OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (24.)

Pokračuji v hodnocení podzimních NEJ. Tentokrát se podívám, kdo byl na podzim nejlepším hráčem, největším překvapením a naopak kdo mě zklamal?

Nejlepší hráč: Jan Laštůvka

Rozhodoval jsem se mezi dvěmi - Laštůvkou a Stronatim, který v některých zápasech byl jako zeď (úspěšnost v soubojích v Liberci 90%, s Plzní 86,7%). Argumenty přeci jen převážily rozhodnutí pro naší brankářskou jedničku. V některých zápasech totiž body udělal vyloženě on. A to nemluvím pouze o zápase se Slávií, nebo v Teplicích. Nevybavuji si, že by za celý podzim zavinil byť jen jediný obdržený gól. Dokáže povzbudit spoluhráče, zatleskat jim za povedený zákrok, dirigovat si obranu. Udržel nejvíce nul v celé lize (9) a to navzdory tomu, že si připsal třetí největší počet zásahů z ligových brankářů (70). Pro srovnání, brankáři Jablonce Hrubému na osm čistých kont stačilo 43 zásahů. Kolářovi ze Slavie jen 38. Velmi často jej spoluhráči přinutili hrát nohou (671 přihrávek, druhý nejvyšší počet mezi ligovými brankáři). Jako lídr působí i v kabině. Moc se to neví, ale po zápasech bývá dost rozbitý, vždy se ale dokáže skvěle připravit na další týden. Jsem opravdu rád, že po odchodu ze Slavie dal přednost návratu do Baníku před návratem do Karviné.

Překvapení: Ondřej Šašinka, Arťom Meschaninov

Před sezonou oba bojovali o místo v kádru, nakonec si oba zahráli více než jarní tahoun Václav Procházka. Ondřej Šašinka zasáhl do osmnácti zápasů, odehrál 730 minut, vstřelil 3 branky. Netvrdím, že to jsou nějaké ohromující statistiky, ale oproti minulým sezonám v dospělém fotbale je to výrazný posun. Předloni měl na hostování v Senici bilanci 12 zápasů, 0 branek, vloni ve Zlatých Moravcích 12 zápasů, 2 branky. Vždy se mi jeho hra v mládežnických reprezentačních výběrech líbila, v dospělém fotbale byl ale přinejlepším poloviční. Velký potenciál ve stále teprve dvacetiletém fotbalistovi viděl i Vlastimil Petržela, který o něm ve své knize napsal, že ,,je to fotbalista jako bejk.” Věřím, že se dokáže ještě výrazně zlepšovat.

Arťom Meschaninov po loňském hostování ve Znojmě, kde prodělal závažnější zranění, postupně nabíral zátěž a v létě již šel do přípravy naplno. Ukázal (a pořád ukazuje) obrovskou vůli hrát za Baník. Na trénincích prý patří k těm nejpracovitějším a ještě si přidává. Nejprve úspěšně zvládl vyřazování z kádru na postu středních obránců (hostovat odešli Pokorný a Azackyj), přesto byl do středu obrany až čtvrtou volbou. Do sestavy se dostal při zranění Pazdery na postu pravého obránce, když v mu dal trenér na tento post přednost před pravým obráncem Bredou a Stáňou, kterého Bob Páník na pozici také zkoušel. A přestože dopředu to nebyla žádná hitparáda a hrou je Arťom podobný spíše spoluhráči Stronatimu, než krajanovi Karavajevovi, své si odehrál. Při využitelnosti ve středu obrany nebo zálohy je téměř jisté, že v kádru má své místo i pro jarní část sezony. Že odehraje dvojnásobek minut než Granečný (621 vs. 307) a zasáhne do devíti utkání, to nejspíše nečekal ani on sám.

Zklamání: Denis Granečný

Abych byl fér - díky tomu, jak si stojí Baník v tabulce, by celý tým zasloužil velkou pochvalu. A pokud je pro mě zklamáním Denis Granečný, tak tím ani neříkám, že by byl nejhorší z týmu. V letní přípravě si na místě levého záložníka vybojoval základní sestavu před Carlosem Azevedem. V základu ale vydržel pouze pro úvodní zápas. Do Baníku se vrátil Holzer a pro Granečného zbyla jen lavička. A jako by se najednou vypařil i ten zápal, se kterým se v létě o základ pral. Do konce podzimu nastoupil v základní sestavě už pouze jednou (domácí výbuch se Slováckem), jinak paběrkoval. Od třetího kola (vyjma zmíněného Slovácka) se na hřišti objevil maximálně na 17 minut. Občas problesknou zprávy o tom, že jeho disciplína mimo hřiště je vlažnější, ale to si musí srovnat hlavně on sám. V posledních dnech pak rezonují informace, že hráč měl možnost jít pro jarní část na hostování do Jablonce (který je nyní nejvážnějším uchazečem o Helešice a Jankulovski možná kuje docela senzační výměnu) nebo Budějovic, ale upřednostnil pozici náhradníka v Baníku. Snad to není z pohodlnosti, ale z touhy tak jako v létě poprat se o sestavu. O tom, že je Denis v srdci velkým baníkovcem totiž nepochybuji. A pořád věřím, že své rychlostní předpoklady a šikovnou levou nohu ještě zůročí v solidní kariéru. Čas pořádně se prosadit se mu už ale krátí…

Nejlepší posila: Patrizio Stronati

O tomhle jsem nechal v hlasování na Twitteru rozhodnout vás a s pořadím Stronati (84%), Jánoš (9%), Holzer (7%) souhlasím. Sportovnímu úseku se v letním přestupovém období povedl majstrštyk. Obecně se tvrdí, že dobré je, když se povede polovina posil. Baníku se v létě povedly všechny tři příchody. A to dokonce natolik, že Stronati je v nominacích první reprezentační náhradník a Jánoš je Galáskem sledován jako varianta za Součka. Holzer navzdory špatnému závěru v mnoha zápasech tým táhl a na levé straně si s Fleišmanem často velmi rozuměli. Snad se podobně vydaří i přestupy zimní.