OK

Baníkovský týden (9.)

Jeden z vrcholů podzimu máme za sebou. V jakých prostorách se pohyboval Dame Diop, kdo z Baníkovců kolik naběhal a ve kterém z poločasů byly hráči Slezského klubu více v pohybu? Na poli možných hráčských změn se odehrály dvě důležité události. Co nás čekáv pátek ve Zlíně?

Přestože trenér Páník nesáhl ke změně rozestavení, ve hře Baníku se projevily některé nové věci. Těžko soudit, zda pramenily z taktiky, nebo ze hry. Mnoho z Vás si, soudě podle diskuzí, všímalo pohybu Dameho Diopa po hřišti. Diop se vícekrát za zápas ocitl v obranných soubojích ve vlastním pokutovém území či v jeho těsném okolí. Z přiložené mapy pohybu za první poločas je zřejmé, že se do defenzivy vracel zejména s hráči Sparty z pravé strany, tedy Sáčkem a Stanciem. Ve druhém poločase již těžiště jeho pohybu leželo téměř výhradně na středu hřiště a více vlevo, jak je vidět z mapy pohybu za celý zápas.

Jaké to má příčiny? Hlavní asi dvě - úbytek sil (ve druhém poločase měl Diop nejvyšší úbytek naběhaných metrů z hráčů, co odehráli celý zápas), a po zranění a pauze logicky menší pohybovou aktivitu Milana Baroše ve druhém poločase, což vedlo Diopa k hlubšímu hernímu postavení a určité rezignaci na napadání rozehrávky Sparty.

Dame Diop 1. poločas

1. poločas

Dame Diop celý zápas

Celý zápas

Na pohybu kromě útočníků poměrně výrazně ubral ve druhé půli i Holzer s Fillem. A právě v těchto čtyřech hráčích můžeme pravděpodobně hledat příčiny obrazu hry od cca 70. minuty. Bylo to v hlavách, síle Sparty, nebo kondicí? Realizační tým si nepochybně situaci vyhodnotí. A možná se k těmto číslům ještě vrátím i já.

Naběhané metry

Ve světě hráčských smluv a transferů došlo ke dvěma zajímavým událostem. Filip Panák z Karviné přestoupil. Zatím pouze na poli fotbalových manažerů, když se stal klientem firmy Václava Svěrkoše. Nechci nic ani naznačovat, cesty páně a kariéry fotbalistů jsou nevyzpytatelné :-), ale berme to minimálně jako příslib, že v zimním, nejpozději letním období tento velmi zajímavý hráč změní dres.

Druhou zaznamenáníhodnou událostí je prodloužení smlouvy Michala Frydrycha ve Slávii. Původní smlouva měla vypršet s koncem letošní sezony. Není asi tajemstvím, že Baník s hráčem v kontaktu s tímto výhledem byl. Stejně tak je jasné, že Michal by rád působil v týmu, kde by se dostával na hřiště. Myslím, že pokud se jeho pozice v týmu sešívaných nezmění, bude nejpozději se startem příští sezony hledat přestup nebo alespoň hostování. To druhé, pokud by bylo bez rozumné opce na přestup, by však pro Baník zajímavé nebylo…

Již v pátek nás čeká Zlín, který prožívá další podzim snů. Trochu paradoxně se Zlín z pohárové kocoviny probral poté, co vedení šáhlo ke krokům požadovaných Vlastimilem Petrželou. Pročistili kabinu od hráčů, co neumí česky (nyní velký problém Karviné) a zvýšili tréninkové dávky. Jakkoliv každodenní fungování petrohradské trenérské legendy budí určité otazníky, fotbalové věci prostě pořád v oku má. K této očistě přidal trenér Bílek herní styl, na který nejsou soupeři Zlína zvyklí, a ,,Ševci” podávají fakt dobré výkony. K tomu jim pomáhají i dva nedávní Baníkovci - Poznar a Jakubov. Ikdyž budeme počítat pouze rozdílové góly, tak jejich branky zajistili 3 body s Teplicemi (Jakubov) a 3 body z Brna - Opavy (Poznar). Dále Poznar otevíral skóre proti Příbrami (3-0) a na Slovácku (4-0). Protivníci Zlína mají velký problém si proti němu vypracovat střelecké příležitosti. I proto Zlín již čtyři kola nedostal branku. Pokud však inkasuje, je to z pravé strany (4 z 5 obdržených branek, pátá byla ze standardní situace). Plnou třetinu (5) vstřelených branek dosáhl Zlín ze standardek. Opět si bude muset Baník hlídat fauly na své půlce, a také nepouštět domácí k zahrávání rohů.

Ze zlínského kádru se mi dlouhodobě líbí Jíráček. Rozehrál se takřka do někdejší plzeňské formy. V obraně je jasným lídrem Buchta. V útoku dávají zabrat každé obraně Poznar s Beauguelem. Neuvěřitelný pokrok v dodržování defenzivních úkolů udělal Matejov. Do slušné formy se dostal Bartošák, z pozice staženého záložníka umí dobré přihrávky rozdat Podio. Podruhé proti Baníku může v letošní sezoně nastoupit exdukelský Holík, na něhož jsem již před zápasem s týmem z Prahy upozorňoval. Slabiny? Zlín v závěru přestupního období sháněl brankáře, stopera (nepodařilo se hostování Jugase) a náhradu do středu zálohy za Traorého (z Dukly se do známého prostředí vrátil zmíněný Holík). Přestože Zlín hraje kvalitní, náročný a dobře organizovaný fotbal, každá párty jednou končí a já věřím ve tři body, díky kterým se na Zlín bodově dotáhneme a trojice Slavia, Plzeň, Sparta se v tabulce dostane do očekávaného trháku.

PS: Data o naběhaných metrech a obrázek pohybu Diopa po hřišti jsou získány z vysílání O2 TV Sport.