OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (42.)

Uplynulé týdny přinesly dva náměty na analýzu sportovního úseku Baníku. Bude Costa nový Kweuke, nebo ho rozhodčí zastaví včas? Holzer to sparťanům nenatřel na hřišti, tak alespoň natřel sparťana na Twitteru.

Zápas na Spartě mi dost připomněl týden starý zápas v Jablonci. Byť výsledek hovořil jednoznačně, nepřišel mi výkon Baníku tak zlý a kdyby Baník v Jablonci či na Spartě proměnil šance… A pak mi to došlo. Je tam to KDYBY. To kdyby, které se po prohrách často opakuje v hodnocení trenéra Páníka. ,,Kdybychom v první půlce dali z těch šancí aspoň jeden gól, vypadalo by to úplně jinak,” řekl trenér po Spartě. ,,Kdybychom dali kontaktní gól, tak se to mohlo zdramatizovat, ale tam domácí podržel Hrubý,” řekl trenér po Jablonci. A takových KDYBY po prohrách se opakuje víc. Jenže to je právě to, co dělá rozdíl mezi Baníkem a skutečnou špičkou ligy. Dokáží mít méně neproměněných šancí, udělají méně chyb a po zápase se v hodnocení trenérů nemusí hrát na KDYBY. Neboli - individuální kvalita top týmů je prostě ještě o fous výš, než ta naše. Příští rok se bude do šestky tlačit Boleslav, Liberec, Olomouc a pro Baník bude těžké pozici v ní uhájit.

Zápasy se silnými celky ve mě vyvolávají i jednu otázku proč? Totiž proč vždy, když soupeř jen trochu zatlačí na naši rozehrávku, začneme nakopávat míče vzduchem? Začneme mít hodně nevynucených ztrát a soupeře jen dostaneme na koně. Proč si najednou přestaneme věřit, že dokážeme presujícího soupeře vykombinovat rychlou souhrou po zemi, nebo že ho neunavíme dobrým pohybem a roztažením hry (jako to dělá Olomouc), aby hráči soupeře běhali bez balonu? Je to strach udělat chybu? Je to hledání nejjednodušší cesty našich hráčů, jak se zbavit míče a tím i odpovědnosti? Nebo ta zmíněná nedostatečná individuální kvalita? Bez ohledu na příčinu, je to věc, na které musíme zapracovat, aby naše hra vypadala líp. A Kuzmanovič s Diopem mohli využívat svých předností, mezi které ani u jednoho nepatří hlavičkové souboje zády k brance soupeře. Nevím jak Vám, ale mě se toto složení útočné dvojice prostě líbí, dokážou si na hřišti vyhovět, ale musí mít míč na noze. Pak jsou velmi nebezpeční.

Jedním z kdyby zápasu na Spartě byl hrůzostrašný faul Costy na Filla. Kdyby nebyl rozhodčí osel, tak musel tasit rudou. Ten skluz byl naprosto nepochopitelný a já upřímně nechápu, že Fillo nejel hned do nemocnice. Být na jeho místě někdo s méně železným tělem, skončilo by to tak, protože Fillo byl k situaci zády a srážku s blbcem vůbec nečekal. K situaci se vyjádřil i exbaníkovec Petr Nerad: ,,Za co chceme dávat červený karty?! Za zlomený nohy, otřesy mozku, nebo otevřený zranění. Nechápu!” Vzpomněl jsem si na podobného blázna v rudém dresu, kterému byly zákroky o zdraví tolerovány tak dlouho, až soupeři zlámal haxnu a vyfasoval stop na 12 zápasů… Leonarda Kweukeho si můžete připomenout na vloženém videu. Jsem moc zvědavý, zda někdo šílence Costu zastaví dřív, než bude pozdě…

Za výkon na hřišti nemůžu chválit Dana Holzera, ale moc se mi líbila jeho reakce na Twitteru: ,,Jaký to je, když si někoho vodí kluk který mu je teprve 16” napsal jeden ze sparťanů a ukázal, že kromě pravidel fotbalu je i přístup k pravidlům rodného jazyka sparťanům poněkud volný. Tedy ne že bych zrovna já se měl na tohle pole pouštět…. ale zde jsem si to neodpustil. A reakce Holzera? ,,Pro český fotbal to je jen a jen dobře, takové to je.

Podruhé po sobě se na hřiště z lavičky podíval Jakub Bolf. Pravda, není mu už šestnáct a soupeře si nevodil, ale i tak jsem tomu rád, že dostává první minutky. Před časem jsem na něj dostal referenci, že z mladých je vlastně jediný, kdo se opravdu přístupem a nasazením v tréninku o šanci rve. A jak to vypadá, jeho vytrvalost možná přináší ovoce. Bylo by fajn, kdyby alespoň starty z lavičky střádal dál. Protože tak ukáže nejen sobě, ale i dalším, že i v současném Baníku je možné se z mládeže či juniorky dostat na ligový trávník. A není třeba přestoupit třeba do Liberce…

Mimochodem, v dresu Liberce začal na pozici pravého obránce nastupovat Michal Fukala. Vloni tento hráč reprezentační devatenáctky schopný hrát na obou krajích obrany přestoupil z Frýdku do Liberce, a to jakým způsobem odehrál zápasy proti Slavii nebo Jablonci je obdivuhodné. Odvážná hra dopředu, sebevědomí v soubojích, nehraje alibisticky (rozuměj nebojí se kombinovat místo jednodušího nakopnutí míče dopředu) a já si říkám - sakra, co je špatně, že takový hráč z regionu není v Baníku? Obzvláště, když ho zastupuje agentura Václava Svěrkoše?

Zkrátka, když to shrnu, být na místě Jankulovského, dva náměty na zamyšlení z posledních týdnů bych měl. Proč Baník prohrává zápasy se silnými soupeři, ikdyž si vytvoří dost šancí, a proč mladí kluci z regionu jdou radši do Čech, než do Baníku. Obě věci jsou totiž pro budoucnost klubu důležitější, než se na první pohled zdá, pokud tedy nechceme Baník jen jako černou díru na peníze majitele. A je jedno, jestli by analýza vznikla někdu v kavárně u dobré italské kávy, nebo v kancelářích klubu, a zda bude psaná, nebo se jen věc vyhodnotí a přijmou opatření. Vzniknout by prostě v zájmu klubu měla.