OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (22.)

Bronzová podzimní senzace. Změní Baník přestupovou strategii, která ho dovedla mezi špičku ligy? Spekulace, kdo by mohl mít v přestupech Baníku také prsty.

Podzimní část Fortuna:ligy skončila a Baník je po rekordních podzimních devatenácti kolech na senzačním třetím místě před Jabloncem a Spartou. Spolu s Plzní má nejlepší obranu (a to se na patnácti obdržených brankách velmi podepsal nepovedený zápas se Slováckem). Medailové podzimní umístění by před sezonou netipovali asi ani největší optimisté. A ani odborníci. Sám klub před sezonou vyhlásil jako cíl umístění do 10. místa, Deník Sport před sezonou odhadl, že se Baník vyhne záchranářským bojům a na konci sezony obsadí místo osmé. Bookmaker Fortuny Roman Kovařík tipoval místo deváté: ,,Baník se letos nebude strachovat o záchranu, skončí devátý. Kádr se v zimě dobře doplnil, na jaře už hrál solidně a v nastaveném trendu pokračoval v přípravě. Navíc má skvělé fanoušky.” Výsledky, kterých Baník na hřišti dosáhl, jsou vysoce nad očekávání samotného klubu, bookmakerů i fanoušků. A byl by hřích nezkusit velkou šanci na jaře zaútočit na poháry. Proč si to myslím?

Baník nepotřebuje v kádru velké změny, stačí jej doplnit o dva, tři, v případě nečekaného odchodu či ukončení kariéry maximálně čtyři nové tváře, vypilovat standartky, zvýšit konkurenci v útoku a na pravé straně a naučit se lépe hrát ve variantě s jedním útočníkem, což nám na podzim nešlo. Jablonec navzdory stomiliónovému příjmu z pohárů o některé své opory přijde a oslabí. Spartu čeká zřejmě další přestavba mužstva, takže nečekané bodové ztráty se budou nejspíše opakovat i na jaře. A tak to třetí či čtvrté místo znamenající jistotu pohárů neleží tak vysoko, aby na něj Baník nemohl dosáhnout.

Sportovní manažer Marek Jankulovski avizoval před časem příchod 2-3 hráčů, kteří by stejně jako Stronati, Holzer a Jánoš měli být okamžitě použitelní v základní sestavě. A že Baník nemíří s posilami nízko dokládají jména, která se veřejně skloňují. Třeba Radim Řezník, jehož návrat do Ostravy Baník skutečně naťukl, jak zaznělo nejen v glosáři pana Mádla na Seznamu. Jména jako Panák (jehož zimní přestup se tak nějak všeobecně zkomplikoval, ale stále není nemožný) či Přikryl zaznívají delší dobu. Podle článků z posledních dní o Kuzmanovičovi, Petráňovi, Hrabinovi atd. by si však člověk mohl myslet, jako bychom hledali spíše diskontní kvalitu. Přitom to byla strategie ,,nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci,” která Baník katapultovala za záchranou a do bojů o poháry. Pokud bych měl tipovat jak to dopadne, nakonec možná přijdou hráči čtyři. Dva, kteří budou ihned aspirovat na základní sestavu, a dva, kteří se budou o svou šanci prát, nebo na ni čekat. Přestupové karty se začnou odkrývat v nejbližších dnech a asi platí, že možné je úplně všechno. A já doufám, že Baník ze strategie, která ho dostala mezi elitu, neuhne.

Když padla zmínka o Michalu Petráňovi - je to záložník či útočník, který v posledních pětačtyřiceti zápasech nastřílel za Pardubice 29 branek. ,,Minimálně dva prvoligové kluby mají zájem o útočníka Michala Petráně,” prozradil pardubický trenér Krejčí. A podle všeho se na něj vyptával jak Baník, tak regionální rival z Karviné. Možným příchodem (zdráhám se použít slovo posilou) je i Kuzmanovič, který je vlastně podobně jako Petráň schopný zahrát kterýkoliv ofenzivní post v záloze, nebo nastoupit v roli útočníka. Že by ovšem jeden nebo druhý měli být tahouny týmu, vytvořit konkurenci pro Filla, Holzera nebo Diopa, to si úplně představit neumím. V nich bych hledal spíše to možné rozšíření kádru. Ale možná jsem příliš náročný.

Kromě přestupů hráčů ještě dožívali spekulace o možné změně na postu trenéra. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Bob Páník neměl na lavičce slezského klubu dokončit sezonu. Je ale hezké přečíst si vyjádření finančně zřejmě nejúspěšnějšího trenéra české historie Pavla Vrby, který Plzni na pohárových bonusech a přestupech hráčů přinesl do pokladny částku kolem dvou miliard korun. ,,Soutěž dostane grády v závěru, kdy se bude hrát ve skupině o Evropskou ligu a Ligu mistrů. Tam bude hodně zajímavých zápasů, je to asi smysl toho, co vymysleli na svazu. Doufám, že v té skupině bude Baník, my, Slavia, Sparta a Jablonec, přijdou plné stadiony,” uvedl plzeňský trenér v rozhovoru pro Deník Sport. Víte, je to taková drobnost, když na prvním místě zmíní Baník, dokonce před klubem, který trénuje, ale ukazuje to jeho silný vztah k místu, ze kterého vzešel. Pavel Vrba mluví o Baníku vždy hezky a s respektem. A já si dovolím jednu spekulaci. A berte to přesně tak, jen jako domněnku, ke které nemám žádnou informaci, že by tomu tak skutečně bylo. Avšak přijde mi, jako by jména některých možných posil Baníku byla s tímto trenérem konzultována. Vrba má jednu schopnost - dopředu odhadnout hráče, který bude za dva, tři roky hvězdou ligy. Pamatujete, jak to byl do značné míry on, kdo do Baníku poslal hostovat tehdy neznámého Krmenčíka, kterému se na Bazalech spílalo do kopyt neschopných dát gól. A kde je Krmenčík o pár let později… Podobně to bylo třeba s Hrošovským. Nadějný hráč ve slovenské lize. Nic víc tehdy nebyl. A kde je dnes. Najdeme i opačné případy, jako třeba Chrien, ale vícekrát to byla Vrbova trefa. A když už tak spekuluji o Vrbově stopě v přestupech do Baníku, neznamenalo by to snad, že si tento trenér začíná chystat tým do budoucna pro sebe? Nebude mít, podobně jako kdysi v Krmenčíkovi, prsty v (zatím) neuskutečněných přestupech Řezníka, Chorého, Boženika, Kadlece? Možná mám jen bujnou fantazii…

No a protože přestupy bude vděčné téma zimní přestávky, ocituji i vyjádření majitele Sparty z let 1992 - 1996 Petra Macha na otázku přestupových částek z jeho éry: ,,Ty byly tehdy docela vysoké. Když si vezmete, Řepka 12 milionů, Trval 10 milionů. Pohybovalo se to zhruba od tří do patnácti milionů.” Platy se v tehdejší Spartě pohybovaly v rozmezí 150-300 tisíc korun. Pro fanoušky Baníku je zajímavá i jiná část rozhovoru, o přestupech mezi Baníkem a Spartou: ,,Přišlo víc hráčů z Ostravy do Sparty a vždycky se to nějak sneslo. Snad akorát myslím Libor Sionko měl nějaké problémy v Ostravě, ale jinak vyjma pár vyražených zubů mezi fanoušky se nic jiného nedělo.” A tak je třeba i po dvaadvaceti letech koukat na možné přestupy mezi rivaly. Takové přestupy byly a budou. Nečiní mi to žádné potěšení, ale je tomu prostě tak. Cenové relace přestupů mezi ligovými kluby se od té doby také až tolik nezměnily. Málokterý klub je schopen za posilu vysázet na stůl desetimilionovou nebo vyšší částku. S výjimkou Boleslavi a uplatnění opce na Komličenka to vlastně dnes umí jen Slavie, Plzeň, Sparta, Jablonec a Baník. A když jsem začínal blog tohoto týdne tím, že třetí místo je zázrak, i tato změna finančních poměrů v klubu je zázrakem. A jeho tvůrcem je Václav Brabec. Respektujme tedy rozhodnutí tohoto člověka a jeho lidí v klubu, ikdyž nám třeba nějaký konkrétní krok, posila, personální změna ,,nevoní.” A kromě přání svým blízkým, vzpomeňme i na majitele klubu. Děkuji pane Brabče a přeji pevné zdraví. Baník Vás bude ještě hodně potřebovat!

A hezké Vánoce i Vám všem, kteří jste opět dočetli až sem :-)