OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (31.)

Jaká je kondice hráčů po zimní přestávce? Co je faktor Baroš? Jaká je motivace Jiřího Fleišmana? A z čeho dostává Sparta více než polovinu branek? 

Jedna z klíčových otázek po počasím komplikovaném soustředění v Turecku zněla: ,,Je Baník dostatečně kondičně připravený na jaro?” Odpověď přinesla první dvě utkání, a navzdory pochybám zní: ,,Ano, je.” V zápase na Dukle vydržel Baník šturmovat do posledních minut, ve fyzicky ještě náročnějším utkání se Slovanem Liberec také kondičně neodpadl. Dokladem jsou naběhané metry jednotlivých hráčů:

Naběhané kilometry 1. poločas

po prvním poločase

Naběhané kilometry celý zápas

na konci zápasu

Tři hráči Baníku překonali jedenáctikilometrovou hranici, další tři desetikilometrovou. I kapitán Milan Baroš se k této hranici velmi přiblížil. Na straně soupeře jedenáct kilometrů uběhli čtyři hráči, desítku překonali další dva. O fyzické připravenosti Liberce nikdo nepochybuje a Baník se svému soupeři vyrovnal. Zajímavé je srovnání Milana Baroše a Libora Kozáka, kdy o desítku let mladší hráč ošlehaný italskou nebo anglickou ligou naběhal plus minus stejný počet metrů.

Když jsme u Milana Baroše, byl to proti Liberci jeho zápas. Ne, že by od první do poslední minuty udivoval kličkami, průniky, ale v klíčových okamžicích to byl on, kdo zvoli rozhodující řešení. Před prvním gólem na sebe natáhl tři bránící protihráče a míč udržel ve vápně. A akci korunoval tečí, bez které by střelu ,,ze stoje” asi brankář soupeře pokryl. Před druhým gólem se mnozí z nás (ano i já) chytali za hlavu, proč nevezme míč a nevezme čáru k liberecké bráně, jenže on si míč zasekl, podíval se a přesným přetaženým centrem našel na zadní tyči nabíhajícího Hrubého, který vracel před branku na dva nabíhající nepokryté spoluhráče. Pokud někdo neví, co je pro Baník faktor Baroš, který rozhoduje zápasy, tak ať si pustí zápas s Libercem…

Baroš proti Liberci

Milan Baroš udržel míč ve vápně proti třem, o pár vteřin později tečoval Fillovu střelu do sítě.

Srdce fanoušků si v Ostravě získal bývalý hráč posledního soupeře - Jiří Fleišman. Ten na tým nepůsobí jen v roli spolehlivého levého obránce, jakého měl Baník naposledy snad za Fernanda Nevese, ale i svou mentalitou. ,,Já mám motivvaci pro každý zápas stejnou. Vítězství,” řekl před utkáním v rozhovoru pro idnes.cz. A jak se dočtete o pár řádek níže, právě Fleišmanova levá strana bude v zápase na Spartě pod velkým tlakem.

V neděli čeká naše chlapce další z klíčových bojů o Evropu. Na pražskou Spartu jedeme v pozici, kterou dobře vystihl pro Deník Sport nedávný hráč letenského klubu Dan Holzer: ,,No my nejsme zrovna ti, kdo budou pod tlakem.” Jak v zápase s Bohemkou, tak v utkání na Dukle Sparta nepřesvědčila, přesto z obou utkání brala plný počet bodů. Nedá se však říci, že by fanoušci rudých vyvolávali jméno svého trenéra s láskou :-) a dá se očekávat, že případná ztráta v zápase s Baníkem by nebyla přijímána se stoickým konstatováním, že je to jen fotbal. Bohužel, tradiční rival už se asi z nejhoršího opravdu sbírá. Včetně přípravných zápasů vyhrál na Julisce podeváté v řadě. V útočné fázi navzdory trápení s Bohemkou letenští sílí a slabiny se dají najít spíše v sehrávající se obraně. Ta se oproti podzimnímu zápasu ve Vítkovicích může lišit na třech postech (na podzim zleva Costa - Radakovič - Kaya - Chipciu, v minulém kole na Dukle Hanousek - Costa - Plechatý - Zahustel). Sparta letos střílí branky hlavně z postupných útoků a ze své pravé strany. Silná je také ve standartních situacích. Ty jsou ovšem zároveň nejslabší součástí sparťanské defenzivy, když z nich obdržela 11 branek (z celkových 18). Pokud se statistiky potvrdí, bude do značné míry záležet na rozhodčích, který z týmů odejde ze hřště v lepší náladě… Na zápas se těším, bude mít náboj na hřišti i v hledišti, a tak to má na fotbale být. Pokud naši hráči zvládnou zápas v hlavě mohla by být naše nálada po víkendu ještě lepší, a ta sparťanská…. by nás až tolik nezajímala :-).