OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (47.)

Předlouhá sezona skončila a tak je na čase hodnotit. Kdo byl podle mého nejlepší hráčem, nejlepší posilou, jaký jsme sehráli nejhezčí a nejhorší zápas, nebo jaké plusy a mínusy sezona z mého pohledu přinesla?

Nejlepším hráčem sezony se pro mě stal Adam Jánoš. Ve známkování Deníku Sport sice skončil až někde za trojicí Honza Laštůvka, Patrizio Stronati a Jiří Fleišman, ale žádný z uvedených neměl podle mého názoru tak veký vliv na hru Baníku, jako náš defenzivní záložník. Uvedená trojice nejlépe známkovaných patřila k základním kamenům úspěšné sezony, avšak Jánošova forma mi přišla nejvyrovnanější po celou sezonu. Jeho důležitost pro tým demonstroval třeba jarní zápas na Letné, kdy po jeho odchodu se zcela ropadla orgnizace naší hry. Právem si vysloužil i pozornost reprezentačních trenérů,nebo zájem od Sparty a Slavie.

Nejlepší posilu sezony ze čtveřice Jánoš, Stronati, Holzer a Kuzmanovič vybrat neumím. Jánoš a Stronati byli velkými oporami, Kuzmanovič jako jediná jarní posila dokázal být velmi platným hráčem, zejména, pokud nastoupil na hrotu. Jeho jarní bilance čtyř vstřelených branek a jedné asistence (kterými zajistil Baníku body proti Teplicím a na Dukle) z něj dělají nejlepšího ofenzivního hráče jara. Musí se nechat, že tyto tři přestupy se opravdu povedly. Méně kladně hodnotím Daniela Holzera, jehož výkonnost po slibném úvodu uvadala a kdyby měl Baník větší konkurenci krajních hráčů, Holzer by jaro končil na laviččce. Jedna jediná asistence a nula vstřelených branek během jarní části sezony je u hráče, který přišel jako tahoun ofenzivy, velmi špatná bilance. Zajímavě se jeho přínos mužstvu jeví i v detailnějším pohledu - za prvních deset ligových kol si připsal 1 branku a 5 asistencí, v 11.-20. kole 1+0, 21. až 30. kole 0+1, v nadstavbě 0+0. V základní sestavě nebyl pouze v 1., 25. a 26. kole, v nadstavbě nechyběl ani minutu. Jeho příchod znamenal odsunutí Denise Granečného na lavičku, a na ní se málokterý hráč lepší…

Dobrých zápasů sehrál Baník během sezony několik. Ligové i pohárové utkání s Plzní během jednoho týdne, výhra nad Slavií po vyloučení Milana Baroše, Barošova devastace tehdy rozjeté Příbrami hattrickem. Nejhezčím zápasem pro mne byla výhra v Olomouci. Ano, sice tomu hodně pomohla marná obrana Sigmy, ale Baník hrál krásný rychlý fotbal a byla opravdu radost vidět takhle naše mužstvo hrát. Zápasy, které mě nejvíce potěšily pak byly výhry nad Slavií a Opavou.

Naopak nejhoším zápasem byla bezradnost předvedená v Karviné. Ačkoliv by se na jaře našlo více opravdu špatných zápasů, právě v Karviné to byl vrchol zmaru.

Největším zklamáním se stalo nevybojování pohárů. Nevyšlo to z ligy, a to ani v dodatkovém zápase s Boleslaví. Nevyšlo to v MOL cupu. Můžete oprávněně namítnout, že by poháry mohly být pro klub vlastně škodlivé, protože by musel vydat více peněz na posily, mít velké náklady na cestování a pravděpodobně by do skupiny Evropské ligy stejně nepronikl… Ale pro fanoušky i hráče by to jistě byl zážitek, který by stál za to. A zda by se to ekonomicky klubu vyplatilo? Kdoví… Fotbal je tak jako tak ekonomicky velmi rizikové prostředí a nějaké exaktní počty, co se vyplatí a co ne, v něm úplně nefungují… Rozhodně ale platí, že kdo chce na fotbale vydělat, riskovat prostě musí.

Největší událostí sezony se stala účast ve finále MOL cupu. Baník asi za celé desetiletí nehrál větší zápas. Bohužel, Slavia nasadila velmi silnou dvanáctku hráčů, úzký kádr Baníku už mlel z posledního, a tak pouť pohárem nebyla zakončena zlatou tečkou. Přesto to byl fantastický zápas, hlavně díky kulise, kterou dva nejleší fanouškovské tábory vytvořily. Když to srovnám s publikem na reprezentačním utkání…

Pokud mám celkově shrnou plusy a mínusy sezony, pak to vidím takto:

+ umístění na pátém místě, nejlepší tým ze Slezska a Moravy

+ účast ve finále poháru

+ povedené posily

+ podpora fanoušků, jejich vztah s majitelem klubu

- jarní výsledky i výkony, zhoršená obrana, neproduktivní útok

- malá konkurence základní sestavy

- mladí dorůstající odchovanci se neprosazují do A mužstva

No a protože za sezonou se zavřela voda, je čas začít spekulovat o příchodech a odchodech a to nejen hráčů. A že Baník v tomto přestupním termínu rozhodně nenudí a nudit ještě nebude… Ale o tom zase až příště.