OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (48.)

V minulém týdnu jsem se pustil do hodnocení týmu, tentokrát zhodnotím počínání hráčů v sezoně 2018/2019 individuálně.

Brankáři:

Laštůvka 2+

Honza Laštůvka zůstává jedním z nejlepších brankářů ligy. Mužstvo nedrží jen zákroky v brance, ale umí i povzbudit spoluhráče. Obrovská osobnost a doufám, že v klubu bude pokračovat i po konci kariéry. Na podzim byl v reprezentační formě a v několika zápasech to byl on, kdo plnil roli rozdílového hráče. Hodně mi utkvěl v paměti například jeho zákrok při podzimní výhře v Teplicích. Na jaře se svezl se zhoršenou defenzivní hrou celého týmu, a v některých zápasech ani on nepředvedl výkon, se kterým by sám mohl být spokojen. Celkově však jeden z nejlepších hráčů sezony a je fajn, že rukavice na hřebík ještě nevěsí.

Budínský 2

V lize dvojka, v poháru jednička. Nevycházely mu zápasy v přípravě, v poháru však ukázal, že post brankáře má Baník zdvojený asi nejlépe. Výborné výkony v Plzni nebo ve finále proti Slavii ukázaly, že ve většině ligových týmů by bez obav mohl být jedničkou.

Obránci:

Fleišman 2+

Zkušenost, důraz, bojovnost. Na Jiřího Fleišmana byl ve většině zápasů naprostý spoleh. Co se mi na něm líbí - vždycky chce hrát, nabízí se, nebojí se jít po lajně dopředu. Na jaře si vybral pasáž, kdy mi přišel unavený, ke konci sezony se ale zase zvedl. Na jaře mohl být ještě lepší, kdyby před sebou měl spoluhráče v lepší formě…

Mešaninov 4

Na své pozici středního obránce šanci nedostal, na defenzivním záložníkovi se mu nevedlo a tak nejlepší chvilky zažil při zranění Pazdery na pozici pravého obránce. Hráč se skvělým přístupem k tréninku jako by se zasekl ve vývoji. Nedostatky má v konstruktivní hře, pokud nehraje v obraně, pak i v poziční hře. Kladem je jeho zarputilost, tvrdost, oboje občas na druhou stranu vede ke zbytečným faulům a kartám. Pokud chce hrát pravidelně, měl by uvažovat o změně působiště.

Pazdera 3-

Slušný podzim, slabé jaro. Často se přimotal k rozhodujícím akcím zápasu a jeho kolísavé hodnocení InStats indexem tomu odpovídalo. Někdy byl u vstřeených branek, někdy u obdržených. Často ho trápily drobnější zdravotní potíže, i to se mohlo na jeho výkonech v některých zápasech podepsat. Po pauze mu vždy jedno, dvě kola trvá dostat se zpátky do tempa. 

Procházka 3

Podzim strávil převážně na laviččce, jaro odehrál skoro celé. Má parametry přirozeného vůdce, bere na sebe rozehrávku, je nebezpečným hlavičkářem při standardních situacích, ale dozadu má občas rezervy. Trochu ztratil na rychlosti, vlastnímu týmu je nebezpečný i častým nedovolením hraním ve vlastním pokutovém území nebo jeho okolí.

Stronati 2+

Jeden z nejlépe bránících hráčů ligy s rezervami v rozehrávce. V jarní části se snažil ukázat, že i ve hře dopředu může být platný a řada útočních výpadů se mu podařila. Neskutečný bojovník, skvělý hlavičkář, těžce překonatelný v soubojích jeden na jednoho. Jakmile hrál na někoho osobku, zpravidla ho zcela vymazal ze zápasu. Málokdy fauluje v nebezpečných prostorech. Není divu, že je o něj zájem z jiných klubů.

Šindelář 2

Na podzim byl součástí skvělé obrany, jaro z velké části promarodil. Vždy hrál s příkladným zápalem. Při útočných standardkách nejnebezpečnější ze středních obránců. 

Záložníci:

Granečný 3

Před sezonou vytlačil ze základu Azeveda, aby vzápětí jeho místo obsadil příchozí Holzer. Postupně odstraňuje své nedostatky v bránění, v rychlosti mu stačí málokdo, některé situace řeší zbrkle… Jenže jak se má sakra zlepšit na laviččce? Pokud chce majitel dostat část peněz investovaných do klubu zpět, měl by být Granečný mezi hráči, na které vsadí a dostanou místo v základu. Ikdyby to mělo stát pár bodů za sezonu.

Fillo 3

Zarputilost, odolnost v soubojích se mu nedá upřít, směrem do ofenzivy se od něj ale čekalo víc. V závěru ligy nastupoval i na pozici pravého obránce, proti slabším soupeřům to není špatné, proti silnějším se projevilo, že nemá dostatečné návyky pro obrannou hru ve vlastním pokutovém území.

Bolf 4

Trenér Páník o něm už na podzim mluvil jako o hráči, který si za svůj přístup k tréninku a k zápasům v juniorce šanci zaslouží. A nakonec pár desítek prvoligových minut Bolf odkopal. Největší šanci dostal v těžkém zápase v Jablonci. Nebyl horší, než v tu chvíli z formy hrající spoluhráči, na druhou stranu neukázal v podstatě nic, v čem by své konkurenty v boji o sestavu převyšoval. Má ještě šanci růst a do ligového kádru se prosadit natrvalo. Pro realizační tým i hráče bude jeho působení v příští sezoně těžkou volbou. Pomohlo by mu více hostování ve druhé lize, nebo třetí liga v béčku a pár ligových minut k tomu?

Holzer 3-

Velké očekávání realizačního týmu naplnil v první třetině soutěže, kdy zásoboval spoluhráče gólovými asistencemi, pak se zhoršily nejprve jeho statistiky a nakonec i herní projev. Koncem soutěže se často jeho nedůraz v soubojích podepsal pod inkasované branky. Pro mne jedno z největších zklamání.

Hrubý 3

Pod trenérem Páníkem dlouhodobě hraje v systému, který mu úplně nevyhovuje. Potřeboval by kolem sebe rychlejší hráče. I tak jsem od něj čekal v některých zápasech více. V nové sezoně jej čeká těžká práce. Klub se mu po všech stránkách snaží vytvořit optimální podmínky a bude se po něm chtít, aby to na hřišti týmu vrátil.

Jánoš 1-

Kolikátý by skončil Baník bez Jánoše? Na jeho pozici měl Baník tak dobrého hráče naposledy za Galáska, nebo v nejlepší formě hrajícího Marka. Pro Jánoše to byla asi nejpovedenější sezona v kariéře, prezentoval se dobrým čtením hry, získáváním míčů ve vysokých pozicích, nebo fantastickou trefou v Teplicích. Neunikl pozornosti klubu z Belgie, v patrnosti jej vedou pražská S, snad o naši oporu v létě nepřijdeme…

Jirásek 3

Věčně mezi základem a lavičkou. Technicky zdatný hráč, umí nacentrovat, dát přesný dlouhý míč, není líný na krok. Jenže mu někdy s míčem i bez něj chybí rychlost, když si příliš dlouho nechává míč pro sebe. Systém s pěti záložníky by mu vyhovoval víc…

Útočníci:

Baroš 2

Hráč, který nenechá nikoho chladného. V úvodu podzimu měl velmi dobrou formu, v domácích zápasech byl hodně platný a nebezpečný. Uměl strhávat pozornost soupeřových obran na sebe a vytvářet tak prostor pro ostatní. Soupeřem mu někdy víc než protihráči byly vlastní emoce, protože jeho vztah ke klubu je opravdu mimořádný. Na jaře ho velmi limitovalo zdraví a týmu chyběl. Ikdyby měl chodit jen na závěrečné desetiminutovky, je dobře, že s týmem zůstane i pro další rok.

Diop 2

Nejlepší střelec týmu, hráč s velmi dobrým pohybem po hřišti. Na jaře si uměl dobře vyhovět s Kuzmanovičem. Nikdy bych nevěřil, že bude pro tým tak platný. Oproti předchozím sezonám zlepšil koncovku. Po sezoně to chvíli vypadalo, že dá Baníku vale, nyní to vypadá, že spíš bude v Ostravě pokračovat.

Kuzmanovič 3+

Jediná posila pro jaro si brzy vybojovala své místo v sestavě. Neunávně se snaží hrát, řešit věci fotbalově, v pohybu, má dobré zakončení ve vápně i z dálky. V útoku o hodně lepší, než v záloze. Když se dres s jeho jmenovkou objevuje na fanoušcích v kotli, je jasné, že si své místo exopavský hráč našel i u fanoušků Baníku. Dobře prý působí i na kolektiv v kabině, kde dokáže tmelit partu a bavit se s každým ze spoluhráčů.

J. Šašinka 4-

Od pětky ho zachránil výkon v poháru v Plzni. Nechci psát negativní věci, a tak nebudu o tomto hráči nic dalšího psát.

O. Šašinka 4

Na podzim dostal větší prostor, než na jaře. A odpovídalo to i jeho sportovní formě. Pořád věřím, že je to hráč s potenciálem být nadprůměrným ligovým útočníkem (ikdyž ne kanonýrem). Jenže k tomu mu pořád od všeho kousek chybí. Bude pro něj lepší být náhradníkem v lize, nebo by mu spíše prospělo hostování třeba ve Vítkovicích nebo Třinci?