OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (30.)

Nejvíce faulujícím mužstvem ligy je ….. Baník. Honza Laštůvka jako vzor pro mladé. Stronatiho kiks na Dukle a extrémně důležitý nadcházející souboj se Slovanem Liberec.

Jedno ,,jarní” kolo stačilo k tomu, aby se Baník vyhoupl do čela statistiky ,,nejvíce faulující mužstvo.” Za dvacet kol Baník nastřádal 356 nedovolených zákroků (druhá Mladá Boleslav 351, třetí Liberec 336, nejméně faulů Bohemians 243). Přesto Baník nedostává nejvíce karet (47 žlutých - 5. největší počet, 1 červená karta - 9.-14. největší počet) a je posledním týmem ligy, proti kterému se nekopala penalta. Jak ta čísla číst? Baník má perfektně zvládnuté přerušování nebezpečných protiútoků soupeřů pomocí taktických faulů. Schválně si toho všímejte, kolikrát pomocí potažení za dres, nedovolené hry tělem, postrčením, nebo jiný způsobem přeruší začínající přečíslení již kolem půlící čáry. Je to nesmírně účinné, protože než soupeř rozehraje, útočí již do zformované obrany, a to se pak dávají branky těžko. Bob Páník naučil naše hráče používat faul jako taktickou součást hry. A troufám si tvrdit, že v tomto ohledu nemá nikdo v lize taktiku propracovanější. Že to není úplně fér? Ale jděte. Nakonec i trenérská legenda Karel Bruckner po převzetí ceny fair play v rozhovoru prohlásil: ,,Všichni jsme brali fotbal tak, že to není žádná náboženská škola…”

Jeden z nejlepších fotbalových textů, které jsem v poslední době četl, byl rozhovor s Honzou Laštůvkou v páteční příloze Deníku Sport. Pokud jste ještě nečetli, zkuste si rozhovor opatřit. Protože teprve po jeho přečtení člověk docení, jak významnou osobností v kabině Honza Laštůvka je. Příklady? Novinář se ptá, jestli mu není líto, že se sešel v reprezentaci s Petrem Čechem a odchytal tak jenom tři zápasy. A odpověď našeho gólmana: ,,Je to sice nároďák, ale nikdy jsem to zrovna nějak extra neřešil. Když jsem tam byl, ale nechytal jsem, nebyl jsem naštvaný. Opravdu jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, jaké by to asi bylo bez Čechína, kam jsem to mohl dotáhnout a tak dále. Někdo to tak možná má, ale já ne. Pro mě je hlavní klub, protože ten nás platí. Za něj musíte odvádět maximum, repre už je něco navíc, odměna za dobrou práci.” A další příklad? Komentář Víti Baránka: ,,Má už nějaký věk, ale pořád chce trénovat a zdokonalovat se. Všechno konzultuje, to mě strašně pozitivně zaujalo…. A vážím si ho, protože není vůbec sobecký. Nemá to tak, že se chce zlepšovat sám, ale radí i ostatním klukům. Bere si je bokem, upozorňuje je na postavení, jak mají vybíhat a podobně. Tohle je moc důležité, protože mladí ho strašně hltají a učí se. Když s ním absolvuje trénink někdo z juniorky nebo dorostu, je z toho úplně paf a hodně ho to potom motivuje do další práce.” Když si vezmu, co nadějných kluků svůj talent promrhalo svým bídným přístupem k tréninku nebo životosprávou, dovedu si představit, že několik z nich mohlo ve své kariéře dojít mnohem dál, kdyby vedle sebe měli někoho, jako je Laštůvka. A oklikou se ještě vrátím ke zmíněnému rozhovoru s Karlem Brucknerem, ve kterém řekl: ,,A víte co mě úplně dostalo? Že hráči se kolikrát dopředu připravují na to, jak ten gól budou slavit! Nepřipravují se na zápas nebo na soupeře, ale na to, jak pak budou blbnout. To nemám rád.” Prostě celkový přístup k přípravě hraje obrovskou roli v kariéře profesionálního sportovce.

Zápas na Dukle Baník herně zvládl, bohužel z gólmana domácích udělali naši hráči brankáře kola a tak i díky nepovedené malé domů Stronatiho z toho byl jenom bod. Tu situaci jsem si několikrát pouštěl a přemýšlel, co bych na jeho místě zvolil jako vhodné řešení. Ono to vypadá jednoduše, ale pro obránce jsou tyhle vysoké míče za obranu dost nepříjemné. A na těžkém terénu dvakrát tolik. Jako nejvhodnější řešení mi přijde zahrát hlavou doprava, kde si mohl míč převzít spoluhráč (Procházka?), v anketě na Twitteru nejvíce hlasujících bylo pro možnost zahát odkopem přes hlavu (53%). Nepovedená hlavička brankáři (hlavičku bankáři by zvolilo 11%hlasujících) se prostě stane i oporám, a věřím, že Patrizio svou minelu do konce sezony mnohokrát odčiní.

Stronati na Dukle

V sobotu přívítá Baník ve Vítkovicích hráče Slovanu Liberec a bude to strašně důležité utkání, které hodně napoví o tom, zda skutečně můžeme mít pohárové ambice. Ztráta dvou bodů na Julisce nás v tabulce poslala za Jablonec a Spartu, oba tito konkurenti budou nejspíše tříbodoví i v nacházejícím kole (Sparta na Dukle, Jablonec s Opavou), a tak by další ztráta znamenala velké komplikace. Liberec si v úvodním zápase lehce poradil s Příbramí, která ovšem podala hodně marný výkon. Hře Slovanu neublížil odchod Ševčíka do Slavie, začali hrát více kolmých přihrávek, v nouzi si pomohli vysokým míčem na Kozáka, který souboje vyhrával, velmi se mi líbil výkon krajního záložníka Peška (o kterého v létě Baník prý usiloval také) či pravého krajního obránce Mikuly. Liberec na nás ztrácí sedm bodů. Jak důležité pro konečné postavení týmů v tabulce utkání bude, zda bodový rozdíl dosáhne v sobotu večer deseti, sedmi či čtyřech bodů, je zřejmé i při pohledu na dalšího soupeře - Baník pojede na Spartu, Liberec čeká doma Dukla. Liberec do Vítkovic přijede oslaben o Oscara, který proti Příbrami vstřelil pohotový gól z dálky a pracoval na velkém prostoru a byl i autorem řady ze zmíněných kolmých přihrávek. Naopak k dispozici by mohl Liberec mít výraznou posilu na úrovni reprezentanta své země, o které se opakovaně kouč Hornyák v posledních dnech zmínil. Spekulovalo se například o návratu Sýkory ze Slavie, nebo o zahraničních hráčích. Liberecký tým vyniká ve statistice založených útoků (2078, nejvíce z celé ligy!) či počtem přihrávek (po Slavii a Plzni třetí nejvyšší počet). Po Jablonci se také jedná o druhý nejčastěji faulovaný tým v lize. Podobně jako Baník (o čemž jsem psal v úvodu) umí perfektně eliminovat rychlé protiútoky soupeře, ze kterých za 20 odehraných kol obdržel jen 2 branky. Přestože jsem chválil výkon pravého obránce Mikuly, je to právě pravá strana, ze které je Liberec zranitelnější (5 inkasovaných branek, z levé strany či středu po 2). Nejproduktivnějším hráčem soupeře je Potočný (5 branek, 2 asistence). Liberec je schopný velmi poctivých, týmových výkonů a slabiny se v jeho hře hledají těžce. Zápas tak mohou rozhodnout individuální chyby, nebo standardní situace. Každopádně očekávám vyrovnaný zápas plný drobných faulů. A tentokrát budu, co se výsledku týká, optimista. Věřím, že diváci v azylu vytvoří na hráče soupeře i rozhodčí tlak, a Baník na pohledný výkon na Dukle naváže tentokrát vydřeným těsným vítězstvím. A pohárový sen bude žít dál.