OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (38.)

Postup, výhra, fanatické publikum - to je Baník. Opět umíme střílet góly z bleskových útoků. A také o jedné anonymní sms a těžké sobotní šichtě v Plzni.

V minulém týdnu se podařilo hráčům naštvat snad všechny příznivce. Předvedeným výkonem na hřišti poslední Karviné, nepoděkováním ženám a dětem v sektoru a nálada klesla na bod mrazu. Ani já jsem nevěřil, že je možné něco rychle změnit. Jenže… Baník nejprve vyřadil v poháru Liberec a postoupil mezi nejlepší čtyřku a následně doma zvládl souboj s Teplicemi. Nejen výsledkově, ale i herně. Byl to nejlepší jarní výkon. A publikum najednou zas zcela za svým týmem stálo a bouřlivě při střídání v obou zápasech vytleskalo Kuzmanoviče. Jedinou zimní posilu.

Nebyl to však jen srbský ofenzivní hráč, který svým výkonem mile překvapil. Skluzy i na útočné půlce, snaha o rychlé získání míče, několikrát předvedený vysoký pressing s rychlým dostupováním hráčů Teplic, na druhé straně hřiště schopnost se z pressingu soupeře vymanit pomocí kombinace po zemi, tedy žádné tři přihrávky mezi obránci a bum vzduchem do ztracena. Ano, pořád tam byly chyby, jako při gólu Hory, kdy nejprve bylo dovoleno teplickému hráči v klidu nacentrovat a s Horou se nikdo nechytil, a tak v prostoru před stopery zakončoval úplně sám, ale ten výkon se mi prostě líbil. I svou určitou živelností v útočné fázi, kdy velké problémy dělali teplické obraně svým pohybem oba útočníci i krajní záložníci. Chvílemi to vypadalo, že žlutí nevědí, koho bránit dřív.

A Baník po dlouhé době zdobilo něco, z čeho těžil celý podzim. Totiž dokázal se od zisku míče dostat strašně rychle do zakončení. Schválně jsem to ze záznamu změřil u prvních dvou branek:

1:0 - 13 vteřin od získání míče. Jánoš svede 70 m od branky soupeře souboj, míč po něm získá Granečný, sprintem přes celé hřiště vede míč až do vápna k brankové čáře soupeře, po zblokované přihrávce pálí z otočky Kuzmanovič.

2:0 - 4 vteřiny od získání míče. Získání míče skluzem 30 m od branky soupeře (Jirásek), Diop dává kolmou přihrávku na Kuzmanoviče, který se okamžitě po zisku míče rozeběhl a zakončuje podél brankáře v souboji jeden na jednoho. Jak vidíte na přiloženém snímku, v okamžiku získání míče před druhým gólem napadal Baník osm rozehrávajících hráčů protivníka ve stejném počtu hráčů.

Napadání Baník

Jo, takhle jednoduchej umí fotbal bejt, když ho nehrajou poserové.

Zajímavý byl pohled na lavičku náhradníků. Při karetních trestech a zdravotních absencích se na ní nacházeli: Budinský (13), Bolf (0), Buchta (0), Lehnert (0), Mešaninov (23), Mooc (0) a J. Šašinka (50). Počty ligových startů celkem 86.

Pro srovnání lavička Teplic, na které sedělo o hráče méně: Diviš (107), Bezdička (12), Hošek (124), Knapík (1), Radosta (2), Trubač (84). Celkem 330 ligových startů.

Dění na fotbalové scéně rozvířil i los poháru, který dopadl tak, jak vlastně třem ze čtyřech semifinalistů vyhovuje. Slavie bude hrát doma (a nejtěžšího soupeře potká v domácím prostředí, ne na neutrální půdě v případném finále), Baník dostal Bohemku, Bohemka dostala Baník, a tak se zlobit se může jen Sparta. A po losu se objevila SMS, která prý byla odeslána čtyři hodiny před losováním a zněla: ,,Výsledek dnešního losu Ostrava - Bohemka, vše zařizoval poradce Berbra a Malíka pan BĚLÁK pro pana Brabce za slušnou odměnu, jako pan Wilczek obsazení rozhodčích! Nevěříte, tak si počkejte na losování…” Textem měl jediný cíl - poškodit pana Běláka a Baník. Pan Bělák je označován za poradce Berbra a Malíka (už to samotné by možná novináři rozmazávali, kdyby los dopadl jinak), je zmiňována ,,slušná odměna,” což má navodit dojem korupčního jednání, a negativní vztah k Baníku naznačuje i velkými písmeny psané jméno či použití názvu města ,,Ostrava” místo klubového názvu ,,Baník.” Zarazí i nelogické chování novináře, který neučinil nic, aby pravost sms a čas jejího doručení byla nezpochybnitelné, a jistě i ,,ty nejlepší úmysly” onoho odesílajícího anonyma. Takže milý anonyme, již ve starém Řecku platilo: ,,Cokoliv činíš, čiň tak svým jménem.” Protože pokud jsou tvé úmysly čisté, pak se přeci stydět nemusíš. Toto tvé jednání neříká nic o Baníku a jeho představitelích, říká ale hodně o tobě. A k novinářům asi tolik, že ti féroví se anonymy nezabývají. Tečka.

V sobotu čeká Baník utkání v Plzni. Ta již o titulu může jen snít (ztráta na Slavii 7 bodů), spíš si hlídá záda před Spartou (náskok 8 bodů). Pokud se na souboj podíváme za použití metodické pomůcky zvané ,,Páníkova tabulka,” zahrnující posledních pět utkání, jednalo by se o utkání šestého s třináctým. Plzeň poslední dobou nemá oslnivou formu a její výkony při penaltové výhře 1:0 na Slovácku nebo předtím doma proti Bohemians 3:2 nenaznačovaly zlepšení. Jenže v domácím prostředí je Plzeň pořád nejlepším týmem ligy, když z 39 možných získala 37 bodů. Hráči Plzně jako by se potýkali s určitou ztrátou motivace a nebyli již ochotní na hřišti makat tak, jako dřív. A tak trenér Vrba točí sestavou více, než bývalo jeho zvykem, a to na postech obránců i záložníků. Plzenští si budou vědomi, že snažší je uhrát potřebné body v základní části proti Baníku, v Příbrami a proti Dukle, a tak očekávám na hřišti boj proti čtrnácti protivníkům. Na druhou stranu, hra v oslabení nám docela jde, jak ukázal podzimní zápas se Slavií nebo pohárové prodloužení právě v Plzni, takže výsledek nebudu tipovat a prostě se nechám překvapit a fotbal si užiju. A snad hráči dají svým věrným příznivcům opět důvod skandovat: ,,To je Baník!