OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (26.)

Do áčka se tlačí další odchovanec. Zaslouženě. Dostane ale pod Páníkem šanci v lize? Co říká a říkalo vedení Baníku o chystaných posilách? A kdo rozhodne o tom, zda Baník posílí Reiter z Bohemky?

Do přípravy s Baníkem naskočil Josef Celba, který na podzim hostoval ve Vítkovicích. A v prvních dvou přípravných zápasech zanechal slušný dojem. Třiadvacetietý odchovanec se na lavičce áčka objevil poprvé již v listopadu 2014 pod trenérem Svědíkem, první start si připsal v září 2015 pod trenérem Korytářem při prohře na Dukle 4:1. V loňské sezoně mu příliš nevyšlo hostování v Třinci, podzim té současné ve Vítkovicích ho ale zastihl v dobré formě a stal se pevným článkem sestavy na postu pravého obránce druholigového klubu. Když Vítkovickým podzim skončil, Celba nezamířil na dovolenou, ale šel trénovat s áčkem Baníku. ,,Kluci z Vítkovic skončili dříve, já ještě za odměnu trénoval s A týmem Baníku Ostrava až do půlky prosince,” řekl v rozhovoru pro web Fortuna národní ligy. Své šance na prosazení se do kádru Baníku zhodnotil takto: ,,Myslím, že jsem se tomu přiblížil, nechci však usnout na vavřínech či stagnovat. Naopak, pořád se musím výkonnostně posouvat dál.” Takový poctivý přístup musí nejenom trenérům, ale i fanouškům dělat radost. Jenže ikdyž se příprava Celbovi vydaří, dostane potom v lize šanci?

Trenér Páník má řadu kladů. Je to perfektní psycholog, umí velmi dobře přečíst soupeře a hráče na zápas takticky připravit. Daří se mu dobře pracovat s jednotlivými hráči i tvořit ducha kabiny. Je to hlavně jeho zásluha, že se Baník místo soubojů o ,,Evropu” neplácá ve druhé lize. Ale zapracovávání mladých hráčů k silným stránkám trenér Páníka nepatří. Příkladem je třeba Filip Kaloč, který si v letní přípravě vybojoval místo v áčku, v přátelských zápasech dostával slušný prostor a nezklamal. Jenže v soutěžních zápasech nedostal prostor ani jednu jedinou minutu. A to nejen v lize, ale ani v MOL CUPu. Člověk z fotbalového prostředí to vystihl slovy: ,,Páník preferuje hráče, které už nemusí učit hrát fotbal.” A tak je trochu otázkou, zda bude pro třeba právě pro zmíněného Josefa Celbu výhrou setrvání v kádru Baníku pro jaro, nebo by mu fotbalově více prospělo prodloužení hostování ve Vítkovicích.

Nejenom v otázce příchodů posil, ale i s ohledem na budoucí strategii začleňování odchovanců do ligového kádru je Baník na určitém rozcestí. Půjde trpělivou cestou skládání a zrání týmu pro útok na poháry, nebo vše podřídí současnému slibnému umístění a vsadí po úspěšném podzimu i na jaře na zkušené hráče? Který z odchovanců na ligu opravdu má? A kteří trenéři ligových parametrů jsou vlastně na mladé ochotni sázet? Fakt mě jich vlastně moc nenapadá…

Baník pro jarní boje posílil Kuzmanovič (29 let) a smlouvu s klubem uzavřel pětadvacetiletý Puškáč (který bude k dispozici možná až od léta po vypršení kontraktu v Opavě, spíš to ale dospěje k dohodě klubů a přijde již nyní). Jaká slova o posilách padala ze strany činovníků Baníku na přelomu roku?

23.12.2018: ,,Budeme chtít posílit kádr, protože cítíme, že na některých postech potřebujeme zkvalitnit konkurenci a zastupitelnost. Sportovní ředitel Marek Jankulovski je připraven vydat se stejnou cestou jako v létě, což znamená, že bude znovu upředňostnovat kvalitu před kvantitou. V létě se Baníku tento způsob vyplatil, přivedli jsme hráče, kteří se pak stali součástí základní sestavy, což lze považovat za manažerský úspěch.” Michal Bělák, výkonný ředitel, Deník Sport

3.1.2019 - potvrzen přestup Kuzmanoviče

3.1.2019: „Chceme posílit především ofenzivu. Doufám, že ještě dva transfery dotáhneme do konce,“ Michal Bělák, výkonný ředitel, rozhovor na fcb.cz .

11.1.2019: ,,Na našem seznamu jsou hráči, kteří kdyby přišli, byla by to nádhera. Nikdy samozřejmě nevyjde vše, ale věřím, že napodobíme léto, kdy přišli tři kvalitní fotbalisté a zatlačili na ostatní. Ronalda asi nepřivedeme, ale věřím, že ještě dva hráči přijdou. Máme vytipované kluky kolem pětadvaceti let, kteří by měli Baníku zajistit budoucnost.” Bohumil Páník, trenér, Deník Sport

V podstatě identická slova trenér zopakoval po pátečním zápase s Popradem. A jak to sedí s aktuálními spekulacemi o příchodech do Baníku? Zatímco dotažení přestupu Puškáče již pro jarní část sezony by těmto výrokům jakž takž odpovídalo (věk souhlasí), propíraná možnost příchodu Vukadinoviče, který s trenérem Páníkem a pravým obráncem Pazderou spolupracoval ve Zlíně, je věkově této definici poměrně vzdálen (28 let). Ve Zlíně držel tento rychlý krajní hráč dobrou bilanci v průměru tří vstřelených branek a šesti asistencí na sezonu, nikde jinde se ale takovým způsobem neprosadil. Lépe tak charakteristika sedí na Rudolfa Reitera, kterého do Baníku již v minulosti neúspěšně lákal trenér Petržela. Reiter má 24 let, jedná se také o rychlostní typ krajního záložníka s výbornou hrou jeden na jednoho, v lize stihl 45 zápasů s bilancí 4 branek a 7 asistencí. Jenže v jeho případě se proti angažmá ve slezsku staví jak trenér Martin Hašek, který nechce nechat klub po odchodech Jusufa a Maška dál oslabovat (ještě k tomu na silnější pravé straně, kde spolupráce Dostál - Reiter funguje perfektně), tak nedávné narození Reitera juniora. No ale pak je tu také varianta, že Puškáče mezi trojici posil na hranici základu počítat nemáme, a sportovní manažer Jankulovski má v rukávu schovaný trumf. Mohl by jím být příchod Doležala (28 let) z Jablonce či slovenského středního záložníka Bukaty (25 let), jehož přestup do Baníku v létě nevyšel, a nyní končí v italském Beneventu? U Doležala by zájem Baníku smysl dával, na postu Bukaty v sestavě místo úplně nevidím. Příchody Reitera a Doležala by byly skvělé, u obou by byl předpoklad, že se hned nebo během měsíců do základní sestavy prosadí.

Velké pobavení v modrobílém i zelenobílém táboře vyvolal svým výrokem k možnému přestupu trenér Hašek, když pro Deník Sport řekl: ,,Mám informace, že je nabídka na Rudu Reitera z Baníku Ostrava. Ale je velice nepravděpodobné, že by odešel. To by se museli řádně pochlapit. Opravdu řádně. Na to prostě Baník nemá peníze, aby z Bohemky vykoupil Rudu Reitera.” No, oni to nakonec nebývají trenéři, kdo o odchodech rozhoduje, a tak bych k tomuto vyjádření i přistupoval. Bohemku po prodeji Jusufa do Slavie finance netlačí (v zákulisí se hovoří o celkové částce až 60 milionů korun a nejdražším přestupu v rámci ČR, realita bude asi o třetinu nižší), na druhou stranu nabídka Baníku není nevýznamná, a tak má podle všeho rozhodnutí ve svých rukou především hráč. Ze sportovního hlediska by mu Baník prostě slušel. A synkovi by oproti pražskému smogu zdravý vánek z Beskyd prospěl také. Možná již brzy budou otázky fanoušků ohledně posil zodpovězeny. A tak se můžeme těšit, co příští dny přinesou.