OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (27.)

Jakub Šašinka kanonýrem přípravy. Už zase. Největší talenty Baníku let 2018, 2017 a 2016. Co podle manažera Pasky musí chtít hráč, aby vyrostl ve skvělého fotbalistu.

Baník odehrál již čtyři přípravná utkání a nejlepším střelcem je zatím Kuba Šašinka. Není to nová situace, podobně se tento bijec prosazoval v letní přípravě v roce 2017, kdy nastřílel šest branek. Skóroval tehdy třeba proti řeckému AEK Athény a vysloužil si novou, tří a půl letou smlouvu. ,,Kubovi nesmírně prospělo jarní hostování v Popradu, kde se rozehrál, vstřelil nějaké góly a udělal tam velký výkonnostní skok. Tady může po boku Milana Baroše nebo Tomáše Poznara dále fotbalově růst,” komentoval to tehdy pro klubový web Dušan Vrťo. Pod trenérem Kučerou zahájil starší s bratrů Šašinků ligu v základní sestavě po boku Poznara. Jenže jeho ligový gólový účet čítal jediný přesný zásah - vyrovnávací gól v domácím zápase proti Jablonci a z nadějí bylo zase spíše zklamání. Kde je u Kuby dlouhodobě zakopán pes?

Tento text píšu jako hodně zaujatý, protože Kuba Šašinka byl hráčem, kvůli kterému jsem chodil na juniorku Baníku, když hrála v Praze. Viděl jsem v něm nového Tomáše Skuhravého (jen tedy v tom správném dresu :-) ). Fyzickými dispozicemi své spoluhráče převyšoval, góly dával jak na běžícím páse a měl v sobě prostě instinkt zabijáka. Pustit ho do šance znamenalo skoro jistě gól. V sezoně 2014/15 nastřílel v juniorce ve 26 zápasech 18 branek. A tak mě nepřekvapilo, když vyrazil na jaře 2015 na stáž do Borussie Dortmund. Jenže vždycky, když to vypadalo s ostravským útočníkem nadějně, jako by nastal zlom. Nevím, co na tom bylo pravdy, ale nebyl do sebe schopný dostat fyzičku na dospělý fotbal, a prý tak svého času prý podstoupil i nějaká vyšetření tímto směrem. Když se po čase opět objevil v kádru Baníku, rýpl si do něj kvůli kondici i tehdejší trenér Petržela: ,„Kuba Šašinka? Je to bijec do vápna. Ale má fyzičku tak na divizi.” A zajímavý je i komentář současného trenéra Páníka, který pronesl před odletem do Turecka pro Deník Sport, který Kubu chválil za vstřelené branky a přístup k neoblíbeným zápasům na umělce: ,,Ano, ale má problémy v mezihře, tam má hodně ztrát. Je to hráč do vápna, záleží, kolik tam budeme mít herních hráčů, kteří jsou schopni mu vytvářet šance. Nesmí se uprostřed motat s balonem, je třeba ho mít vepředu.” Když vešlo ve známost, že Baník v tomto přestupovém období bude shánět vysokého útočníka, zdálo se být hotovou věcí, že Kuba dres Baníku zase na nějakou dobu svlékne. Spekulovalo se o zájmu Slovácka, Sigmy, Opavy či Bohemky, přičemž Kuba mohl být součástí oboustraného transferu. Jenže hroťák do Baníku zatím nepřišel, Kubovi to v přípravě střílí, a tak se zdá, že rozhodnutí ,,kam s ním” se zatím odkládá. Dosavadní ligová bilance Jakuba Šašinky je 45 startů, 3 branky, 3 asistence.

Deník Sport nedávno zveřejnil svou již tradiční anktetu padesáti největších českých fotbalových talentů. Z Baníku se v první padesátce objevili pouze dva hráči - na 21. místě šestnáctiletý Vojtěch Wojatschke a na 36. místě osmnáctiletý Filip Kaloč. Přiznejme si, mít mezi padesátkou jen dva hráče není žádná sláva, ale Baník se prostě ještě pořád zvedá z dob, kdy ani hráčí ani jejich rodiče oprávněně neviděli v klubu velkou perspektivu… Zaujalo mě několik talentů  v klubech z blízkého okolí. Vítkovický brankář Netolička, Třinecký záložník Cienciala nebo Zlatohlávek z Olomouce. Věřím, že zejména první dva v hledáčku Baníku budou a nedopadne to jako např. kdysi s Vaclíkem…

Pro zajímavost uvádím hráče Baníku, kteří byly vybráni mezi padesát největších talentů v uplynulých dvou letech:

2017: Denis Graněčný (4. místo), Ondřej Šašinka (7.), 

2016: Ondřej Šašinka (8.), Denis Granečný (11.), David Lischka (27.), Dominik Smékal (33.)

Když jsme u talentovaných hráčů, velmi zajímavý byl rozhovor Deníku Sport s agentem Pavlem Paskou. Ten krásně popsal, že talent není zdaleka vše. Že minimálně stejně důležitá je absolutní touha hráče ne dostat se ,,jen” do ligy, reprezentace, zahraničí, ale hráč musí mít cíl stát se tím opravdu nejlepším. A teď upřímně, kolik vidíte v Baníku mladých kluků, kteří chtějí být opravdu nejlepší? A vztáhnuto na v úvodu článku rozebíraného Kubu Šašinku - nepovažuje on za ,,splněno,” když si vybojuje místo v kádru Baníku? Když čtete životopisy velkých osobností sportu, mají až na nemnoho výjimek typu George Besta jedno společné. Podřídili sportovnímu úspěchu vše, tak jako třeba Pavel Nedvěd. Možná je to můj mylný dojem či mé vysoké nároky, ale přijde mi, že máme mezi mladými baníkovskými talenty více ,,Bestů” než ,,Nedvědů.” Více těch, kterým stačí liga, než aby chtěli být těmi úplně nejlepšími. Možná jsem ale přílišný skeptik. A možná mám jen přání vidět nároďák zase s hráči jako byli Mikoško, Srníček, Laštůvka, Galásek, Jankulovski, Bolf, Baroš, Svěrkoš. Možná už je ta doba fakt nenávratně pryč… a možná jde jen o to, jak ti naší mladí budou ochotní se sportu obětovat… Tak jim budu držet palce.