OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (49.)

@pavluscha73 doplnil hodnocení některých hráčů o svůj pohled, @prelo_p napsal pár vět k představení Baníku na Slovanu Bratislava a já rozebral návrat Dyjana Carlose de Azeveda.

K hodnocení výkonů hráčů v minulé sezoně poslal svůj v některých případech odlišný pohled @pavluscha73:

Zio Stronati:

Pro mě spolu s Adamem Jánošem nejlepší hráč Baníku. Ano, né vždy je 100% -ní v rozehrávce, ale to vzhledem k věku ještě zlepší. Nicméně je to nesmlouvavý bourač, který neuhne. Typ hráče, z kterého mají soupeřovi útočníci respekt a pokud nejlepší šutér ligy Nikolaj Komličenko ho hodnotí jako jednoho z nejnepříjemnějších obránců, tak to má svou váhu. Navíc si myslím, že je příkladný na hřišti svou touhou dát za Baník duši. Vidím v něm velký potenciál a to jak herní, tak pro Baník i finanční. Hlavně ho neprodávat do průměrného Lechu, protože za rok může jít za dvojnásobek či více do některé z top lig. 

Má známka 1-

Nemanja Kuzmanovič:

Když tenhle sympatický a usměvavý Srb přišel v zimě do Baníku, měl jsem vůči němu výhrady a musím přiznat, že mě ovlivnila jeho odpověď v buletinu SFC na otázku: Klub do kterého by nikdy nepřestoupil, uvedl Baník Ostrava. Ano je to další důkaz toho, že mlčeti zlato. Jenže pak přišel první zápas na Dukle a Kuzma parádní "bombou" zachránil bod. Pak přišly další zápasy (pumelice na Spartě, doma Teplice) a i když Kuzma někdy přímo nezářil, získal si mé sympatie jednak výkony a také mimoherním projevem. Je to hráč spíše do útoku, takže to, že toho nedokázal více, je vinou spíše rozestavení ve kterém byl nasazován. Když to shrnu, za mě byl velmi příjemné překvapení.

Má známka 2

Denis Granečný:

Kdyby dostával více prostoru mohl by být dnes někde jinde.

Mé hodnocení 2

Bohumil Páník:

Tady jsem hodně rozpolcen. Spousta lidí volá po jeho odvolání a já jsem to viděl stejně, jenže Radek Látal podepsal v Olomouci a nikoho lepšího tady momentáně nevidím. Bob udělal hodně pro záchranu, fakticky nebýt něj Baník by sestoupil. Podzim byl skvělý a bylo mi jasné, že jaro bude někde jinde. Jenže pak přišel zápas v Karviné a já jsem byl zhnusen, a to doslova. Ten výkon mě naprosto vyděsil. Pak přišlo zlepšení, ale nadstavba a hlavně 1 vstřelený gól mě zase vrátil na zem. Nejvíc mi vadí, že i když už o nic nejde nedává šanci mladým.

Má známka 3-4

Baník již má za sebou start přípravy i zápas na půdě Slovanu Bratislava. A o pohled na výkon Baníku jsem poprosil velkého fanouška Slovanu a člověka s mimořádným přehledem o slovenském fotbale Pala Prelovského (@prelo_p):

,,Pro Slovan to byla zatím nejtěžší zkouška (předtím hrál s Komárnem a Slováckem). Oba góly dali (Baník - pozn.) po pěkných akcích. Slovanu dělali problém hlavně když se snažili aktivně napadat rozehrávku. Kombinace Baníku byly celkem dobré, ale končily před šestnáctkou, kde chyběl lepší útočník. Všímal jsem si Lalkoviče, které zahrál celkem dobře a mohl by být posilou. Dobré úseky měl i Kuzmanovič.

Atmosféra byla na přípravný zápas výborná. Bylo vidět, že Ultras Slovanu se vyhecovali na rivala z federální ligy. Pochvalovali si ji hráči i trenér Ševela.”

Pala jsem se zeptal i na názor na společnou ligovou soutěž nebo pohár: ,,Ligová soutěž by byla podle mě dobrá, ale je to asi nereálné. Divácky atraktivní. Pohár si neumím představit, jak by se termínově zvládnul.”

Hráčem, jehož prozatímní návrat do Baníku budí emoce, je Dyjan Carlos de Azevedo. Dyjan si před rokem vytrucoval hostování v druhé francouzské lize a Baník do sezony oslabil. Podobně jako většina z Vás v anketě na Twitteru (63% ANO, 37% NE) mi dávalo logiku dát mu šanci si místo v ligovém kádru vybojovat. Před svým odchodem měl z hráčů Baníku nejvíce přihrávek do pokutového území soupeře a dovedl jsem si představit, že pro Smolu by byl v záloze ideálním parťákem. Nelze nevzpomenout i to, že by jako ,,posila” nestál kromě mzdy nic navíc, umí zahrát zleva, ze středu i zprava i alternovat v útoku. Jenže pak člověk viděl jeho výkon na Slovanu… Nemyslím si, že by se Azevedo nemohl dostat opět do formy, ale v současném Baníku, který chce opět hrát o umístění v první šestce ligy, není prostor pro rozehrávání hráčů. Pokud by se povedlo vedení jeho výměnou, prodejem či hostováním ušetřit něco z peněz na očekávanou posilu, která by měla s baníkem vyrazit již do Rakouska, byla by to asi ta nejlepší služba, kterou by mohl brazilec pro Baník ještě vykonat.

Mimochodem, v zápase s mistrem Slovenska solidní práci odvedli tři hráči, kteří loňský rok strávili na hostování - Celba, Kaloč, Helešic. Dovedu si představit, že si výkony v přípravě o pozici v ligovém kádru řeknou. A pak už to bude na rozhodnutí, zda je v Baníku ponechat, ikdyž by v základní sestavě sezonu nezačínali. Jenže pokud nechceme zase dojet na úzký kádr, nic jiného půlce mužstva prostě nezbyde.

Co se týká pohybů v kádru, spekulace o možném odchodu lze zaznamenat u jmen jako Laštůvka, Jánoš, Holzer. V případě prvních dvou by to byla citelná ztráta, třetí se při současném složení kádru zdá postradatelný.

U možných příchodů nejvíce zaznívají jména Reiter a Svozil. První jmenovaný by byl okamžitě aspirantem základu, druhý by se pravděpodobně pral o pozici se Šindelářem.

Každopádně mi přijde, že skládání kádru pro příští rok má zatím velkou logiku a práce dvojky Bělák - Jankulovski se mi moc líbí. Protože v ideálním ,,dojezdu” přestupového okna může být konkurence v kádru opravdu veliká:

Laštůvka /Budínský

Fillo (Celba/Pazdera) - Stronati - Svozil (Šindelář, Procházka) - Fleišmann (Helešic)

Reiter (Fillo, Lalkovič) - Hrubý (Jirásek) - Jánoš (Kaloč / Pokorný) - Granečný (Holzer, Lalkovič)

Diop - Kuzmanovič (Baroš, Smola, Šašinka)

Z uvedeného vyplývá, že v Rakousku bude velkýboj o základ na pozicích pravého obránce, středního obránce, krajních záložníků a útočníků. A potěšitelně znějí i zprávy z přípravy, že pod Páníkem se nikdy tolik v přípravě nedřelo, jako teď. Ale možná to má souvislost s tou kondiční trenérkou a nedávnou velkou investicí do fitness zázemí klubu. Do detailů nevidím.

Ona by ta příští sezona nemusela být špatná. Fotbal možná logiku nemá, ale logikou se výsledkům dá jít naproti. A o to se Baník v rámci svých možností očividně snaží.