OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (40.)

Derby přineslo nadměrnou spokojenost. Pár slov o tom, proč záležitost zadržených příznivců Baníku jsou věcí nás všech. A na závěr perlička pro konspirátory.

Blížící se derby jsem vnímal s takovým klidem, až jsem z toho byl neklidný :-). Průběh zápasu Baník bez problémů kontroloval a dovedl jej k zaslouženému vítězství. Ne snad, že bychom na hřišti excelovali, mnohdy jsme zbytečně hráli vzduchem místo kombinace po zemi, občas jsme ustoupili z vysokého napadání a soupeř pak mohl kombinovat, ale celkově Opavu naše defenziva nepustila snad k ničemu. Na rozdíl od podzimu na mne opavští působil dojmem, že nevěří v úspěch. Raritní statistikou je, že autor gólové asistence Kuzmanovič je jediný, kdo obě derby vyhrál, či že nejlepší brankář ligy Honza Laštůvka si až v desátém jarním startu připsal čisté konto.

"Od začátku jsme věděli, že to bude boj. Motivace tam byla, ale nesměli jsme být přemotivovaní, aby se něco nestalo. Chtěli jsme jim tu podzimní prohru vrátit, derby vyhrát. Dali jsme do toho všechno a máme tři body, zvítězili jsme bojovností, takže nadměrná spokojenost," řekl pro ČT Sport o derby Ziokong Stronati, který zcela vymazal obávaného polehače Smolu.

Ukázkou nedůslednosti protivníka z Opavy byly obě brankové situace. U první se Diop nikým neatakován prosadí hlavou z hranice malého vápna, a to v situaci, kdy je ve vlastním pokutovém území kromě brankáře Šroma sedm opavských. Snad ještě horší bránění předvedli hosté před brankou Hrubého, který si mohl před střelou dovolit i nepovedený první dotek s míčem. Když celé derby shrnu, tak dopadlo tak jak mělo. Král vyhrál, atmosféra dobrá, chorea výborná, stvrzení naší účasti ve finálové skupině. A koho si v létě k dovršení role krále v létě z Opavy vezmeme? Tím Hrabinou bych úplně nepohrdl… Jo a Vízku doval prase!

Diop 1:0

Hrubý 2:0

Před derby přišla druhá vlna zatýkání ve věci získaných opavských vlajek. A přestože se tématům třetího poločasu a souvisejícího dění vyhýbám (nemohu psát o něčem, o čem nic moc nevím), tak tentokrát udělám výjimku. Ani nevím, kolik už bylo zatčených, ale je jich dost. Možná výše trestů, která se ve zpravodajství uvádí až 12 let dle klasifikace činu jako loupežného přepadení, je naprosto šílená. Pokud se nepletu, došlo sice k poškození jednoho vozu, ale nedošlo k žádné vážnější újmě na zdraví. Věc se odehrála mezi lidmi, kteří jsou součástí určité komunity, které má a ctí svá pravidla a jak už jsem dříve napsal, věc se dá přirovnat ke starým dobrým zvykům, kdy si vesnice mezi sebou kradly májky. Zničit kvůli vlajkám x životů, protože se nejedná jen o přítomné na místě, ale také jejich rodiče, přítelkyně či manželky, možná i děti, je v zemi, kde si za způsobenou smrt odsedíte třeba jen 3,5 roku prostě šílený. A že je k tomu nikdo nenutil? Že je to jejich problém? Každý děláme věc, která nás může dostat na hranu. Když řídíme auto, píšeme na sociální sítě, nebo jsme zodpovědní za hasící přístroje… A tak na to zkusme myslet, až se bude vybírat do čapky, či jinou formou. Svým způsobem je to boj nás všech, protože příště může někdo požadovat exemplární tresty pro kohokoliv z nás. A pak budem také vděční za každou podporu, pomoc či naději.

Baník čekají tento týden dva zápasy s puncem boje o poháry. Nejprve semifinále MOL cupu s Bohemians, poté poslední kolo základní části ligy v Jablonci. Oba zápasy jsou strašně důležité, byť samy nerozhodnou nic. Finále poháru proti jednomu z pražských S by bylo velkou slávou, ke čtvrtému Jablonci jsme se dotáhli na tři body a utkání s ním je tak vlastně předkolem nadstavby. Vyválčit (nejen) pro Baryho finále poháru a neprohrát v Jablonci by byla paráda. Uvidíme, jak si nejen se soupeři, ale i s karetními tresty a zdravotními problémy poradíme. Z pohledu fanouška - jen víc takových starostí :-).

PS: Pro konspirátory - pokud Baník skončí v základní části ligy pátý a vyřadí v poháru Bohemku a Slavia postoupí do finále poháru, 19.5. by se odehrál zápas Baník - Slavia v Ostravě, 22.5. by se hrálo ve stejném složení finále poháru.