OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (29.)

Kdo bude hlavním soupeřem Baníku v boji o pohárovou Evropu? Na jakých postech se v přípravě nejvíc soupeřilo o základ v Baníku? A co čekat v pátek od nevyzpytatelné Dukly?

Umístění Baníku po podzimní části dává všem příznivcům klubu šanci po deseti letech opět uvažovat o pohárech. Jak v zimní pauze posilovala a oslabovala konkurence z boje o první šestku a poháry + tip na jejich umístění na konci sezony? U příchodů a odchodů vyjmenovávám jen ty, které se mohou dotknout optimální sestavy.

4. Jablonec 33 bodů

odchody: Masopust, Hanousek

příchody: Fábry, Štěpánek, Vatajelu

tip 5. místo: Zatímco odchod Hanouska Jablonec nepoznamená, nahradí ho Sobol nebo Vatajelu, ztráta Masopusta a problém na pozici středních obránců může Jablonec výsledkově poznamenat. Lischka místo přestupu do Sparty řeší nepřijemné starosti se srdcem, vyhlédnutý náhradník Štěpánek se v přípravě zranil. Místo Masopusta pak na pravou stranu zálohy zamíří Fábry nebo Chramosta, ani pro jednoho to ale není optimální pozice. V úvodu jara bude chybět i operovaný Trávník. Navzdory oslabení považuji Jablonec za největšího konkurenta Baníku v boji o čtvrté místo. Jeho síla totiž neleží jen na hřišti…

5. Sparta 32 bodů

odchody: Šural, Kaya, Vatajelu, Stanciu

příchody: Karlsson, Hašek, Hanousek

tip 3 místo: Sparta se ani před startem jara nenáchází v ideálním rozpoložení, příkladem budiž přístup Kangy a Tetteha k individuální přípravě během zimní pauzy… Přesto si myslím, že Sparta bude na jaře ztrácet méně bodů a třetí místo v nadstavbové části uhraje. 

6. Zlín 30 bodů

odchody: Beauguel, L. Holík

příchody: Čanturišvili, Rakovan, Džafič

tip 7. místo: Více než hráčské změny zasáhne Zlín odchod trenéra Bílka. Ten z mužstva vymáčkl během podzimní části jeho strop. U Pivarníka tomu nevěřím. Zatímco organizace defenzivy bude nadále silnou stránkou ,,ševců,” myslím, že problémy budou mít se střílením branek. Duo POznar - Vyhnal prostě strach nenahání. Zlín podle mého mínění první šestku po třicátém kole neuhájí.

7. Liberec 25 bodů

odchody: Ševčík, Hladký, Kerbr, Aarons

příchody: Kozák, Musa

tip 6. místo: Oslabením je odchod Ševčíka, který hru severočechů dirigoval, naopak oba příchody znamenají výrazný nárůst kvality v ofenzivě. Liberec mě dobrými podzimními výkony překvapil, stejně tak v lize nová tvář- trenér Hornyák. A nevidím důvod, proč by Liberec neměl být na jaře ještě o fous lepší. Devítibodová ztráta na Baník je velká, avšak s nadstavbou se bude hrát ještě o 42 bodů. Tipuji, že Liberec se na úkor Zlína protlačí do první šestky, ale v ní skončí až za Baníkem.

10. Mladá Boleslav 22 bodů

odchody: Hůlka, Kateřiňák, Džafič, Diviš

příchody: Mašek, Fulnek, Hájek, Šušnjar, Tatajev, Klíma

tip vítěz play off skupiny 7.-10. místo: Boleslav nejenže udržela Přikryla a Komličenka (u kterého uplatnila opci na přestup), ale přivedla i velmi slušné posily. Pokud se noví hráči nebudou dlouho adaptovat na poněkud sterilní prostředí klubu, může už během jara Boleslav předvádět velmi dobrý fotbal. Přesto si myslím, že letos to na první šestku stačit nebude. Ztráta osmi bodů na jedenáct kol není malá, v jedenácti kolech jarní části hrají boleslavští s Plzní, Jabloncem, v Ostravě, se Spartou, s Libercem i Zlínem. A ztrácet body tak budou i při dobré formě. Pokud ale kádr udrží pro příští rok, bude mít Baník nového velkého konkurenta. Anebo se o Evropu střetneme již letos v dodatečném utkání?

Baník má za sebou náročnou přípravu, byť zlí jazykové tvrdí, že spíše počasím, než tréninkovým objemem. Pravda se ukáže jako vždy na hřišti. Přípravné zápasy odhalily, na kterých postech je největší boj o základní sestavu. Jak tyto souboje vidím?

Procházka x Šindelář

Procházka na podzim do základu nepronikl kvůli zranění v přípravě a fungující dvojici Šindelář - Stronati. Nyní se ale karta otočila a byl to jeho konkurent v boji o místo vedle reprezentanta Stronatiho, kdo část přípravy promarodil. A tak to vypadá, že jarní část ligy začne v základní sestavě čtyřiatřicetiletý Procházka. A to navzdory tomu, že vše zatím nasvědčuje jeho letnímu konci v Baníku. Procházkova výhoda pramení v lepší rozehrávce, což je jedna z mála věcí, které Baníku na podzim od středních obránců chyběla. Slabinou mohou být nesmyslné fauly, kterých se někdy dopouští. Jako třeba při poháru v Plzni.

Pazdera x Celba

Celba si výkony v přípravě zasloužil setrvání v kádru Baníku, ale na základ to stačit nebude. Trenér Páník není zastáncem převratných změn. Pazdera si navzdory údajným drobným třecím plochám v kabině své místo v základu udrží. Celbova šance by mohla přijít v případě, že se budou opakovat Pazderovy zdravotní potíže. V takovém případě dá zřejmě Páník na postu pravého obránce přednost čtyřiadvacetiletému odchovanci před Meschaninovem, který na podzim mezeru po Pazderovi zaceloval.

Kuzmanovič x Diop

V prvním kole na Dukle je to dané. Diop stojí pro čtyři žluté. A dál? Hodně záleží, jak Kuzmanovič svoji premiéru zvládne. Kuzmanoviče zdobí lepší produktivita, Diopa pohyb na opravdu velkém prostoru. Dovedu si představit, že proti bránícím týmům s výškově dobře disponovanými stopery mohou hrát v útoku i společně a pohybem otevírat prostor v obranném valu soupeře. Útok Baníku asi na jaře čekají velké změny, ideální složení možná vůbec trenér neurčí. Jednička Baroš je občas limitován zdravotně, odepisovaný Jakub Šašinka se v přípravě střelecky ukázal, a Diop s Kuzmanovičem se budou přetahovat o pozici hráče operujícího na velkém prostoru a sbíhávajícího si do pásma mezi útokem a zálohou. A Ondřej Šašinka? Ten je najednou základní sestavě poměrně vzdálen a nebylo by pro mne překvapením, kdyby odešel hostovat. Pokud bych měl tipovat útočnou dvojici v základní sestavě zápasu na Dukle, vsadil bych na Kuzmanovič - J. Šašinka.

V pátek máme ligu konečně zpět, a přestože Prahu svírá sněhová kalamita dobrých osmi napadaných čísel (i pan Nohavica si troufl v Ladovské zimě počastovat pražany jen třemi centimetry), věřím, že o pátečním večeru nám fotbalové jaro začne. A ikdyž jede Baník na hřiště posledního celku tabulky, který navíc nebude mít k dispozici ani svého nejlepšího obránce (Ďurica - trest + zlomená žebra) ani střelce (Schranz - odchod), nečeká hráče slezského klubu lehká práce. Soupeř bude hodně nečitelný. Tým absolvoval první přípravu pod trenérem Skuhravým, přivedl zahraniční hráče neokoukané v České lize a z nepovedeného hostování ve Zlíně se vrátil nebezpečný záložník Holík. Oživit kariéru v Dukle zkouší také útočník Hadaščok, který největší stopu nechal asi v Liberci. Očekávám, že Dukla bude nebezpečná z protiútoků a standardních situací, přivedla totiž výškově nadprůměrné hráče a doplnila jimi jinak slušně rychlostně a technicky vybavený kádr. Baník by se neměl na těžkém terénu pouštět do bezhlavého útočení. Šance Baníku vidím ve střelbě zdálky a následným dorážkám. V očekávané základní sestavě za to umí z větší vzdálenosti vzít Jánoš, Hrubý, Fillo, Procházka i Kuzmanovič a na rozbředlém terénu by byla škoda toho nevyužít. Přestože výhra by se nám s ohledem na předpokládané zisky bodů Zlína (doma se Slováckem), Liberce (doma Příbram) i Sparty (doma Bohemians) náramně hodila, skromě očekávám remízu.