OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (37.)

Výkon hodný Baníku předvedli v Karviné jen ženy a děti. Má ještě Bob Páník co Baníku dát? Měl by jako trenér pokračovat? Co na to fanoušci a co na to Radek Látal?

To co předvedli hráči Baníku při prohře v Karviné komentovat prostě nechci. Snad jen větou, že kdyby měl pan majitel výplaty hráčů tak v p*či, jako měli tento zápas hráči (a vinu v tomto případě dávám kolektivní), tak hráčům peníze nepřijdou.

A tak člověka alespoň potěšilo, jakým způsobem se chacharky a chacharčata prezentovala v sektoru hostů. Tedy řeknu vám, to fakt byla paráda. A kromě žen, dívek a dětí v sektoru si obrovské uznání zaslouží i autor myšlenky, jak se k naschválu domácího klubu postavit.

A protože na hřišti se neodehrálo první jarní selhání, zcela seriózně se nabízí otázka: ,,Má Baník dále trénovat Bohumil Páník?” A tak jsem tuto otázku položil některým z Vás. Byly z toho dva samostatné články:

Názor fanouška: Páník by měl odejít

Názor fanouška: Páník si ještě šanci zaslouží

a take názor od @pavluscha73 :

,,Trenér Páník odvedl spoustu dobré až vynikající práce. Díky pro mě nepochopitelnéhu otálení s odvoláním trenéra Kučery, přebral tým v situaci kdy už záchrana v lize byla skoro nereálná a přesto dokázal lgu zachránit. Což byl malý zázrak. Novou sezónu rozjel s týmem skvěle a vrcholem pro mě a asi nejen pro mě byla výhra nad Slavií.  Podzím ještě setrvačností Baník dohrál na výsluní. Když spousta známých varovala před ,,Bobovým jarem", nějak jsem tohle nechtěl slyšet a když Baník kromě Kuzmanoviče nikoho nepřivedl, říkal jsem si, že asi není důvod za každou cenu do týmu zasahovat. I když Marka Hlinku bych neodmítal. Jarní zápasy bohužel ukázaly, že se posílit mělo. 

Do  zápasu v Karviné jsem měl za to, že by pan Páník měl u týmu zůstat, ovšem ta hrůza v pátek mi nahnala strach. Takže za mě. Pokud se ve středu nepostoupíme přes Liberec, tak by měl přijít nový impulz.

V anketní otázce na Twitteru pak hlasování chvíli před koncem vycházelo v neprospěch trenéra v poměru 29% pro další šanci, 71% pro okamžitý odchod.

Na téma Páník se v rozhovoru pro klubový web rozpovídal i Radoslav Látal, který je v posledních dnech na zápasech Baníku a v blízkosti lidí z klubu viděn pozoruhodně často. Řekl:

,,Co soudíte o tom, jak si Baník v této sezoně vede?

Odpovím bez přemýšlení. Baník si vede skvěle.

I teď, kdy…

(skočí do řeči) ...vím, přesně, co chcete říct. Že teď Baník delší čas nevyhrál. Ano, ta moje odpověď zahrnuje i toto období. Já mám pocit, že spousta lidí na řadu věcí tak trochu zapomněla. Řeknu vám jednu věc, za kterou si pevně stojím. Trenér Páník dostal na podzim ze svého týmu absolutní maximum. Víc už vytěžit nešlo. Tím nechci mužstvo Baníku nijak shazovat. Naopak! Je to kvalitní tým a jsou v něm velmi dobří hráči. Ale vezměte si, že tohle mužstvo se dalo dohromady teprve nedávno a v létě do něj přišli další hráči nynější základní sestavy, A přesto skončilo po podzimu třetí za Plzní a Slavií. Před Spartou, Jabloncem, Libercem, Boleslaví a tak dále. To byl skoro zázrak. Hodně lidí si teď myslí, že Baník by měl třetí čtvrtou příčku udržet. Já říkám, že pokud se Baníku podaří skončit v šestce, bude to pro něj velký úspěch. Na který bude samozřejmě muset v dalších sezonách navazovat. Čím víc mužstvo zraje, tím by mělo být lepší. Ani my jsme v roce 2004 nevyhráli titul zničehonic. Kostra toho týmu byla pohromadě několik let. Dobře se doplnila, to jistě ano, ale kostra tohoto současného týmu je spolu ještě příliš krátkou dobu. Přesto je Baník v tabulce nahoře. To je skvělé.”

O stejné věci samozřejmě přemýšlím sám. A situaci nevidím jednoznačně. Bob Páník dokázal na jaře skoro nemožné a Baník dovedl k záchraně ligy. Na podzim s úzkým kádrem vybojoval fantastické třetí místo. Baník dovedl k vítězství v některých zápasech, které se jen tak nezapomenou. Namátkou domácí vítězství nad Spartou nebo nad Slávií. Na jaře i na podzim dokázal perfektní taktickou přípravou eliminovat přednosti soupeřových mužstev. Na jaře cíl splnil, když nás dovedl k záchraně, na podzim jej dalece třetím místem překonal, protože cílem bylo hrát do desátého místa. Cíl byl v zimní pauze modifikován na umístění v první šestce, a v té se navzdory špatným výsledkům (i hře) stále držíme. Možná kdybychom na podzim některé body nezískali a na jaře ano, a celkově byli někde kolem středu tabulky, všichni bychom byli spokojení.  Za to, co trenér dokázal na jaře a na podzim, si zaslouží naši doživotní úctu a když čtu některé výroky, které na jeho hlavu padají, tak je mi trochu smutno. 

Nutno je vidět i to, že trenér Páník přesně před situací, která nastala, v zimě i počátkem jara varoval a požadoval doplnění kádru. Podle mých informací (které ale berte jako zprostředkované, nemusí tak být zcela přesné) předložil trenér vedení seznam pěti hráčů. A z nich mu byla přivedena jediná posila. Čtyřka ze seznamu - Kuzmanovič.

Na druhou stranu je třeba vidět i to špatné. V létě i v zimě se rozebírala kondiční připravenost, delší dobu se po Ostravě povídá o ne zcela profesionálním přístupu některých hráčů a přehlížení jejich prohřešků. V rozhovoru o své práci v kempu v Brazílii přitom Bob Páník popisoval jak načapal tři hráče při kouření marihuany: ,,Hned jsem jim řekl: Sbalte se a pryč! Jeden z nich byl hodně perspektivní, takové urostlé chlapisko tmavé pleti. Pracovali jsme s ním tři čtvrtě roku, chystal se do Evropy. Já jsem ho na hodinu vyhodil.” Proč je nyní k hráčům, co se týká životosprávy, tolerantnější?

Baník se neposouvá v herním projevu, nezapracovává mladší hráče a z neprostupné obrany se na jaře stal cedník.

Kdybych o dalším osudu trenéra rozhodoval já, tak bych mu ještě šanci dal, a to do konce základní části, nebo do konce sezony. Nečekám, že se něco jako mávnutím kouzelného protku změní. Ale také nečekám, že můžeme předvést něco ještě horšího, než v Karviné. V létě bych pak možná provedl větší řez, než jen změnu trenéra. Na odstřel je v Baníku více mužů. Nejen trenér. Nejen někteří hráči. Ale o tom zase třeba někdy příště…

Baník čekají v tomto týdnu dva soupeři. V poháru přijedou na návštěvu hosté z Liberce, v neděli pak Teplice, které budou mít po pohárovém utkání se Spartou. Nebudu tentokrát rozebírat naše protivníky, protože největšími soupeři jsme si na jaře sami. Nedůslednost v obraně, špatně hrající kraje zálohy a najednou neumíme předvést vůbec nic. Možná, kdyby napravo mohl být ten Přikryl nebo Reiter… Ale na možná se nehraje. Pokud by Baník uhrál alespoň v jednom ze zápasů vítězství, vlastně by mi to tentokrát stačilo. Ono totiž nejenom na hřišti Baníku začínají těžší časy. Alespoň uvidíme, kdo má Baník vážně v srdci. Kdo s ním po časech dobrých zůstane i v časech těžších.