OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Z Opavy do Baníku. Kdo je Kuzmanovič?

V květnu mu bude třicet let. Rodné Srbsko opustil už v osmnácti letech, ve třiadvaceti se objevil v ČR. Prošel střížkovskou Bohemkou, Sokolovem, Opavou. Předtím působil například v černohorském Plavu, béčku rumunského Dinama Bukurešť, rakouském Leobendorfu a okusil i měsíční kemp CSKA Moskva. 

Když v rozhovoru pro klubový web Baníku Sokolov porovnat rozdíly mezi angažmá v zahraničí a v ČR, řekl: ,,Fotbalový život je všude stejný, řekl bych. Nebo podobný… Přijde mi to, že je to tady hodně podobné.” Kromě rodného jazyka umí také anglicky, německy a česky a již nějakou dobu bydlí v Ostravě. Nejlépe se cítí jako útočník nebo ofenzivní záložník hrající ze středu či zleva, v Opavě ale vyzkoušel i pozici pravého záložníka nebo obránce. Jeho velkou předností je hra i střelba oběma nohama. Pro web opavského klubu se o oblíbené pozici vyjádřil takto:

,,Vaše pozice se trochu změnila. Na hrotu útoku vás vidíme málokdy…

V útoku se cítím nejlíp, ale absolutně mi nevadí, že hraju jinde. Předtím jsem hrával buď zkraje, nebo podhrota či středního záložníka. Nic mi není cizí.

Zkraje hřiště či z podhrotu ale dáváte ještě víc branek než předtím…

Zatím to tam padá. Když hrajete desítku či podhrota, je to výhoda. Stoper je totiž fixovaný jen na útočníka, a když si naběhnete z druhé vlny, těžko se to brání. ”

V Opavě odehrál 140 utkání s bilancí 46 branek a 9 asistencí, na podzim byl nejproduktivnějším hráčem slezského rivala (5 branek, 2 asistence). Pokud by se hrnul k zahrávání pokutového kopu, měli by ho spoluhráči radši zastavit. Během podzimu neproměnil dvě (v lize s Bohemians, v poháru se Spartou), jednou byl z penalty úspěšný (proti Liberci). V Opavě byl druhým nejvytíženějším hráčem. Nastoupil ve všech podzimních kolech a odehrál 1612 minut (v Baníku nejvíce z hráčů do pole Stronati 1620). Byl také nejaktivnějším střelcem klubu (36 střel, 17 jich mířilo na branku protivníků, v Baníku nejvíce 31 Diop, na branku soupeřů nejvíce 12 Holzer). Pro spoluhráče připravil 14 gólových šancí (v Baníku nejvíce 16 Holzer), 40x byl soupeři faulován (z Baníkovců Fillo 56x). Ze statistik lze vyčíst, že často ztratí míč nepřesnou přihrávkou (úspěšnost 67,4%, v Baníku nejlepší z ofenzivních hráčů Baroš 85%, nejhorší z pravidelných hráčů Ondřej Šašinka 66%).

Před sezonou o něj usilovala olomoucká Sigma, zájem Baníku se prý datuje už od minulé zimy. Peněžní částka, kterou Baník za jeho přestup zaplatí se pohybuje v rozmezí 2,5-4 miliony korun.

Hodnocení posily: Přestože nemám obecně přesuny mezi rivaly rád, zná jich fotbalová historie mezi Opavou a Ostravou hodně. Fotbalově přichod Kuzmanoviče dává smysl, navzdory vyššímu věku hráče. Svojí použitelností kdekoliv na krajích i ve středu je dobrou alternativou jako první náhradník, nebo při změně rozestavení na pětičlenou zálohu možná i aspirantem základu. Středová trojka Hrubý, Kuzmanovič, Jánoš by mohla být velmi silná ve střelbě z dálky. Úplně si neumím představit spolupráci Kuzmanoviče s Diopem v roli dvou útočníků. Ani Kuzmanovič, ani Diop nejsou pro tým nejplatnější úplně na hrotu. Přestup hodnotím jako lehce nadprůměrný 6/10.