařadil (přestože na něm hru během podzimu stavěl), jeho nástupci Kučerovi se do nejlepší desítky vešel jako jediný z Baníkovců. A když se pak Kučera stal trenérem Baníku, Mičola si příliš nekopl. Jak je jakékoliv hodnocení pomíjivé… Vyprávět by mohl třeba Tomáš Hykel (na hostování v Jihlavě), který v anketě skončil na dvacátém místě před Vyhnalem (dnes Zlín), Buchtou (Olomouc), Traorém (Slavie), Kateřiňákem (Boleslav), či Šindelářem.

Na zajímavou věc mne po zápase v Příbrami na Twitteru upozornil Martin (@kravran). A to na skutečnost, jak unaveně působil na tiskové konferenci po zápase Bob Páník. Ale vlastně se není co divit. Díky klidnému a kultivovanému vystupování působí až jako flegmatik, ale tím rozhodně není. Výsledek zápasu byl do poslední chvíle na vážkách, a tak musel být trenér vystaven opravdu mimořádnému vypětí. A bylo to na něm znát ještě po zápase. Konečně zase tříbodovém. 

Baník se s blížící zimní přestávkou ocitá na rozcestí - jít dál cestou budování kádru pro zaútočení na poháry v příští nebo přespříští sezoně, nebo to zkusit už teď? V případě, že se nám podaří ve zbývajících dvou kolech ještě alespoň jednu naplno bodovat, bude to velké dilema pro naše sportovní vedení. A zdá se pravděpodobné, že Baník půjde do toho zkusit poháry již nyní. Jablonec totiž může v zimě docela výrazně oslabit (spekuluje se o odchodu až pěti hráčů) a pak by mohlo být reálné poprat se o čtvrté místo…

A když zmiňuji přestupy, Baník zaměřil svou pozornost i na Slovensko. Členy realizačního týmu bylo možné spatřit na zápasech Trenčína, Žiliny a Trnavy. A výkony kterých hráčů mohl naše zvědy zajímat?

Andrej Kadlec, Spartak Trnava, pravý obránce, 22 let, cena dle Transfermark 10 mil. korun.

Martin Šulek, AS Trenčín, pravý nebo střední obránce, 20 let, cena dle Transfermark 6,75 mil. korun.

Robert Boženik, MŠK Žilina, útočník, 19 let, cena dle Transfermark 1,9 mil. korun.

O charakteristiku hráčů jsem nedávno poprosil Pala Prelovského, který má perfektní přehled o fotbalistech působících na Slovensku. Pala by překvapilo, kdyby Žilina svého talentovaného útočníka do Baníku uvolnila. Šulek má podle něj na svůj věk dost zkušeností, ale dělá i dost chyb. Kadlec by podle charakteristiky Pala do Baníku skvěle zapadl - je tvrdý ve hře a výborně podporuje útok. Pala Prelovského můžete sledovat na Twitteru na účtu @prelo_p .

Zmínění hráči by v případě přesunu do Baníku zapadli i do přestupové strategie týmu, kterou je posilování o fotbalisty, kteří by buď ihned zkvalitnili základní jedenáctku, nebo by mohli být výhodnou investicí z hlediska dalšího růstu a následného prodeje. O všech zmíněných pak teké platí, že si svými výkony vysloužili pozornost více uchazečů a ve svých klubech mají platné dlouhodobější kontrakty.

Podrobněji jsem se zaměřil na pozorování Roberta Boženika, který ve svých devatenácti letech stihl v letošní sezoně nasázet soupeřům v utkání nejvyšší soutěže na Slovensku již devět branek. Vysoký útočník na mě udělal dobrý dojem rychlostí s míčem i bez něj, dobrým pohybem po hřišti a schopností prodrat se do zakončení. Pro českou ligu mu podle mého chybí více síly do osobních soubojů, kterou je nepochybně během jednoho roku herní praxe a tréninků schopen nabrat. Pak by se mohlo jednat o hráče s podobným herním stylem i potenciálem, jako je plzeňský Krmenčík.

Nejbližším krokem v cestě do pohárů :-) bude uspět v sobotu proti Bohemce. Ta se nezdá v optimální formě, když má za sebou dvě domácí remízy (Dukla a Příbram) a venkovní porážku v Jablonci. V lize naplno nebodovala již šest zápasů, naposledy si tři body připsala na své konto začátkem října. Co klokanům z Vršovic funguje bezvadně je trojice Jusuf (5 branek, 3 asistence a 15 přihrávek do gólové šance) a dvojice krajních obránců Dostál a Schumacher. Zejména pravá strana Dostálem a Reiterem umí soupeřům zavařit. Přesto to na Baník povzbuzený výhrou v Příbrami stačit nebude a klokan si bodíky do kapsy nepřidá, nenakoupí-li v Bille.