OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (39.)

Baník se z Plzně vrátil bez bodu, ale s potleskem hráčům za předvedenou hru. Podrobněji se podíváme na ,,nejhoršího” baníkovce Denise Granečného. Derby s Opavou mohou rozhodnout standardní situace. 

Baník po statečném výkonu, který přiváděl fanoušky do VARu, odjel z Plzně poražen. Přestože nerad brečím nad rozhodčími, stává se takovým pravidlem, že proti trojici Slavia, Sparta a zejména Plzeň jsou výkony mužů v černém poněkud tendenční. Aniž bych vyhledával detaily, mám v paměti utkání z jara letošní sezony a významný podíl rozhodčích pod dvěmi obdrženými brankami na Spartě, nepísknutou penaltu na Diopa na Slavii a víkendové utkání v Plzni snad radši ani připomínat nebudu… Alespoň ne, co se rozhodčích týká.

Martin Fillo nastoupil potřetí po sobě na pozici pravého obránce, a s běhavějším Holzerem před sebou vytvořil na pravé straně zajímavou dvojici. Fillo dokáže z obrany velmi prospět obrazu naší hry dopředu, dozadu mile překvapil schopností souhry na offsidové linii nebo v soubojích jeden na jednoho. Slabinou jsou chybějící návyky obránce při hře ve vlastním vápně. Chodit do skluzů, jako předvedl před odvolanou penaltou při zákroku na Chorého (nomen omen), je prostě chybné.

Kdo mě v Plzni moc mile překvapil, byl Denis Granečný. Bývá mu vytýkána nedostatečná důslednost ve hře dozadu, v Plzni však své úkoly plnil velmi dobře. Jako ve 33. minutě, kdy sprintem zpět zastoupil z obrany vystoupivšího Fleišmana. Poctivost Denise Granečného do defenzivy dokládá i přehled jeho sprintů během prvního poločasu.

Přiznám se, že hodnocení Deníku Sport, který dal Granečnému známku 4 a byl tak spolu s domácím brankářem Hruškou ohodnocen nejnižší známkou zápasu, mne poněkud překvapilo. Ale tak komu se nestane, že chce napsat šest nebo sedm a napíše čtyři…

Denis Granečný

Denis Granečný sprinty

Zajímavý je i pohled na naběhané metry. A to nejen na jednotlivé hráče, ale i na součet uběhnutých metrů hráčů v poli:

Plzeň: 113.204 m

Baník: 117.320 m

Naběhané metry

V neděli v pět hodin čeká Baník zápas jara. Derby s Opavou by se mělo stát výkonem i výsledkem nejen omluvou za zpackaný podzimní zápas v Opavě, ale také zápasem, který stvrdí účast Baníku ve finálové šestce. Jakkoliv pohled na celkovou tabulku může vést k závěru, že Baník je favoritem, pohled podrobnější nabízí i jiný závěr:

posledních 5 kol: Opava 8 bodů, Baník 4 body

posledních 10 kol: Opava 13 bodů, Baník 9 bodů

posledních 15 kol: Opava 20 bodů, Baník 15 bodů

Trenér Kopecký udělal z Opavy tým, který je po osmadvaceti odehraných kolech blíže do prostřední skupiny hrající o poháry (ztráta na desáté Teplice 2 body), než do baráže o udržení (náskok na Příbram 4 body). Zajímavou statistikou je, že Opava méně často zakončuje (271 střel, Baník 328), ale s přesnější muškou (111 střel na branku soupeře, Baník 114). Opava je třetí v lize v počtu zahrávaných standardních situací (221) a je po Jablonci a Spartě třetí nejvíce faulované mužstvo v lize. Kolik z toho činí ,,fauly” na pana Smolu, jsem bohužel ve statistikách nevyčetl. Mnoho branek Opavy (konkrétně 17) padá po standardních situacích. Na druhou stranu, stejný počet branek z nich Opava i obdržela. Pro výsledek derby tak může být klíčové právě řešení obranných i útočných standartek.

V sestavě Baníku téměř jistě nahradí Pazdera vykartovaného Filla a doufejme, že Lukáš zvládne první zápas po pauze lépe, než v minulých případech, kdy mu déle trvalo dostat se do správného tempa. V záloze se zřejmě obejdeme beze změn, dilema bude trenér řešit v útoku. Nechat úspěšné duo Kuzmanovič - Diop, nebo druhého z nich od začátku nahradit Barošem, který prý velmi touží před plným stadionem ve vyhroceném utkání nastoupit? Těžká otázka.

Ať už se trenér rozhodne jakkoliv, věřím, že tentokrát derby zvládnem. A že Kuzmanovič svůj gól pořádně oslaví :-).