OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (41.)

Prohra v lese u Kauflandu, s mladíky na laviččce. Proč jsou jarní výsledky varováním? V čem je Baník podle brankáře Zlína podobný Dundee United? 

Poslední kolo základní části zavedlo úzký kádr a širokou fanouškovskou základnu Baníku do Jablonce. Jablonec, to je takový zvláštní úkaz na tuzemské fotbalové scéně. Počtem obyvatel poloviční než Pardubice a menší, než třeba Jihlava nebo Karviná, návštěvy na stadionu navzdory pravidelné hře o špičku ligy a přiznejme, povětšinou i hezkému předváděnému fotbalu, kole tří tisíc lidí (a to průměr hodně vylepšují návštěvy hostujích fanoušků)… Zážitkem je i příjezd do Jablonce. Člověk jede dlouho lesem… a najednou Kaufland s obchodní zónou, a kousek od ní na kopečku mezi domky stadion. Pro pohárové soupeře jabloneckých třeba z Rennes nebo Kyjeva to musí být pořádná exotika. Navíc s tím architektonickým peklem naproti vchodu do sektoru hostů…

Ten se mimochodem v sobotu naplnil k prasknutí, a možná i to, že nebyl nijak roztahaný, přispělo k perfektní atmosféře v něm, která se blížila fanatismu z podzimního výjezdu do Liberce. A hned na úvod velké emoce - ,,robot” Hrnek vylezl na plot (kde pak vydržel až do konce zápasu) a při skandování ,,Hrnek legenda” dělal, že jako ne, ale bylo vidět, že i pro něj to byl emotivní okamžik. Jako ten chlap je neskutečnej a ,,za Baník život dej” v jeho podání není póza, ale naprosto upřímné vyznání.

Na hřišti Baník na soupeře nestačil. Škoda šancí Diopa a Granečného z první půle a tří náznaků ze začátku půle druhé, které mohly při správném řešení vést k jinému výsledku. 4:0 je krutých, ale ty jarní venkovní zápasy prostě dobré nejsou. Jeden jediný bod za remízu na Dukle a pět proher. Jarní tabulka musí být pro hráče i vedení varováním - celkové páté místo je fajn, ale v jarní tabulce bychom se ocitli ve skupině o udržení…

Když v 63. minutě skóroval Doležal na 3:0, říkal jsem si, že výsedek je hotový, máme ještě k dispozici dvě střídání a je ta pravá šance pro mladé. Ne snad, že by vtrhli na hřiště a obrátili výsledek, ale že si nastřádají nějaké minuty a shodí ze sebe ostych a nervozitu v zápase, kdy případná jejich chyba ovlivní skóre, ale ne bodový zisk. Jenže na hřiště šel Mešaninov, a až na poslední desetiminutovku Bolf. A já si zase vzpomněl na to, jak kdysi prostě majitel klubu nařídil trenérovi, že bude stavět nějakého mladého útočníka, který se jmenoval Baroš.

Výsledek zápasu předznamenal, co Baník čeká vzávěru sezony. Čtvrté místo je už s největší pravděpodobností nedosažitelné. Klíčové zápasy tedy jsou: porazit v lize Liberec a v poháru se pokusit o zázrak. O zázrak, u kterého je otázkou, jestli by klubu prospěl, či nikoliv.

Na twitteru jsem založil ankety o nejlepšího hráče a nejlepší posilu Baníku v základní části. Za nejlepšího hráče jste vybrali Fleišmana (42%), následovaného Laštůvkou (35%), Jánošem (12%) a Stronatim (11%). Za nejlepší posilu sezony jste pak vybrali Stronatiho (42%) před Jánošem (34%), Kuzmanovičem (22%) a Holzerem (1%). Vox populi, vox Dei. Co mi dělá radost, že Baník v posilách nešahá vedle. Snad jen Holzer bude muset ukázat, že nebyl drahým omylem a nezabral místo Granečnému, kterého na podzim vytlačil ze sestavy, aby mu v druhé půlce jara pozici nalevo zase uvolnil.

Na Honzovi Laštůvkovi bylo vidět po zápase v Jablonci obrovské zklamání. Zaprvé to byl snad první zápas sezony, který se mu moc nepovedl, zadruhé se Baníku vzdálila pohárová pozice v lize, a zatřetí ve finále poháru nemusí na hřišti být. Pro trenéry to bude velké dilema, koho do branky poslat. A Honza možná tuší, že i ve finále dostane v pohárové soutěži přednost ligová dvojka Budínský.

V rozhovoru pro bezfrazi.cz se o Baníku zmínil ze Skotska se navrátivší Matej Rakovan: ,,Dřepěl jsem na svém místě a dělal to, na co jsem byl zvyklý z české a slovenské ligy. Koukal jsem do země a zpytoval svědomí. Tušil jsem, že se po tomhle výkonu ještě zvýší tlak, jemuž byl tým od začátku sezony vystaven. V Dundee United, které je vedle velkoklubů z Glasgow – Celtiku a Rangers – jedním z tradičních skotských týmů, to tak zkrátka je. Vše se dá přirovnat k Baníku Ostrava. Město je tvrdé a lidé v něm zrovna tak, velká část z nich je do fotbalu zažraná.” Jsem rád, že i fotbalisté jiných klubů takhle Ostravu a Baník vnímají. Tradice a emoce jsou to, co žene stovky lidí napříč republikou do lesa u Kauflandu. Buďme rádi, že můžeme být součástí tohoto šílenství.