OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (44.)

Baník se ve finále proti Slávii vydá z toho nejlepšího. Co se musí dalšího stát, aby Baník mohl uspět?

V minulém týdnu Baník odehrál dva zápasy - 0:1 s Libercem a 0:0 se Slavií. V zápase s Libercem to byla smolná prohra, protože pokud by si snad někdo zasloužil tři body více než jeden, tak to byl Baník. Byla vidět snaha, hráči dokázali získávat míče vysoko, být v pohybu, jenže vepředu chyběla kvalita zakončení. A větší počet hráčů, kteří by se do finále akcí náběhem zapojili.

Zápas se Slavií mě pak jen utvrdil v tom, že jsou utkání, na která umíme vyškrábnout zbytky sil a podat slušný výkon. A narozdíl od Liberce, který to proti Slavii při stejném výsledku nedokázal, i třeba jednou zamířit mezi tyče soupeře :-). Kuzmanovičova bomba byla slušná jedovka. Podruhé na jaře se podařilo v ligovém zápase udržet čisté konto. V derby a proti mistrovi… K tomu dle mého hodně přispěl návrat Martina Šindeláře do sestavy, protože v jeho osobě přibyl kvalitní hlavičkář do obranných standardek. Slavia udělala podruhé zkušenost s nasazením herní sestavy proti Baníku, tedy hráčů menších a kreativnějších hráčů. A stejně jako na podzim ve Vítkovicích nevyhrála. Oproti tomu v domácím zápase v Edenu vsadila na výškovou převahu a více nakopávaných míčů, a i díky exbaníkovci Frydrychovi nás jasně přejela. Spíše bych se tedy do středečního zápasu chystal s tím, že si tuto zkušenost vezme trenér Trpišovský k srdci a vyšle proti nám do sestavy na hrotu Škodu a možná znovu i Michala Frydrycha na pravé obraně. A u nás? Otazník bude řešit trenér v brance. Lašty je oporou celou sezonu, Budínský zase vychytal postupy poháru. A když píši vychytal, tak myslím třeba podzimní postup v Plzni. Pokud trenér vsadí na jistotu, půjde do brány Laštůvka. Pokud na risk, Budínský. Ten v osmi z deseti zápasů podá výkon pod průměrným výkonem Laštůvky, ale ve dvou je schopný stát se skalou, přes kterou žádný míč do branky nepůjde. A něco takového ve finále potřebujeme… Téměř jistě se dá předpokládat, že trenér vsadí ve finále na pětičlennou zálohu (nebo obranu?) a jediný hrot. A je to rozumné, v rychlosti a kombinaci Slavii stačit nebudem. Nakonec, i Plzeň to vzdala a ve vzájemném měření sil vsadila na jiné atributy. 

Co by vlastně mohlo ve finále MOL cupu vést k našemu úspěchu? Sílu Slavie velmi dobře popsal (ex)trenér Zlína Pivarník: ,,Proti Slavii jsme hráli hodně, ale opravdu hodně vysoko. Snažili jsme se její hráče dostupovat, aby nebyla schopná rozehrávat od gólmana ke stoperům. Zamezili jsme tvorbě slávistických šancí e hry, měla je pouze ze standardních situací, a ještě celkem málo. Hráčům jsem kladl na srdce, aby co nejméně faulovali, ale především abychm byli aktivní a vysoko napadali rozehrávku.” Přestože Zlín uspěl, poměr střel byl 6:14 ve prospěch sešívaných.

Kromě toho, že se opravdu musíme maximálně snažit nedopřát Slavii standardky (pozor hlavně na držení ve vápně) a musí se nám dařit eliminovat kombinace Slávie, potřebujeme také mimořádný výkon brankáře, férového či nakloněného rozhodčího, a rváče na hrotu, který bude schopen udržet míč vepředu a dát oddychnout obraně. Naší velkou zbraní by snad také mohly být mistrovské oslavy soupeře, protože udržet maximální koncetraci po titulu prostě bude těžší. Naopak pro mnohé naše kluky se bude jednat o faktický vrchol sezony, pro některé možná poslední šanci na trofej a pro některé z nich možná i vůbec poslední zápas profesionální kariéry. A tak nějak tuším, že by to ve středu nemuselo být zlé a Slávii dáme zabrat. Ať už bude mít Bob Páník opět přítele na telefonu, nebo ne. Jeho naslouchátko se nedalo přehlédnout :-).

Před zápasem se odehrála věc, která vyvolala oboustranně silné emoce - majitel Baníku pan Václav Brabec obcházel stadion, tleskal fanouškům, ti tleskali jemu. A já kromě radosti cítil, jak je v tom vlastně pořád ten chlap hrozně sám. Jak důležitým člověkem pro fungování klubu v celé jeho šíři je. A vybavil si i obrázek ze zázemí zápasu na Letné, kde celý tým Baníku naprosto visel na všem co řekne, co udělá, jako by bez něj byli bezradní. A asi jsem ten pocit nezažíval sám, protože v mailu na mne čekala zpráva od Petra K., fanouška Baníku ze Středočeského kraje. Psal mi: ,,Všichni píšeme jak je skvělé, ze majitel pan Brabec financuje chod klubu. Konkrétně jsem se přistihl, jak hltám každou informaci o možném posílení tím, či jiným hráčem, jak chceme patřit mezi Top 4 manšafty, atd. Ale fotbal dnes stojí velké peníze. Nepsal bych o tom, kdybych si myslel, ze se to pak stejně majiteli vráti, ale víme, že tomu tak není. Proto jsem se rozhodl si koupit pernamentku, přestože díky mému onemocnění nehrozí na utkání do Ostravy dorazit. Zkrátka jsem se rozhodl touto částkou podpořit klub, přestože mám invalidní důchod a žiji ve středních Čechách. Jde mi o vyvoláni inicativy spoluúcasti těch, kteří nemohou podporovat Baníček na výjezdech, aby alespoň finančně podpořili klub koupi několika pernamentek. Můj kamarád má takhle 4 pernamentky.” A já si zase jednou velmi silně uvědomil, jak moc pro nás Baník v životě znamená. Petr ještě psal o tom, že místa na stadionu prázdná nezůstanou, a mě se ten nápad líbí. Takže, pokud byste věděli o nějakém domově dětí, nebo něčem takovém, kde by někdo rád chodil na Baník, ale z finančních důvodů je to bez bezplatného získání permanentek nemožné, napište mi. Díky. Protože Petr má pravdu. A když s nástupem hráčů na hřiště křičíme: ,,Baníčku my jsem s tebou…,” tak v tom pana Brabce nechat samotného nemůžeme a mělo by nám být ctí alespoň trochu pomoci. Z hlediska plánování rozpočtu klubu jsou totiž permanentkáři na straně příjmů položkou sice ne extra významnou, ale příjemnou a narozdíl i od nasmlouvaných peněz sponzorů položkou jistou. Navíc ta šance získat lístky na poháry v přednostně by také mohla být motivací… :-)