OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (36.)

Měli být nástupci Baroše, hrají ve třetí lize. Kariéra a statistiky Dominika Krauta, Marka Szotkowského a Mario Telnara v dospělém fotbale. V dalším ligovém kole míříme do Karviné a jedeme tam vyhrát.

Od dob Milana Baroše vyhlíží fanoušci i vedení klubu další pořádné útočníky z vlastní líhně. Byl jím Václav Svěrkoš, s přivřením očí Michal Papadopulos, jenže řada dalších talentů své předpoklady nenaplnila. Zatímco bratři Šašinkové v dresu Baníku ligové minuty ještě střádají, tři z bývalých velkých talentů hrají o dvě soutěže níž. Jak vypadají jejich kariéry a proč velká očekávání nenaplnili?

Dominik Kraut *1990

Diamant. Nejprve se mu tak přezdívalo s nadějí, že se jedná o talent cenější než zlato, později si tato přezdívka našla ironický význam u fanoušků. Do áčka Baníku nakoukl již na konci sezony 2008/9. A vyjma hostování v Ústí nad Labem zůstal v Baníku až do roku 2014, kdy se dle oficiálního vyjádření klubu, stejně jako Martin Lukeš, již dále nehodil do koncepce klubu. Zajímavostí je, že jej trenér Martin Svědík zkoušel i na postu pravého obránce, nebo že trenér Pulpit jej považoval za jednoho z hráčů, které může Baníku dobře zpeněžit. Po konci v Baníku jej získala na přestup Příbram, ani tam útočník svůj talent nenaplnil a po příbramské anabázi se v nejvyšší soutěži již neukázal. Působil rok ve druholigovém Zlíně, poté se přesunul ještě o soutěž níž do Hlučína a ve třetí nejvyšší soutěži vyjma krátkého odskočení do druholigových Vítkovic působí dodnes. A střílí například takové góly:

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí jeho fotbalová kariéra je pro hráče kladem, že patří k nepočetné skupině exligových fotbalistů, kteří získali vysokoškolské vzdělání a má tak slušné předpoklady na solidní život po kariéře.

Bilance Dominika Krauta:

první liga: 114 zápasů, 11 branek

druhá liga: 33 zápasů, 4 branky

MSFL: 39 zápasů, 22 branek

Názor: Dominik Kraut dostal mnoho příležitostí a trpělivost klubu s ním byla velká. Bylo to logické, protože hráč byl v kabině bezproblémový, rychlost a technika mu cizí nebyla a snad prý existovala i rodinná vazba na sponzora klubu. Pro ligový fotbal mu chyběla větší produktivita a soubojovost. A možná i vůle se opravdu prosadit.

Marek Szotkowski *1996

Szotkovski, podobně jako Jakub Šašinka, patřil k nejlepším útočníků juniorské ligy. Například v sezoně 2015/16 nastřílel 16 branek, přičemž zejména jeho vstup do sezony byl impozantní. 9 zápasů - 13 branek. Není divu, že si vystřílel místo v reprezentačním kádru do 18 let, časopis Hattrick ho vyhodnotil jako ,,možného nástupce Milana Baroše” a nakoukl i do ligy. První minuty v nejvyšší soutěži zvládl pod trenérem Korytářem v onom ostudném čtyřbodovém podzimu a po příchodu trenéra Petržely se čekalo, že právě na Szotkovského při stavbě nového týmu vsadí. Jenže Petržela upřednostnil Ondru Šašinku a hostujícího Červenku, Szotkowski se na hřiště nedostával. Vzal tak zavděk hostováním v Třinci a poté Vítkovicích. Přestože ve Vítkovicích to chvílemi vypadalo slibně a klubu z Moravské Ostravy pomohl k druholigové záchraně, skončil i on ještě o soutěž níž - nejprve v Hlučíně a nyní Petřkovicích.

Bilance Marka Szotkowského v dospělém fotbale:

první liga: 6 zápasů, 0 branek

druhá liga: 32 zápasů, 4 branky

MSFL: 43 zápasů, 22 branek

Názor: Osobně jsem jej za tak velký talent nepovažoval, možná však mohl v jeho případě Baník postupovat trpělivěji. Hráč zřejmě také doplatil na situaci, ve které se klub v době jeho přesunu do dospělého fotbalu nacházel. Na boje o záchranu či o návrat do ligy to tehdy asi nebylo, měl nedostatky v souhře s týmem a chyběly i technické dovednosti. Horší než Zapata nebo Alispahič i tak ale prostě nebyl, a těch šancí mohl dostat více…

Mario Telnar *1998

Dalším z ,,nových Barošů” se měl stát Mario Telnar. Prošel Hlučínem, Opavou a pak se ocitl v mládeži Baníku. Působil v reprezentačních výběrech (16,17,18 let), byl čtvrtým nejlepším střelcem dorostenecké ligy… a pak najednou zmizel za zvláštních okolností na hostování do Slavie. Jako by už prostě v Baníku nechtěl dál být. U sešívaných se neprosadil a tak zamířil v roce 2017 do druholigové Viktorie Žižkov. Tentokrát již na přestup. Zde milovník koprovky a Harryho Pottera příležitosti dostával, zasáhl do jedenácti zápasů a vstřelil tři branky. V rozhovoru pro web Fortuna národní ligy uvedl:

,,Po půl roce jste přestoupil z Baníku do Žižkova, Slavia opci neuplatnila. Jak se to celé seběhlo? Nechtěl jste zůstat ve Slavii?

Celé se to seběhlo rychle. Proběhlo to během dvou dnů. Slavie už o mě nejevila moc velký zájem a pak přišla možnost si jít zahrát dospělý fotbal do týmu Žižkova.

A jak je to s Baníkem? Nelákalo vás se porvat o místo s budoucností v první lize?

Ne, chtěl jsem se porvat o místo tady na Žižkově.

Jenže ani na Žižkově si trvalé místo v sestavě nezískal, a tak dále chodí po hostováních. Nyní jej můžete vidět v MSFL v dresu Otrokovic.

Bilance Mario Telnara v dospělém fotbale:

první liga: 0

druhá liga: 11 utkání, 3 branky

MSFL: 14 utkání, 4 branky

Názor: Herní podoba s Barošem tam byla. Jeho hostování ve Slavii bylo velmi zvláštní, slávistické trenéry o svých kvalitách nepřesvědčil, prý se přestal hodit do koncepce, a sešívaní tak ani nevyužili opci na jeho přestup. Na Žižkově měl ve druhé lize slušný start, časem se ale ze hřiště vytratil. Bez nějaké hlubší znalosti mi (možná mylně) přijde, že hráč by mohl dokázat mnohem víc, kdyby se naučil potíže a nepohodlí překonávat, ne se jim poddávat. 

I s ohledem na očekávání a následná zklamání bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet kariéra dalších mladých úočníků, ke kterým klub i fanoušci hledí s nadějí. Jak Barkov, tak Wojatschke mají díky celkové situaci klubu podmínky pro to, aby své kariéry zvládly mnohem lépe, než jejich talentovaní předchůdci. A každý, kdo to s Baníkem myslí dobře, jim to bude přát. Vlastně nejen jim, ale celému klubu.

Již v pátek se Baník představí na půdě Karviné. Ta se prvního ostrého zákroku, byť v duchu regulí, dopustila poskytnutím pouhých 237 vstupenek pro fanoušky hostů, tedy nejnižšího možného počtu. A tak věřím, že se to domácím vrátí na hřišti… Karvinský soubor vede od minulého zápasu na Dukle velký srdcař obou pražských “S” Franta Straka, který je možná blázen, ale ne feťák. A že je to soubor rozmanitý - na dvaadvacetičlenné soupisce je jedenáct cizinců (5 Slováků, 2 Srbové, 2 Bosňané, 1 Francouz a 1 hráč z Pobřeží Slonoviny). V tabulce je Karviná na posledním místě, které by znamenalo přímý sestup do druhé ligy. Na barážovou pozici ztrácí 2 body. A právě opuštění posledního místa na úkor předposlední Dukly je jediná reálná ambice, kterou klub z Karviné může do konce soutěže mít. A pokud má Karviná někde šanci uhrát potřebné body, bude to právě doma…

Přesto věřím, že tentokrát Baník s Karvinou neztratí. Karviná má po Příbrami nejvyšší počet inkasovaných branek, a veliké problémy s bráněním pravé strany i standardních situací. V dresu domácích vyběhnou na travník tři hráči, o kterých se mluvilo v souvislosti s možným angažmá v Baníku - Budínský, Wágner a Bukata. A první dva jmenovaní jsou i statistiky nejlepšími hráči Karviné, když ve třech sezonách zaznamenali 20 branek a 12 asistencí (Budínský), resp. 20 branek a 7 asistencí (Wágner). V zápase na Dukle vsadil trenér Straka na rozestavení 4-2-3-1, vysoké míče na Wagnera a za ním tři rychlonohé hráče (Guba, Lingr, Galuška), v praxi to ale příliš nefungovalo. Očekávám proto, že do středu zálohy vrátí jako tvůrce hry Budínského. Na straně Baníku se také dají očekávat změny - očekávám jednoho z dvojice Granečný - Holzer v základní sestavě a Kuzmanoviče, Baroše nebo Ondřeje Šašinku na hrotu vedle Diopa. Rozestavení, se kterým trenér Páník kolegu Webera na Boleslavské lavičce zaskočil, není důvod měnit. Na hřišti očekávám větší mentální odolnost hostujícího mužstva, které za vydatné podpory žen a dětí z publika dokráčí pro tři body. Házet klacky pod nohy v přestupech i fanouškům se prostě nemůže domácím vyplatit.