OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (33.)

O prohře se Zlínem, statistikách našich stoperů, absenci plánu B a Slavii, která nemá slabiny a neprohrává ani po pohárovém zápase. 

Baník prohrál doma se Zlínem, nechal si utéct Spartu a ševce vrátil mezi vážné konkurenty v souboji o finálovou skupiny Fortuna:ligy. Snad ještě horší než výsledek byla předvedená hra a fakt, že nejlepším hráčem na hřišti byl (opět) ten nejstarší - Milan Baroš. U některých hráčů mi jejich bezkrevný přístup velmi připomínal podzimní výbuch se Slováckem. ,,Ani bych neřekl, že nás to mrzí, použil bych jiné slovo…. My jsme neměli žádnou mezihru, nic. Bylo to jen nakopávání a jeden vedle druhého se bál vzít to na sebe,” popsal trefně zápas pro Deník Sport obránce Jiří Fleišman. Baník ztrácel v soubojích ve středu hřiště, a nejde to přičítat pouze absenci Jánoše nebo většímu počtu hráčů Zlína ve středové formaci. Holzer s Hrubým jako by zapomněli, že fotbal taky bolí, ,,výkon” Meschaninova pak měl do ligových parametrů hodně, opravdu hodně daleko a nic na tom nezměnila ani jeho asistence u jediné vstřelené branky. Přičíst k tomu můžeme opakující se neschopnost krajních hráčů dát do pokutového území soupeře dobrý centr a hlavně absence ,,plánu B.

Totiž jakmile se zápas nevyvíjí podle představ, nedokážeme na to reagovat. A nejsem si jistý, že je to jen nedostatečnou šířkou kádru. Kdykoliv se Baník odchýlil od rozestavení 4-1-3-2, tak to šlo s naším výkonem do kytek. Namátkou - prohra v Opavě s pětičlenou zálohou, pohárová výhra v Plzni (když začal Baník hrát s pěti obránci, začaly v defenzivě zmatky), či nejčerstvější případy - kolaps naší hry na Spartě po odchodu Jánoše či v zápase se Zlínem po stažení Diopa do zálohy (který pak v útoku nebyl, a v záloze jako by nebyl). Opravdu Baník nemá na to stáhnout hru třeba na tříčlennou obranu Stronati - Procházka - Šindelář? Nebo zkusit 4-3-3 se zálohou Fillo - Jánoš - Hrubý/Holzer a útokem Kuzmanovič - Baroš - Diop? Nebo postavit pětičlenou zálohu schopnou překonat protivníka kombinací? Nevím, nejsem trenér :-). Co ale vím, a poslední v zápasy to ukázaly v plné nahotě - když soupeř zaleze jako Sparta v deseti nebo Zlín od úvodu zápasu, a počká, co vytvoříme, tak spíše než kreativitu v ofenzivě ukážeme díry v naší na podzim neprostupné defenzivě. Která mimochodem na jaře neprostupná není. Sedm obdržených branek ve čtyřech zápasech. To se nestalo za celý podzim. A ikdyž platí, že za bránění je odpovědný celý tým, pustím se do statistického srovnání tří konkurentů na pozici středních obránců:

% vyhraných osobních soubojů:

 1. Stronati 71,2%
 2. Šindelář 67,8%
 3. Procházka 66,3%

Odebrané míče na zápas:

 1. Stronati  0,77
 2. Šindelář 0,32
 3. Procházka 0,23 *

Získané míče na zápas:

 1. Stronati 9,73
 2. Šindelář 7,32
 3. Procházka 5,61 *

Úspěšnost přihrávek

 1. Procházka 84,6%
 2. Šindelář 81,5%
 3. Stronati 79,9%

Čistá konta/základní sestavy

1. Šindelář 7/17 (41%)

2. Stronati 9/22 (41%)

3. Procházka 2/7 (29%)

*pozn.: Tyto statistiky hodně zkreslují Procházkovy starty coby střídajícího hráče.

Statistiky, jakkoliv nezohledňují např. sílu soupeřů, celkovou formu týmu atd., tak trochu potvrzují to, co subjektivně vnímám na hřišti - s Procházkou má tým lepší rozehrávku odzadu, ale více nedostatků při bránění. Sedm čistých kont uhrála základní stoperská dvojice Šindelář - Stronati, dvojice Stronati - Procházka v základní sestavě uhrála čistá konta dvě. Ze čtyř jarních kol Baník čisté konto neudržel ani jednou. Nejhorší podzimní série čítala pět po sobě jdoucích ligových zápasů bez čistého konta (Sparta, Zlín, Slavie, Boleslav, Karviná). A upřímně, v zápase na Slavii bude těžké tuto sérii nevyrovnat…

V Edenu čeká naše mužstvo pořádná prověrka. Ikdyž ligu sešívaní vedou jen se tříbodovým náskokem, herní kvalitou, šíří kádru a konkurencí na každém z postů jsou jinde, než zbytek ligy. Slavia střílí v průměru téměř 2,5 branky na zápas (druhý Jablonec 1,8, Baník 1,3), má nejvyšší počet střel (429, Baník 284) i střel na branku soupeře (177, Baník 101). Výrazně nad svými soupeři slávisté dominují hned v prvních poločasech. Branky střílí z postupných útoků (24), ze standardek (21), zleva (15) i ze středu (13). Slavie kopala již 13 pokutových kopů (Baník 1). Soupeřům se nedaří Slavii ohrozit, mířilo proti ní jen 178 střel (60 na branku), obě čísla nejnižší v lize. Slabiny? Poté, co Škoda získal zpět svou střeleckou formu vidím vlastně jedinou… Čtvrteční pohárový souboj se Sevillou. Jenže Slavie je jediný tým ligy, který je schopný postavit mužstvo z náhradníků bez zásadní ztráty kvality. A v dosavadním průběhu ligy v zápasech následujících po pohárovém utkání ztratila pouze jednou (0:2 v Plzni po utkání s Genkem). Třikrát nastřílela 4 branky, dvakrát 3, jednou dvě, jednou 1 a pouze jedinkrát vyšla střelecky naprázdno. Když k tomu připočteme absenci Hrubého, nejistý start Jánoše, příliš na bodový zisk nevěřím. Obrat Slavii podruhé v sezoně by bylo opravdu velikou senzací. S jakou sestavou bych se o ni pokusil? Vyzkoušel bych jeden z možných ,,plánů B”. Pevný střed, dobří hlavičkáři do středu obrany, nalevo rychlého Granečného, na střed Kuzmanoviče, který slávisty slušně motal v opavském dresu a v obou na podzim hraných zápasech si připsal po gólu.

Laštůvka

Pazdera - Šindelář - Stronati - Fleišman

Jánoš/Jirásek - Procházka

Fillo - Kuzmanovič - Granečný

Baroš

Závěrem jeden citát: ,,Naše vítězství nad Slávií se nezrodí zázrakem, nýbrž pouze dobrým sportovním výkonem.” Martin Hašek, trenér Bohemians 1905 (zápas vyhrála Slavie 3:0).