OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (25.)

Tři nejlepší hráči Baníku podle redaktorů idnes.cz. Dokdy je otevřené přestupové okno? Proč jsou výměny hráčů pro Baník výhodné? A proč bych v zahraničí hledal raději v Rusku, než na Balkáně?

Minulý týden jsem za nejlepšího Baníkovce podzimu vybral brankáře Jana Laštůvku. Podle průměru známek redakce fotbal.idnes.cz podávali nejlepší výkony: Laštůvka (průměr 2,29, 9. místo ze všech hráčů ligy), Stronati (2,39, 16. v lize) a Šindelář (2,47, 24. v lize). Známky přiděluje hráčům i Deník sport, jenže najděte na webu kompletní sezónní přehled… Asi trpím nějakou slepotou a nepodařilo se mi to.

Prvoligové týmy již zahájily přípravu na jarní část, do práce se vrátili i manažeři týmů i samotných fotbalistů, a tak se daly do pohybu přestupy. A to navzdory tomu, že okno pro přeregistraci hráčů se otevírá až 26.1. a končí dokonce až 22.2. Kluby tak mohou své kádry měnit až do 22. kola základní části ligy. Nic tedy nenutí Baník k panickým nákupům (od slova panika :-) ). Přesto někteří hráči, kteří byli na radaru klubu podepsali smlouvy jinde. Ať už prodloužené ve svých klubech, nebo dali přednost nabídce odjinud, ikdyž sportovně nebyla zajímavější. Způsob, jakým Baník zimní přestupy dělá, je zatím odlišný, než v nedávné minulosti. Hodně se snaží o výměnu hráčů jako součást kompenzace. Má to jednu výhodu - nižší nárůst výdajů na mzdy, protože výměnou hráčů se jedné povinnosti platit mzdu klub zbavuje. A kromě zápočtu ,,hodnoty hráče” se tak vlastně musí připočíst i do kladů i mzda, kterou nebudete muset odcházejícímu hráči do konce kontraktu uhradit. Což jsou úspory v řádech statisíců. Nevýhodou je, že k některým dohodám prostě nedojde. A tak se v posledních dnech zmenšily šance třeba na směnu s Jabloncem. Při hledání útočníka tak zřejmě Baník obnoví jednání se Slováckem. Anebo se snad rozhlédneme v zahraničí?

Mezi fanoušky je hodně diskutovanou destinací Balkán. Prý je tam spousty šikovných hráčů. Ale jsou i důvody, proč tam nebrat. Jeden z nich popsal manažer Slovácka Veliče Šumulikoski: ,,Tam je to zase složitější tím, že po první přípravě bude hráč zavařený. Trénuje se tady jinak než na Balkánu. Půl roku bude trvat, než se dostane do stavu, jaký chceme. Jednoho hráče z Balkánu teď možná vezmeme, ale bude tam potřeba od nás, od kabiny i veřejnosti hlavně trpělivost. Hráče kupujete, protože něco dokázal, tak nejde po pár týdnech tvrdit, že je špatný.” (Celý rozhovor zde) Druhý důvodem, který mi říkají lidé z fotbalového prostředí, je velká proskautovanost Balkánu kluby a manažery ze západu, hlavně z Německa a Anglie. V první a druhé lize prakticky nenarazíte na solidního hráče, který by nebyl zaháčkovaný u nějaké agentury z těchto zemí a požadavky hráčů a agentur se pak pohybují nad hranicí možností klubů z ČR vyjma Slavie a Sparty.

Osobně vidím zajímavou destinaci jinde. V Rusku. A není to jen kvůli Komličenkovi. Velké ruské kluby mají obrovské hráčské základny, skupují nadějné hráče z celé země a od čtrnácti, patnácti let si je piplají v tréninkových centrech. Protože se jedná o desítky hráčů, je jasné, že cca 80% z nich se v těchto velkoklubech neprosadí. Menší Ruské kluby většinou takové terno pro hráče nebývají. Česká republika je pro Rusy nesmírně atraktivní zemí (to neplatí jen pro fotbalisty). A ruská fotbalová škola mi vůbec nepřijde špatná. Blízkost jazyků i způsobu života je pak příslibem bezproblémové adaptace hráče. A ceny? Například na pozici hráče schopného hrát pravou zálohu i útok se na pomezí prvního a druhého týmu špičky ruské ligy nabízí sedm hráčů s cenovkou do 400.000,- euro ve věkovém rozpětí 21-23 let. Jen to obchodování s Ruskem bych tedy nikomu nezáviděl…

A k tomu ještě jeden dovětek. Přijde mi škoda, že jsme na vyhlédnutí konkrétního hráče z Ruska nevyužili Vlastu Petrželu. Mohlo to být řešení win-win. Vlasta by vyrazil do svého milovaného Ruska (kde stejně tráví dost času) a ty peníze, které při odchodu od pana Brabce dostal, si mohl k oboustranné spokojenosti odpracovat. No, nechme se překvapit, odkud Baník přivede útočníka, nepovede-li se to z České ligy.

Závěrem jedna dobrá zpráva - už jen čtyři týdny a liga zase začne. A klobásy na Dukle bývají docela dobré :-).