OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Baníkovský týden (8.)

Jeden z vrcholů podzimu čeká Baník v dalším kole - přijede poslední neporažený celek letošního ročníku - pražská Sparta. Jak se náš tým na soupeře připravoval, kde jsou silné a slabé stránky Sparty?

Po remízovém zápase v Liberci si trenér nenápadně povzdechl, že hráči možná už před sebou viděli čtrnáctidenní pauzu. A protože takové signály není dobré brát na lehkou váhu, nakonec si hráči tolik volna neužili…

Během soustředění na Čeladné to sice chvílemi spíš něž soustředění profesionálního sportovního klubu připomínalo klasický teambuilding, ale to může být klad. Jedna z věcí, která zdobí podzimní Baník je týmovost, ochota porvat se za parťáka ze sestavy. O tento atribut je potřeba pečovat. Právě týmovost může být faktorem, který převáží výsledek zápasu ve prospěch Baníku.

Kromě cyklistiky, tenisu a podobných aktivit se hráči věnovali nácviku některých nových herních variant. A to včetně varianty s novým rozestavením 5-4-1, kdy se místo druhého útočníka v sestavě objevil třetí stoper. Tuto variantu trenér vyzkoušel i v přátelském zápase s Vítkovicemi. Systém Bohumil Páník podrobně nastudoval na hře italských týmů a považuje jej pro soupeře takřka za neprůchozí. A hru s pěti obránci vyzkoušel už ve Zlíně: ,,Ten systém se pořád vyvíjí. Rozestavení je více, můžete hrát s jedním, ale i se třemi útočníky. Když to znáte a umíte, je to neprůchozí.” A po výhře nad druholigovým soupeřem si pochvaloval: ,,Soupeř se k naší bráně vůbec nedostal. Když tam náhodou propadl balon, byl tam druhý stoper. A když ne ten, tak třetí nebo to dokonce zametl dokonce čtvrtý obránce,” popisoval pro pondělní Deník Sport. A podle tohoto deníku se utkání nestreamovalo na přání ostravského trenéra. Může se tedy stát, že právě s touto taktikou vyrukujeme do některého z následujících zápasů. Ale bude to hned na ten následující se Spartou?

Nepřimlouval bych se za to. Bál bych se zásahu do něčeho, co funguje. A tím nemyslím jenom obrannou čtyřku, ale i místy velmi kvalitní napadání rozehrávky soupeře čtyřkou Fillo, Holzer, Diop, Šašinka. Vím, je tu ,,strašák” Teplic, které se chtěli Spartě postavit jako rovný rovnému a schytali doma čtyřku, ale prostě si nemyslím, že Sparta by výkony aktuálně zásadně převyšovala Jablonec a proti němu jsme ,,zanďora” nehráli. Na Váš názor jsem se ptal na Twitteru. I u Vás převážila varianta zůstat u 4-4-2 (ikdyž v podání Baníku často spíš 4-1-3-2) jíž dalo hlas 78% hlasujících (13% bylo pro 4-2-3-1 a 9% pro 5-4-1). Nakonec i Jablonecký útočník Doležal, když byl Deníkem Sport tázán, jakého obránce nemá rád, tak odpověděl: ,,Hodně špatně se mi hrálo na Radakoviče ze Sparty. Ten je nepříjemný. I oba kluci z Baníku, urostlý Stronati a Martin Šindelář, můj kamarád z Olomouce.” To není pro naše stopery špatné vysvědčení :-).

Můj názor je takový, že systém se třemi stopery by se Baníku mohl hodit spíše v zápase proti Slavii, než na Spartu nebo Zlín. Nepochybuji ale, že Bob Páník to vymyslí dobře. Však Sparťané mají ze vzájemného zápasu velké obavy…

A co by mohlo na Spartu platit? To, co na jaře! Týmový duch, obrovské nasazení a tvrdá hra. Sparta má sice kvalitní jednotlivce, ale nemá dobrý tým. Jakmile se jeden z nich začne v soubojích bát, jejich hra se rozsype. Jen málo hráčů ve Spartě je ochotná za spoluhráče ,,umřít”. Nejlepší střelec letenských Kanga je ze vzájemného zápasu kvůli žlutým kartám out a je možné, že ho v sestavě nahradí Vácha (který krátce působil i v Baníku). Nebezpečí tak čekám především od dvojice Šural, Stanciu. První prostě dávat góly umí, druhý má perfektní standardky. Z taktického hlediska bude zajímavé, zda trenér Ščasný posune Stancia do středu, nebo ho nechá na kraji zálohy. Silný se jeví střed defenzivy letenských ve složení Radakovič, Kaya, Frýdek, naopak slabší jsou dozadu oba kraje obrany. Frýdek by mohl být hráčem, který se nechá tvrdším zápasem strhnout k častým faulům, a z toho by mohl Baník těžit. Od zápasu se totiž dá čekat válka na hřišti, a tak můžou rozhodnout standardní situace, produktivita a disciplína. Věřím, že Baník ze zápasu nepůjde bez bodu. Pokud na zápas míříte, nezapomeňte přijít v bílém a s konfetou - viz chachari.cz .

A jak zápas vidí sázkové kanceláře? Pro ty je lehkým favoritem Sparta. Za nejpravděpodobnější výsledek označují 1:1 nebo 0:1. V úspěch Sparty věří i většina sázejících. No, ať se svými penězi každý nakládá, jak uzná za vhodné…

Článek bych zakončil tím, že se na zápas hrozně těším. Rival na hřišti, plné tribuny, nový chorál, konfety, věřím i v dobrý výkon na hřišti - celé to bude to velká paráda!